МДҲга аъзо давлатлар ССП раҳбарлари кенгашининг халқаро тижорат арбитраж соҳасида доимий маслаҳат органининг йиғилиши бўлиб ўтди
2020 йил 9 сентябр куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида МДҲга аъзо давлатлар ССП раҳбарлари кенгашининг халқаро тижорат арбитраж соҳасида доимий маслаҳат органининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари И.К.Жасимов, Тошкент Халқаро арбитраж марказининг (ТИАC) директори Д.Б.Байзакова, Россия Федерацияси Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж суди раиси А.А.Костин, Қирғизистон Республикаси Савдо-саноат палатаси Халқаро арбитраж суди раиси Ш.Ю.Майчиев, Озарбайжон Халқаро кенгаши раиси ўринбосари, тижорат арбитраж суди раиси Х.Б. Искандаров ва АИФC суди ва Халқаро арбитраж маркази аппарати раҳбари Кристофер Кемпбелл-Холт иштирок этди.
Ушбу тадбир модератори - Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Қонунчилик ва парламент тадқиқотлари институти директори, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж суди раиси Ф.Х.Отахонов.
Учрашув бошида Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари И.К.Жасимов қутлов нутқи билан чиқди.
Тадбир давомида иштирокчиларнинг қуйидаги мавзулар бўйича маърузалари тингланди:
1. "Ўзбекистонда халқаро тижорат арбитражининг фаолияти учун қонунчилик базасини такомиллаштириш масалалари"

Заседание постоянно действующего консультативного органа Совета руководителей ТПП государств-участников СНГ в области международного коммерческого арбитража
9 сентября 2020 года в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошло заседание постоянно действующего консультативного органа Совета руководителей ТПП государств-участников СНГ в области международного коммерческого арбитража.
На мероприятии приняли участие Первый заместитель Председателя Торгово-промышленной палаты Джасимов Ислам Казимович, Директор Ташкентского международного арбитражного центра (TIAC) Д.Б.Байзакова, Председатель Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Российской Федерации А.А.Костин, Председатель Международного третейского суда при Торгово-промышленной палате Кыргызской Республики Ш.Ю.Майчиев, заместитель Председателя Азербайджанского международного коммерческого арбитражного суда Х.Б.Искандаров, а также руководитель аппарата Суда МФЦА и международного арбитражного центра Кристофер Кэмпбелл-Холт.
Модератором данного мероприятия выступил Директор Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Республики Узбекистан, Председатель Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП РУз Ф.Х.Отахонов.
В начале Заседания с приветственной речью выступил Первый заместитель Председателя Торгово-промышленной палаты Джасимов Ислам Казимович .
В ходе мероприятия были выслушаны доклады участников по нижеследующим темам:
«Вопросы совершенствования правовых основ деятельности международного коммерческого арбитража в Узбекистане»
«Международный коммерческий арбитраж в России - тенденции и перспективы»
«Перспективы развития Международного третейского суда при ТПП Кыргызской Республики»
«Правовые основы международного коммерческого арбитражного суда Азербайджана»
«Онлайн арбитраж в МАЦ: цифровой подход»
По итогам докладов были обсуждены актуальные темы в области международного коммерческого арбитражного суда.