БИЗНЕСГА – ҚЎШИМЧА ИМТИЁЗ ВА ПРЕФЕРЕНЦИЯЛАР
Улар коронавирус пандемияси давридаги инқирозга қарши чора-тадбирларнинг иккинчи пакетида назарда тутилган.
Президент 3 апрель куни тегишли Фармонни имзолади ва видеоселектор йиғилишда унинг асосий жиҳатларини айтиб ўтди. Аввалги шарҳимизда улар билан танишишингиз мумкин. Ҳужжатда қуйидагилар ҳам назарда тутилган.
Солиқ солиш. 2020 йил 1 апрелдан 31 декабрга қадар бўлган даврда:
• товарларни (хизматларни) реализация қилиш айланмаси ойига 1 млрд сўмдан ошмайдиган ва электрон ҳисоб-фактураларни қўллайдиган ҚҚС тўловчилар ушбу солиқни ҳар чораклик асосда ҳисоблаш ва тўлаш ҳуқуқига эга;
• фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонлари, яшаш учун мўлжалланмаган иншоотларга, шу жумладан, 2020 йил 1 апрелга қадар аниқланганларга нисбатан мол-мулк солиғи ва ер солиғининг оширилган ставкаларини қўллаш, шунингдек, кўрсатилган солиқлар бўйича оширилган ставкаларни қўллаш натижасида юзага келган қарздорликка нисбатан пеня ҳисоблаш ва мажбурий ундириш чораларини кўриш тартиби тўхтатилади.
Ўз фаолиятини тўхтатган ва (ёки) товарлар (хизматлар) реализациясидан тушуми 2020 йилнинг I чорагидаги ўртача ойлик миқдорига нисбатан 50%дан кўпроққа камайган микрофирма, кичик корхона ва якка тартибдаги тадбиркорларга солиқ органларини хабардор қилган ҳолда 1 октябрга қадар қуйидаги солиқларни фоизсиз кечиктириш (бўлиб-бўлиб тўлаш) ҳуқуқи тақдим этилди:
• маҳаллий давлат ҳокимияти органларига ариза бермасдан туриб айланмадан олинадиган солиқ, мол-мулк солиғи, ер солиғи, сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ бўйича – уларни кейинчалик 12 ой давомида тенг улушларда тўлаш шарти билан;
• ижтимоий солиқ бўйича – уни кейинчалик 6 ой давомида тенг улушларда тўлаш шарти билан.
Тижорат банклари томонидан кредитлар бўйича ҳисобланган ва кечиктирилган фоизлар суммаси кечиктириш тақдим этилган даврда фойда солиғини ҳисоблашда жами даромад таркибига киритилмайди.
Йил якунига қадар қарз берувчига фоиз шаклида даромад тўлаш мажбуриятисиз қарз (қайтариб бериладиган молиявий кўмак) тақдим этилганда солиқ солиш мақсадида қайта молиялаш ставкаси (асосий ставка) асосида аниқланадиган даромад фойда солиғи ва айланмадан олинадиган солиқни ҳисоблашда жами даромад таркибига киритилмайди, тегишинча, унга солиқ солинмайди.
Фойда солиғини тўловчилар 2020 йилнинг II чорагидан бошлаб, кутилаётган ҳажмлардан келиб чиқиб аванс тўловлари суммаси тўғрисида маълумотнома тақдим этиш ҳуқуқига эга. Солиқни аввалги чорак якунлари асосида ҳисоблаш бўйича ўрнатилган талаб бекор қилинди. Мазкур ҳуқуқни суиистеъмол қилиш ҳолатлари аниқланганда солиқ органлари фойда солиғи бўйича аванс тўловлари тўғрисида тақдим этилаётган маълумотномаларга ўзгартиришлар киритиш ҳуқуқига эга.
2020 йил 1 апрелдан бошлаб солиқ тўловчилар Президент ва Вазирлар Маҳкамасининг қарорларида назарда тутилган ҚҚС бўйича имтиёзларни солиқ солишдан бўшаган маблағларни муайян мақсадларга йўналтириш шартларисиз қўллайди.
Жорий йилнинг охирига қадар спирт, алкоголь маҳсулотлари, шу жумладан, вино ва пиво учун акциз солиғи, шунингдек, бензин, дизель ёқилғиси ва газни якуний истеъмолчиларга реализация қилишдаги акциз солиғининг амалдаги ставкалари сақланиб қолади. Шу тариқа, илгари режалаштирилган 1 апрелдан ва 1 октябрдан (айрим позициялар бўйича) ошириш бўлмайди.
Божхона имтиёзлари. Коронавирус инфекциясига қарши курашиш бўйича тиббиёт ва карантин муассасалари қурилиши учун зарур бўлган қурилиш материаллари, шунингдек, улар фаолият кўрсатиши учун зарур товарлар 2020 йил 31 декабргача муддатга божхона тўловларидан, шу жумладан, ҚҚСдан озод этилади. Коронавирус инфекциясини аниқлаш бўйича экспресс-тестларни олиб киришда эса улар учун божхона расмийлаштируви йиғими ундирилмайди.
Аудит. Мажбурий аудиторлик текширувидан ўтказилиши лозим бўлган хўжалик юритувчи субъектларни 2019 йил якунлари бўйича аудиторлик текширувидан ўтказиш муддати 2020 йил 1 октябргача узайтирилади. Активларининг баланс қиймати БҲМнинг 100 минг бараваридан ортиқ бўлган масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятларни ҳар йили мажбурий аудиторлик текширувидан ўтказиш бўйича талаб эса 2020 йил якунлари бўйича киритилади.
Корпоратив бошқарув. Акциядорларнинг 2019 йил якунлари бўйича йиллик умумий йиғилишларини 2020 йил 1 октябргача муддатда, шунингдек, видеоконференцалоқа режимида ўтказишга рухсат берилади.
Кредитлар ва банкларнинг ликвидлилиги. Жорий этилган «кредит таътиллари» билан бир қаторда, банклар амалга киритилган карантин режими фаолиятига салбий таъсир кўрсатган қарздорларнинг муддати ўтиб кетган кредитларига гаров таъминоти бўйича жарима санкциялари ва ундирув чораларини қўлламайдилар.
Банклар мажбурий захиралар бўйича талабларни енгиллаштириш ҳисобига 2,6 трлн сўм ҳажмидаги қўшимча ликвидлик ресурслари билан таъминланади. Тижорат банкларига 3 йил муддатгача 2 трлн сўмгача миқдорда ликвидлик тақдим этишнинг махсус механизми жорий этилади.
Банкротлик. Пандемияга қарши курашиш учун киритилган чеклов чоралари туфайли молиявий қийинчиликларга дуч келган корхоналарга нисбатан банкротлик тартиб-таомилларини қўллаш ва уларни банкрот деб эълон қилишга 2020 йил 1 октябргача бўлган муддатда мораторий жорий этилади.
Жарималар. Карантинга олинган шахсларга нисбатан қўлланилган маъмурий жарималарни тўлаш муддатлари карантин муддати тугагунга қадар узайтирилади. Карантин қоидаларини бузганлик учун жавобгарлик бундан мустасно.
Ижара. Карантин тадбирлари даврида ўз фаолиятини тўхтатишга мажбур бўлган тадбиркорлик субъектлари томонидан давлат мулкидан фойдаланганлик учун ижара тўловларини ҳисоблаш ва ундириш тўхтатилади.
Фармацевтика. 2020 йил 1 октябргача дорихоналарда тайёрланадиган дори воситалари, тиббий буюмлар ва бошқа маҳсулотларни улгуржи сотишга рухсат берилади.

БИЗНЕСУ – ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЕ ЛЬГОТЫ И ПРЕФЕРЕНЦИИ
Президент 3 апреля подписал соответствующий указ и огласил его главные аспекты на видеоселекторном совещании. Ознакомиться с ними можно в нашем предыдущем обзоре. Вот что еще предусмотрено документом.
Налогообложение. В период с 1 апреля по 31 декабря 2020 года:
• плательщики НДС, оборот по реализации товаров (услуг) которых не превышает 1 млрд сумов в месяц, применяющие электронные счета-фактуры, вправе исчислять и уплачивать НДС на ежеквартальной основе;
• приостанавливается порядок применения повышенных ставок налога на имущество и земельного налога в отношении неиспользуемых производственных площадей, сооружений нежилого назначения, в том числе выявленных до 1 апреля 2020 года, а также начисления пени и принятия мер принудительного взыскания задолженности, возникшей в результате применения повышенных ставок по указанным налогам.
Микрофирмам, малым предприятиям и индивидуальным предпринимателям, приостановившим свою деятельность и (или) у которых сумма выручки от реализации товаров (услуг) сокращается более чем на 50% по сравнению со среднемесячным за I квартал 2020 года, с уведомлением налоговых органов до 1 октября предоставляется беспроцентная отсрочка (рассрочка) налогов:
• без подачи заявления органам государственной власти на местах по налогу с оборота, налогу на имущество, земельному налогу, налогу за пользование водными ресурсами – с последующей их уплатой равными долями в течение 12 месяцев;
• по социальному налогу – с последующей его уплатой равными долями в течение 6 месяцев.
Сумма начисленных и отсроченных коммерческими банками процентов по кредитам не включается в состав совокупного дохода при исчислении налога на прибыль в период предоставленной отсрочки.
До конца года при предоставлении займа (финансовой помощи) без обязательств выплаты процентного дохода заимодавцу доход, определяемый в целях налогообложения на основе ставки рефинансирования (основной ставки), не подлежит включению в состав совокупного дохода при исчислении налога на прибыль и налога с оборота и, соответственно, не подлежит налогообложению.
Плательщики налога на прибыль вправе представлять справку о сумме авансовых платежей, начиная с II квартала 2020 года, исходя из ожидаемого объема. Требование об исчислении налога по результатам предыдущего квартала отменяется. При выявлении фактов злоупотребления данным правом налоговые органы вправе вносить изменения в представляемые справки об авансовых платежах по налогу на прибыль.
С 1 апреля 2020 года налогоплательщики применяют льготы по НДС, предусмотренные решениями Президента и Кабинета Министров, без условия направления высвобождаемых от налогообложения средств на определенные цели.
До конца текущего года сохраняются действующие ставки акцизного налога на спирт, алкогольную продукцию, включая вина и пиво, а также реализуемые конечному потребителю бензина, дизтоплива и газа. Таким образом, намеченного ранее повышения с 1 апреля и с 1 октября (по отдельным позициям) – не будет.
Таможенные льготы. Стройматериалы, необходимые для строительства медицинских и карантинных учреждений по борьбе с коронавирусом, а также необходимые для их функционирования товары освобождаются до 31 декабря 2020 года от таможенных платежей, в том числе НДС. А экспресс-тесты по выявлению коронавирусной инфекции ввозятся без взимания сбора за таможенное оформление.
Аудит. Срок проведения аудиторской проверки по итогам 2019 года хозяйствующих субъектов, подлежащих обязательной аудиторской проверке, продлевается до 1 октября 2020 года. А требование об обязательной ежегодной аудиторской проверке обществ с ограниченной и дополнительной ответственностью с балансовой стоимостью активов более 100 тыс. БРВ вводится только по итогам 2020 года.
Корпоративное управление. Срок проведения годовых общих собраний акционеров по итогам 2019 года продлили до 1 октября 2020 года. Их также разрешили проводить в режиме видеоконференцсвязи.
Кредиты и ликвидность банков. Наряду с введенными «кредитными каникулами», банки не будут применять штрафные санкции и меры взыскания на залоговое обеспечение по просроченным кредитам заемщиков, на деятельность которых негативно воздействовал введенный режим карантина.
Банки обеспечат дополнительными ликвидными ресурсами в объеме 2,6 трлн сумов за счет облегчения требований по обязательным резервам. Внедряется специальный механизм предоставления ликвидности коммерческим банкам со сроком до 3 лет в сумме до 2 трлн сумов.
Банкротство. На срок до 1 октября 2020 года вводится мораторий на инициирование процедур банкротства и объявления банкротом предприятий, столкнувшихся с финансовыми затруднениями из-за ограничительных мер по борьбе с пандемией.
Штрафы. Сроки уплаты административных штрафов, примененных к лицам, помещенным под карантин, продлеваются на период до его окончания. Исключение – ответственность за нарушение правил карантина.
Аренда. Приостанавливается начисление и взыскание арендных платежей за использование госимущества субъектами предпринимательства, вынужденно приостановившими свою деятельность на период действия карантинных мероприятий.
Фармацевтика. До 1 октября 2020 года разрешена оптовая реализация лекарственных средств, изделий медицинского назначения и другой продукции, изготавливаемых в аптеках.