Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида видеоконференцалоқа шаклида "Корея Республикаси Марказий - Осиё" Ишбилармонлик Кенгашини яратиш тўғрисида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
2020 йил 29 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида видеоконференцалоқа шаклида "Корея Республикаси - Марказий Осиё" Ишбилармонлик Кенгашини яратиш тўғрисида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Мазкур меморандум Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон Савдо-саноат палаталари, шунингдек Котибият ва Корея халқаро савдо уюшмаси ўртасида имзоланди.Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси А. Икромов, Корея халқаро савдо уюшмаси раиси Ким Ёнгжу, "Корея-Марказий Осиё" ҳамкорлик форуми котибияти бош котиби, Корея Республикаси ташқи ишлар вазирининг ўринбосари, шунингдек элчилар ва иштирокчи давлатлар Савдо палаталарининг вакиллари иштирок этишди
.
Онлайн шаклда ташкил этилган учрашувда томонлар Корея Республикаси ва Ўзбекистон шунингдек Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон ўртасидаги амалий ва узоқ муддатли ўзаро ҳамкорлик чоралари ҳамда иқтисодий ривожланиш соҳасига Кореянинг илғор тажрибасини жалб қилиш,  янги қўшма корхоналарни ривожлантиришга ҳисса қўшиш масалаларини муҳокама қилдилар. Мазкур амалга оширилиши режалаштирилаётган ишлар инвестицион ва савдо потентсиалини кенгайтириш имкониятини яратади.
Иштирокчилар, шунингдек, “B2B” музокаралари ва кооперацион биржаларни ташкил қилиш ҳамда барча олти мамлакат тадбиркорларини бирлаштириш мақсадида "Корея - Марказий Осиё" кўп ҳамкорлик бизнес форумини ташкил қилиш масаласини муҳокама қилдилар.
Ушбу видеоконференцалоқа якунида “Корея Республикасининг Марказий Осиё" Ишбилармонлик Кенгаши ни ташкил этиш бўйича ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди
Маълумот учун: “Корея Республикаси - Марказий Осиё" Ишбилармонлик Кенгашини ташкил этииш масаласи Қозоғистон Республикасининг Нур-Султон шаҳрида бўлиб ўтган XII Марказий Осиё Ҳамкорлик Форумида муҳокама қилинган эди (2019 йил октябрь).
"Корея-Марказий Осиё” ҳамкорлик форуми доирасида ҳар йили "Корея Республикаси - Марказий Осиё" ишбилармонлар кенгашининг йиғилишлари ташкил этилади.

В Торгово-промышленной Палате Узбекистана состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании по созданию “Делового Совета Республики Корея – Центральная Азия” в формате видеоконференцсвязи.
29 июня 2020 года, в Торгово-промышленной Палате Узбекистана состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании по созданию Делового Совета "Республики Корея – Центральная Азия” в формате видеоконференцсвязи.
Подписание Меморандума прошло между Торгово-промышленными палатами Узбекистана, Казахстана, Киргизии, Тажикистана и Туркменистана, а также Секретариатом и Корейской Ассоциацией международной торговли (KITA).
На мероприятии приняли участие Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Икрамов, Председатель Корейской Ассоциации Международной Торговли Ким Ёнджу, генеральный секретарь Секретариата Форума сотрудничества “Корея-Центральная Азия”, Заместитель Министра иностранных дел Республики Корея, а также Послы и представители Торговых палат стран участниц.
На встрече, которая проходила в формате «онлайн», сторонами были обсуждены меры практического и долгосрочного взаимного сотрудничества между Республикой Корея и Узбекистаном, Казахстаном, Кыргызстаном, Таджикистаном и Туркменистаном, а также заимствования передового корейского опыта в области экономического развития, который поспособствует развитию новых совместных проектов между странами участницами. Всё это даст возможность расширению инвестиционного и торгового потенциала в целом.
Участники также обсудили проведение так называемого «Много-партнёрского бизнес форума Корея – Центральная Азия» с целью объединения предпринимателей из всех шести стран для организации «B2B» переговоров и кооперационных бирж.
Итогом данной видеоконференцсвязи стало подписание Меморандума о взаимопонимании по созданию “Делового Совета Республики Корея – Центральная Азия”
Для справки: Создание Делового совета «Республика Корея-Центральная Азия» обсуждалось в ходе 12-го Форума сотрудничества "Респулика Корея - Центральная Азия", проходившего в Нур-Султане, Республика Казахстан (октябрь 2019 года).
Заседания Делового Совета «Республика Корея – Центральная Азия» будут проводиться ежегодно в рамках Форума Сотрудничества Корея-Центральная Азия.