СУВДАН ФОЙДАЛАНУВЧИЛАР УЧУН СУҒОРИШ МАВСУМИДА ЛИМИТЛАР БЕЛГИЛАНАДИ
Вазирлар Маҳкамасининг 1.06.2020 йилдаги «2020 йил ёзги мавсумида экин майдонларини сув билан ишончли таъминлаш ва сув танқислигининг олдини олишга қаратилган кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида»ги 344-сон қарори қабул қилинди.
Республика сув ҳавзаларида суғориш мавсумида кутилаётган сув танқислигини ҳисобга олган ҳолда, 2020 йил ёзги суғориш мавсумида кутилаётган сув танқислигининг олдини олиш, суғориладиган ерларни сув билан ишончли таъминлаш ҳамда мавжуд сув ресурсларидан самарали фойдаланиш бўйича ишчи гуруҳи ташкил этилади.
Комиссияга сув ресурсларидан фойдаланишни тўлиқ назоратга олиш, йирик сув омборларидан сув чиқаришни қатъий равишда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ва вилоятлар ҳокимларининг талабномалари бўйича амалга оширишни йўлга қўйиш топширилди. Бунинг учун ҳар бир вилоятда ва туманда ҳудудий ишчи гуруҳлар ва штаблар ташкил этилади.
Қарор билан қуйидагилар тасдиқланди:
- 2020 йил ёзги суғориш мавсумида кутилаётган сув танқислигининг салбий таъсирини юмшатиш, суғориладиган ерларни сув билан ишончли таъминлаш бўйича чора-тадбирлар режаси;
- суғориш учун талаб этиладиган сув миқдори, унинг етишмайдиган қисмини қоплаш манбалари;
- 2020 йил июнь ойида сув хўжалиги ташкилотларининг эксплуатация маблағлари ҳисобидан амалга ошириладиган ирригация тизимлари ва улардаги гидротехника иншоотларини, шунингдек насос агрегатлари ва вертикал қудуқларини таъмирлаш-тиклаш ишлари режалари;
- 2020 йил мавсумида сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий қилишнинг прогноз кўрсаткичлари.
Молия вазирлигига ирригация тизимлари бошқармалари ҳузуридаги насос станцияларининг 2020 йил учун тасдиқланган сметасида III ва IV чораклар учун режалаштирилган маблағларнинг 31 млрд сўмини II чоракка кўчириш ва кўчма насос агрегатларини сотиб олишга йўналтиришни таъминлаш топширилди.
Пахта хом ашёсини етиштириш харажатларини молиялаштириш учун Қишлоқ хўжалигини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан тижорат банкларига жойлаштирилган кредит ресурслари ҳисобидан сув истеъмолчилари уюшмалари ходимларининг иш ҳақлари ўз вақтида тўлаб берилишини таъминлаш лозим.

ВОДОПОЛЬЗОВАТЕЛЯМ ОПРЕДЕЛЯТ ЛИМИТЫ В ОРОСИТЕЛЬНЫЙ СЕЗОН
Кабинет Министров принял постановление от 01.06.2020 г. № 344 «О неотложных мерах по надежному обеспечению водой посевных площадей и предотвращению нехватки воды в летний оросительный сезон 2020 года».
Учитывая прогноз об ожидаемой недостаточности воды для полива в водоемах республики, создается рабочая комиссия по надежному обеспечению водой посевных площадей и предотвращению ее нехватки, эффективному использованию имеющихся водных ресурсов в летний оросительный сезон 2020 года.
Комиссии поручено установить полный контроль за расходованием воды и ее расходом только по требованиям председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей, особенно в крупных водохранилищах. Для этого в каждой области и районе будут созданы региональные рабочие группы и штабы.
Постановлением утверждены:
• план мероприятий по надежному обеспечению водой посевных площадей и предотвращению нехватки воды в летний оросительный сезон 2020 года;
• расчет объемов оросительной воды, источники покрытия ее недостающей части;
• планы работ на июнь 2020 года: по реконструкции и ремонту ирригационных систем и гидротехнических объектов, а также ремонтно-восстановительным работам насосных агрегатов и колодцев вертикального орошения за счет эксплуатационных средств организаций водного хозяйства;
• прогнозные показатели внедрения водосберегающих технологий орошения в сезон 2020 года.
Министерству финансов поручено перенести средства в размере 31 млрд сумов, предусмотренные в сметах насосных станций при управлениях ирригационных систем для закупа передвижных насосных агрегатов в III и IV кварталах 2020 года, – на II квартал.
За счет кредитных ресурсов, размещенных в коммерческих банках средств Фонда государственной поддержки сельского хозяйства, предназначенных для финансирования расходов по производству хлопка-сырца, необходимо обеспечить своевременную выплату зарплаты сотрудникам объединений водопотребителей.