“Бизнеснинг ижтимоий масъулияти” мавзусида тадбиркорлар билан ўтказилган учрашув натижалари
Жорий йилнинг 28 апрель куни Савдо-саноат палатаси раиси А.Икрамов Палата биносида “Бизнеснинг ижтимоий масъулияти” мавзусида тадбиркорлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари (kun.uz, qalampir.uz, daryo.uz) иштирокида суҳбат ўтказди.
Учрашув давомида тадбиркорларнинг “Саҳоват ва кўмак” умумхалқ ҳаракатида иштироклари муҳокама қилинди. Шунингдек, ОАВ вакиллари эҳтиёжманд оилаларни аниқлаш ва танлаш механизмлари, уларга ёрдам бериш ҳамда Палатанинг тадбиркорларни ушбу хайрия ҳаракатига жалб қилишдаги роли ҳақида қизиқдилар.
Саволларга жавоб берар экан, Палата раиси қуйидагиларга изоҳ берди:
- оилаларни танлаш механизми, бунда кўнгиллилар ва нодавлат-нотижорат ташкилотлар вакиллари муҳим роль ўйнайди. Улар туман ҳокимликлари ва маҳалла қўмиталари билан биргаликда Ўзбекистонга қайтган ва ишсиз қолган меҳнат муҳожирлари, пандемия шароитида молиявий жиҳатдан қийналиб қолган оилалар, даромадлари кунлик иш ҳақига боғлиқ бўлган фуқаролар ва олдиндан ижтимоий заиф аҳоли қатламлари саҳоватга муҳтож оилалар рўйхати тузилади.
- тадбиркорларни жалб қилиш тартиби, Савдо-саноат палатаси, Бизнес-омбудсман, тижорат банклари ва солиқ инспекциялари ҳокимликларнинг иқтисодий блоклари билан биргаликда туман ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари бошчилигида тадбиркорларнинг умумхалқ ҳаракатида иштирок этиш имкониятлари тўғрисида сўров ўтказадилар.
Кейинчалик тайёрланган рўйхатлар халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашлари йиғилишларида муҳокама қилинади ва тасдиқланади.
Тасдиқланган тадбиркорлар ва эҳтиёжманд оилаларнинг рўйхатлари молиявий имкониятларига қараб, тадбиркорларга маълум миқдордаги оилалар бириктирилади ва тадбиркорларнинг ўзлари оилаларга қандай кўринишда кўмак беришни, озиқ-овқат кўринишида ёки молиявий маблағларни оила бошлиқларининг банк карталарига ўтказишларини, белгилаб оладилар.
Шу билан бирга, умумхалқ ҳаракати иштирокчиси бўлган тадбиркорларга тегишли вазирлик ва идоралар томонидан қўшимча имтиёз ва преференциялар берилади.
Тадбирга “Саҳоват ва кўмак” умумхалқ ҳаракатида иштирок этган тадбиркорлар ҳам таклиф этилди ва улар нима учун эҳтиёжманд оилаларга кўмак беришга қарор қилганликлари тўғрисида ўз фикрларини билдирдилар.
“MILL MAX GROUP” МЧЖ вакили Каланов Элмуроднинг сўзларига кўра, муқаддас “Рамазон” ойида корхона ҳар доим хайрия тадбирларини ўтказиб келган. Бу сафар улар умумхалқ ҳаракатига қўшилишга қарор қилишди аммо, озиқ-овқат ёки пул маблағларини эҳтиёжманд оилаларга етказишда жисмоний жиҳатдан имкониятлари бўлмаганлиги сабабли 600 оилани 3 ой давомида таъминлаб туриш мақсадида 1,8 млрд. сўм пул маблағини Фонд ҳисобига ўтказиб бердилар.
“NICE PARTINERS” МЧЖ директори Мўминов Абдувоҳид ушбу ташаббусни унинг дўсти – туман депутати таклиф қилганини таъкидлади. “Биз 35 оилага ёрдам беришга қарор қилдик. Мен одамларга ёрдам беришни яхши кўраман, хайрия ишлари билан илгари ҳам шуғулланганман ва бу ҳар биримизнинг бурчимиз” деди А.Мўминов.
Шуниндек, учрашувда Ўзбекистонда тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланаётган чет эл фуқаролари Карим Бетхуш (Жазоир) ва Жоу Анжан (Хитой) ҳам иштирок этдилар.
«Seafood import and trade» МЧЖ таъсисчиси К.Бетхуш коронавирусга қарши курашишда кўрилаётган чоралар ва фуқароларга берилаётган кўмак айни дамда жуда муҳим эканлигини алоҳида таъкидлади.
«Seafood import and trade» МЧЖ “Меҳр-шавқат ва саломатлик” жамоат фонди ҳисоб рақамига 80 млн.сўм ўтказди ва “Саҳоват ва кўмак” умумхалқ ҳаракати доирасида 7 та эҳтиёжманд оилага кўмак бермоқда.
«MU LIN SEN» компанияси директори Жоу Анжан эҳтиёжманд оилаларни оғир дамда қўллаб-қувватлаш мақсадида “Меҳр-шавқат ва саломатлик” жамоат фонди ҳисоб рақамига 400 млн. сўм ўтказиб берганлиги тўғрисида маълумот берди.
Қурилиш электротехника буюмлари (розеткалар, ўчиргичлар) ишлаб чиқарувчи «NEO STROY INVEST» МЧЖ корхонаси ҳам “Саҳоват ва кўмак” умумхалқ ҳаракати иштирок этмоқда.
Корхона директори Бегманов Баҳодирнинг сўзларига кўра, умумхалқ ҳаракати доирасида 45 нафар ногиронлиги бор фуқаролар иш билан таъминланди ва 30 та муҳтож оилаларга кўмак берилди.
Бундан ташқари, журналистларни бизнес вакилларининг давлат органлари томонидан ушбу хайрия ҳаркатларига мажбурлаш эҳтимоллиги бўлган ҳолатлар ҳам қизиқтирди. Бу каби саволларга Палата раиси тадбиркорларни умумхалқ хайрия ҳаракатларига мажбурлаш ҳолатларига йўл қўймаслик бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг кўрсатмаси борлигига алоҳида урғу берди ва бундай ҳолатларга йўл қўймаслик учун Савдо-саноат палатаси ва Бизнес-омбудсман иштирокида Махсус республика комиссияси тузилганлигини таъкидлади.
Учрушув якунида Палата раиси бизнес ва ОАВ вакилларига умумхалқ ҳаракатини қўллаб-қувватлагани учун миннатдорчилик билдирди ҳамда ОАВ вакилларини “Саҳоват ва кўмак” умумхалқ ҳаракатининг ташаббуслари, унинг мақсади, ишлаш механизми ва мамлакат фуқароларини ижтимоий қўллаб-қувватлашдаги самарадорлигини кенг жамоатчиликка етказишга чақирди.

Итоги встречи с предпринимателями на тему «Социальная ответственность бизнеса»
28 апреля т.г. в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан состоялась беседа председателя ТПП А.Икрамова с предпринимателями на тему «Социальная ответственность бизнеса» при участии представителей СМИ (Kun.uz, Qalampir.uz, Daryo.uz).
В ходе встречи, обсуждены вопросы участия бизнеса в общенародном движении «Саховат ва кумак» («Доброта и поддержка»), где представителей СМИ интересовали вопросы, связанные с механизмами определения и отбора нуждающихся семей, оказания им помощи, а также ролью ТПП в процессе привлечения предпринимателей в благотворительную миссию.
Отвечая на вопросы, председатель ТПП разъяснил:
- механизм отбора семей, где важную роль играют волонтёры и представители некоммерческих негосударственных организаций, которые совместно с районными хокимиятами и махаллинскими комитетами составляют списки потенциальных адресатов помощи из числа вернувшихся в Узбекистан и оставшихся без работы трудовых мигрантов, граждан, попавших в сложную финансовую ситуацию из-за пандемии, граждан, чей доход зависит от ежедневного заработка, а также и ранее числившихся как социально уязвимые слои населения граждан.
- порядок привлечения предпринимателей, в соответствии с которым Торгово-промышленная палата, бизнес-омбудсман, коммерческие банки и налоговый комитет совместно с экономическим блоком хокимиятов во главе с первым заместителем хокима районов ведет деятельность по опросу предпринимателей о возможности их участия в общенародном движении.
Далее подготовленные списки обсуждаются и утверждаются на советах районных и городских кенгашах народных депутатов,
Утвержденные списки предпринимателей и нуждающихся слоёв населения объединяются, исходя из финансовых возможностей, предпринимателям выделяется определённое количество семей, тем самым представители бизнеса сами определяют тип помощи, в виде обеспечения продуктами питания или направления финансовых средств на банковские карточки глав семей.
Вместе с тем, предпринимателю - участнику общенародного движения соответствующими министерствами и ведомствами предоставляются дополнительные льготы и преференции.
На мероприятие были приглашены также предприниматели, участвующие в общенародном движении «Саховат ва кумак», где они поделились своим мнением, почему они приняли решение оказывать поддержку нуждающимся.
Каланов Элмурод из компании ООО «MILL MAX GROUP» сообщил, что в священный месяц «Рамазан» компания всегда проводила благотворительные акции, в этот раз они решили присоединиться к общественному движению, но из-за отсутствия физической возможности самим разносить продукты питания или денежные средства, решили перечислить в Фонд 1,8 млрд.сумм из расчета поддержки 600 семей на протяжении 3 месяцев.
Муминов Абдувохид директор ООО “NICE PARTINERS” отметил, что эту инициативу ему предложил его друг – депутат района. «Мы решили помочь 35 семьям, мне нравится помогать людям, я раньше этим занимался, это долг каждого из нас» - сказал А.Муминов.
Также на встрече присутствовали граждане иностранных государств Карим Бетхуш (Алжир) и Джоу Анджан (Китай) ведущие свою предпринимательскую детальность в Узбекистане.
Учредитель компании ООО «Seafood import and trade» К.Бетхуш подчеркнул важность принимаемых мер и необходимость помощи гражданам, для ускорения процесса борьбы с корона вирусом.
Компании ООО «Seafood import and trade» перечислила 80 млн.сум на счет общественного фонда «Мехр-шавкат ва саломатлик», в рамках общественного движения «Саховат ва кумак» оказывает поддержку 7 нуждающимся семьям.
Директор компании «MU LIN SEN» Джоу Анджан представил информацию об оказанной помощи его компанией в поддержке нуждающихся, путём перечисления 400 млн. сумм на счет общественного фонда «Мехр-шавкат ва саломатлик».
Компания ООО «NEO STROY INVEST» занимающаяся производством строительных электротоваров (розетки, выключатели) также принимает участие в общественном движении «Доброта и поддержка».
По информации директора компании Бегманова Баходира в рамках программы, они обеспечили работой 45 человек с ограниченными возможностями и оказывают помощь 30 нуждающимся семьям.
Вместе с тем, журналистов интересовал вопрос возможного принуждения представителей бизнеса со стороны госорганов, где председателем ТПП особо подчеркнуты поручения Президента Республики Узбекистан о недопустимости к принуждению предпринимателей, к участию в общенародном движении, где Специальная республиканская комиссия, Торгово-промышленная палата и Бизнес-омбудсман определены ответственными по пресечению таких случаев.
В завершении встречи, председатель ТПП выразил благодарность представителям бизнеса и СМИ за поддержку инициативы общенародного движения и призвал СМИ донести до широкой общественности информацию инициативы «Саховат ва кумак», её целях, механизмах работы, а также эффективности в социальной поддержке граждан страны.