Бизнеснинг масофавий иш олиб бориши ҳамда тадбиркорларни қизиқтираётган масалалар ва уларнинг ечими ҳақида
Савдо-саноат палатаси раиси Адхам Икрамов тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун ташкил этилган тезкор штаблар фаолияти, бизнеснинг масофавий иш олиб бориши ҳамда тадбиркорларни қизиқтираётган масалалар ва уларнинг ечими ҳақида "Ўзбекистон 24" телеканали, «Таҳлилнома» дастурида сўзлади.
- 15 март 2020 йилда Давлатимиз Рахбари томонидан тасдиқланган Республика Махсус Комиссия ўз иш фаолиятини бошлади. Ундан сўнг 19 март ва 3 апрель кунлари Коронавирус пандемия салбий таъсуротларини камайтириш бўйича чора-тадбирлар ишбилармонларимизга қандай амалий кўмак ва ёрдам берилаётганлиги тўғрисида айтиб ўтсангиз.
Маълумки, бутун дунёда коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш, шу жумладан инсонларнинг ҳаракатланишига чекловлар киритиш ва корхоналар фаолиятини тўхтатиш орқали кўплаб чоралар кўрилмоқда.
Шу муносабат билан, Давлатимиз раҳбари томонидан 19 мартва 3 апрель кунлари коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳолатларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича Фармонлар қабул қилинди.
Фармон билан биринчи навбатда тадбиркорларни пандемия шароитида қўллаб қувватлаш ва пост-пандемик даврда тикланиб олишлари учун қатор имтиёз ва преференциялар белгилаб берилди.
Хусусан, Молия вазирлиги ҳузурида 30 трлн сўм ҳажмдаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ташкил этилди, бош вазир бошчилигида Махсус республика комиссияси, унинг вилоят хокимлари раҳбарлигида ҳудудий бўлинмалари ташкил этилиб 24 соатлик узлуксиз тармоқ, вилоят ва ҳудудлар кесимида ишлари таъминланди, 1 октябргача якка тартибдаги тадбиркорлар учун ижтимоий солиқнинг ойлик энг кам суммаси 50 фоизига қадар камайтирилди (111,5 минг сум.), 2020 йил 1 апрелдан 1 июлгача бўлган даврда туристик (меҳмонхона) йиғимини ҳисоблаш ва тўлаш тўхтатилади, қишлоқ хўжалигидаги ерларни суғориш учун фойдаланиладиган ҳажмлар бўйича сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкалари 2020 йилда ўрнатилган ставкалардан 50 фоизга пасайтирилади, 2020 йил 1 октябргача бўлган даврда ташқи савдо операциялари бўйича муддати ўтган дебитор қарздорлик учун хўжалик юритувчи субъектларга жарималарни қўллаш тўхтатилди.
Рақамларга тўхталадиган бўлсак:
1. Жорий йил январ-март ойларида 23.3 мингта (шундан, 15-31 март кунлари 2.7 мингта) янги корхона рўйхатдан ўтди (режа ижроси 120 фоиз бўлди).
2. Фаолиятини вақтинча тўхтатишга мажбур бўлган 198 мингта якка тартибдаги тадбиркорларга 541 млрд.сўмлик жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи қатъий суммаси ва ижтимоий солиқ суммалари ҳисобланиши тўхтатилди.
3. “Туризм ҳамда мехмонхона ҳизмати фаолияти билан банд 1764 та хўжалик субъектларига ер ва мол-мулк солиқларидан озод этилиши ва ижтимоий солиқ суммаларини 12% дан 1% туширилгани ҳисобига уларнинг ихтиёрида 136 млрд.сўмлик маблағлар қолди.
4. Товар айланмаси ойига 1 млрд.сўмдан ошмайдиган ва ҚҚС тўловчиси бўлган, электрон ҳисобварқа-фактурасидан фойдаланадиган 25,2 мингта субъектларга 450 млрд. сўмлик солиқларини чоракда бир маротаба тўлаш имконияти берилди.
2. Сизга яхши маълумки, ҳозирги кунда барча ташкилот ва идоралар масофавий тизимга ўтган. Ушбу тизим орқали тадбиркорларимизга ёрдам ва кўмак қай тарзда амалга оширилмоқда. Вилоят, туман ва республика даражасида Саво-саноат палатаси ва Бизнес омбудсманнинг ўрни бунда қандайлиги тўғрисида тўхталиб ўтсангиз.
18 март куни ўтқазилган видеоселектор йиғилиши доирасида Муҳтарам Президентимиз томонларидан Бош вазирнинг тадбиркорлар қабулхонаси негизида, Савдо-саноат палатаси ҳамда Бизнес-омбудсман ваккиларидан иборат бўлган ҳар бир ҳудудда тезкор “штаб”лар ташкил этиш ва уларда 24-соатлик иш жараёнини таъминлаш бўйича топшириқ берилди.
Штабларнинг фаолити қуйидаги тизим асосида ташкил этилди:
- ҳудудий ҳокимликлар ва масъуллар билан биргаликда электрон портали business.gov.uz да алоҳида Платформа асосида мурожаатлар ечими бўйича назорат олиб борилмоқда;
- Савдо-саноат палатаси “Call-Centre”нинг 1100 қисқа рақами орқали оғзаки мурожаатлар қабул қилинмоқда.
Айни вақтда бутун дунёда кузатилаётган чекловлар ва иқтисодий инқироз тадбиркорларимизга бироз ноқулайликларни келтириб чиқарди, аммо уларнинг фаолият юритиши ва иқтисодий инқироздан катта талофат кўрмаслиги учун уларни қўллаб-қувватлашнинг механизм яратиб берилди ва масофавий ишлаши тъаминлаб берилди.

О ведении бизнеса удалённо, а также проблемах, волнующих бизнеса сегодня
Председатель ТПП РУ Адхам Икрамов рассказал о работе оперативных «штабов», созданных для поддержки предпринимательства, ведении бизнеса удалённо, а также проблемах, волнующих бизнес сегодня, в своем интервью для Телеканала "Узбекистан 24", передачи «Тахлилнома»
- 15 марта 2020 года создана Специальная республиканская комиссия, утвержденная Главой государства, 19 марта и 3 апреля приняты Указы Президента, расскажите нам о мерах по снижению негативного воздействия пандемии коронавируса на бизнес-сообщество?
Известно, что по всему миру принимаются многочисленные меры по борьбе с распространением коронавирусной инфекции, в том числе путем ограничения передвижения людей и закрытия предприятий.
В связи с этим Президент подписал Указ от 19 марта о первоочередных мерах и 3 апреля о дополнительных мерах по смягчению негативного воздействия пандемии коронавируса и глобального кризиса на сектора экономики.
Указами предусмотрено ряд льгот и преференций, которые несомненно направлены на поддержку предпринимателей сегодня, и быстрое восстановление их деятельности в пост-пандемический период.
В частности, создан Антикризисный фонд при Министерстве финансов в размере 30 трлн. сумов, одновременно со Специальной республиканской комиссией во главе с Премьер-министром организована работа её региональных подразделений во главе с хокимами областей в 24-часовом режиме, до 1 октября 2020г. снижена минимальная сумма социального налога для индивидуальных предпринимателей до 50% (составит 111,5 тыс. сум.), в период с 1 апреля по 1 июля 2020 года расчет и оплата туристических (гостиничных) сборов будут приостановлены, ставки налога за пользование водных ресурсов на объемы, используемые для орошения сельскохозяйственных земель, снижены на 50%, до 1 октября 2020 года приостановлено применение штрафных санкций к субъектам предпринимательства за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям.
Если говорить о цифрах, то:
1. В январе-марте текущего года зарегистрировано 23,3 тыс. новых предприятий (в том числе 2,7 тыс. с 15 по 31 марта, выполнение плана составило 120%).
2. Для 198 тысяч индивидуальных предпринимателей, вынужденных временно приостановить свою деятельность приостановлено начисление 541 млрд. сумов налога на доходы физических лиц в фиксированном размере и социального налога.
3. Освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество структурные подразделения, а также субъекты в сфере туризма и оказывающие гостиничные услуги, для них снижена ставка социального налога с 12% до 1%, в результате в их распоряжении останется 136 млрд. сумов.
4. 25,2 тыс. плательщикам НДС, оборот по реализации которых не превышает 1 млрд сумов в месяц и применяющих электронные счета-фактуры, предоставлено право уплачивать НДС один раз в квартал на общую сумму 450 млрд.сумов.
2. Как мы знаем, сегодня все организации и офисы перешли на удаленную систему работы. Какие условия созданы для предпринимателей в этом направлении и какова роль Торгово-промышленной палаты и бизнес-омбудсмена на региональном, районном и национальном уровнях.
18 марта на видеоселекторном совещании Руководителем страны даны поручения по созданию на базе приемной Премьер-министра по предпринимательству, Торгово-промышленной палатой совместно с Бизнес Омбудсменом во всех регионах Узбекистана оперативных штабов по приему и незамедлительному решению обращений бизнеса в 24-часовом формате.
Работа штабов организовано как по приёму и рассмотрению обращений через электронный портал приемной Премьер-министра по предпринимательству (business.gov.uz), так и по системе связи «Call-Centre» Торгово-промышленной палаты по короткому номеру 1100.
В следствии чего, был создан механизм для поддержки предпринимателей, в режиме онлайн с использованием мобильных приложений методом прямой и обратной связи со всеми представителями бизнеса, с тем чтобы они могли функционировать, не неся больших потерь в период кризиса.
Необходимо отметить, что бизнес не остановился, экономические процессы идут своим ходом.
Для справки:
в январе-марте текущего года зарегистрировано 23,3 тыс. новых предприятий (в том числе 2,7 тыс. с 15 по 31 марта, выполнение плана составило 120%).
из них 9 312 (39,9%) предприятий в сфере торговли, 4 345 (18,6%) - промышленности, 2 637 (11,3%) - сельского хозяйства, 1 844 (7,9%) - строительства, 2 769 (11,8%) – услуг и других направлений.
Также за период карантина, т.е. с 15 по 31 марта, было зарегистрировано 2,7 тыс.:
934 (35 %) - торговля;
601 (22 %) - промышленность;
492 (18 %) - сельское хозяйство;
227 (8 %) - услуги;
205 (8 %) - строительство;
41 (2 %) – информация, связь и другие.
В то же время за первые 8 дней апреля созданы 723 новых предприятий, 18 % из которых были зарегистрированы самостоятельно, без обращения в центр государственных услуг.
ТПП обращается к предпринимателям, с просьбой сообщать о своих проблемах, возникающих в период пандемии в Торгово-промышленную палату по короткому номеру 1100.