Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳамда Корея импортчилар ассоциацияси (КОIМА) ўртасида икки томонлама учрашуви бўлиб ўтди
2020 йил 22 октябрь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳамда Корея импортчилар ассоциацияси (КОИМА) ўртасида икки томонлама учрашуви бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Корея импортчилар ассоциацияси 1970 йилда Корея Республикаси ҳукуматининг қарори билан ташкил этилган бўлиб, у кореялик импортчилар, дистрибюторлар, хорижий ишлаб чиқарувчилар ва етказиб берувчилар вакиллари ассоциацияси ҳисобланади. Ассоциациянинг асосий мақсади товарлар, хом ашё ва хизматлар импортини енгиллаштиришдир.
Тадбирда Ўзбекистон томонидан: Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А. Икромов, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги вакили, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раисининг ўринбосари Ф. Усмонов ва Ўзбекистондан Корея-Марказий Осиё форуми котибияти вакили С.Бабакулов иштирок этди.
Корея томонидан эса: Корея импортчилар ассоциацияси (КОИМА) раҳбари Хонг Кван Хи, Кореянинг Ўзбекистон Республикасидаги фавқулотда ва мухтор элчиси Кан Чже Квон, КОИМА халқаро алоқалар идорасининг ижрочи директори қатнашди.
Форум аввалида, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов ўз нутқи билан иштирок этиб, Ўзбекистон ва Корея давлатлари ишончли ва азалий шериклар эканлиги, нафақат савдо-иқтисодий, инвестиция соҳаларида, балки илмий, технологик, ижтимоий-маданий, шунингдек интеллектуал ҳамкорлик соҳаларида ҳам ўзаро ҳамкорликни изчил ривожлантираётганини таъкидлади.
Шунингдек, иқтисодий ҳамкорлик, шубҳасиз мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири эканлигини таъкидланди.
Таъкидлаш жоизки, давом этаётган глобал иқтисодий инқироз туфайли мамлакатлар ўртасидаги сўнгги йилларда икки томонлама муносабатлар икки мамлакат давлат раҳбарларининг шахсий ташаббуслари ва саъй-ҳаракатлари туфайли ижобий ўзгаришларга олиб келмоқда.
Корея импортчилар ассоциацияси (КОИМА) раҳбари Хонг Кван Хи ҳам ўз нутқида мамлакатларимиз вақт синовидан ўтган стратегик шериклар эканлигини, Ҳамкорликда қилинаётган ишлар натижасида мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик барча йўналишларда изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Учрашув давомида иштирокчилар ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасидаги ўзаро товар айирбошлашни янада кенгайтириш масалалари билан танишдилар.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, ушбу учрашув икки мамлакат тадбиркорларини қўллаб-қувватлашга, хусусан, халқаро савдо учун қулай шароитлар яратишга хизмат қилади.
Маълумот учун: Ўзбекистонда 2020 йил 1 октябр ҳоламига кўра, корейс компаниялари капитали иштирокида 863 корхона мавжуд бўлиб, Корея Республикасининг Ўзбекистон иқтисодиётига киритган инвестицияларининг умумий ҳажми 7 миллиард доллардан ошди.
Корея Республикаси Ўзбекистоннинг асосий савдо-иқтисодий шерикларидан бири ҳисобланади. 2020 йил 1 сентябр ҳолатига кўра ўзаро савдо айланмаси 1 миллиард 449 миллион долларни ташкил этди. (2019 йилнинг шу даврида - 1,8 миллиард доллар), шундан Ўзбекистон экспорти 29 миллион долларни ташкил этади. (2019 йилнинг шу даврида - 64,7 миллион доллар), Кореянинг импорти эса 1 миллиард 420 миллион долларни ташкил этди. (2019 йилнинг шу даврида - 1,7 миллиард доллар).

Состоялась двусторонняя встреча Торгово-промышленной палаты Узбекистана и Ассоциации импортеров Кореи (KOIMA)
Сегодня, 22 октября 2020 года прошла онлайн видеоконференция Торгово-промышленной палаты Узбекистана с Корейской Ассоциацией импортеров (KOIMA) при содействии Посольства Республики Узбекистан в Республике Корея.
Для информации: Корейская ассоциация импортеров была создана в 1970 году решением правительства Республики Корея и является объединением корейских импортеров, дистрибьюторов и представителей зарубежных производителей и поставщиков. Основная цель — содействие импорту товаров, сырья и услуг.
На мероприятии с узбекской стороны приняли участие: Председатель Торгово-промышленной палаты (ТПП) Узбекистана А.Икрамов, заместитель председателя ТПП Узбекистана Ф.Усманов, представитель Делового Совета “Корея – Центральная Азия” С.Бабакулов, а также сотрудники Посольства Узбекистана в Республике Корея, Министерства инвестиций и внешней торговли и Агентства продвижения экспорта Узбекистана.
С корейской стороны приняли участие: президент Корейской Ассоциации импортеров (KOIMA) К.Хонг, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан К.Квон.
В начале видеоконференции с вступительной речью выступил председатель А.Икрамов, где отметил, что Узбекистан и Корея являются надежными и проверенными долгим временем партнерами и поступательно развивают двустороннее сотрудничество не только в торгово-экономической, инвестиционной сферах, но укрепляют отношения в сфере научно-технологического, социально-культурного, а также интеллектуального сотрудничества.
Также узбекской стороной было упомянуто, что экономическое сотрудничество, несомненно, является одним из приоритетных направлений сотрудничества между нашими странами.
Следует отметить, что на продолжающийся мировой экономический кризис двусторонние отношения стран за последние годы перетерпели значительные изменения благодаря личным инициативам и стараниям глав государств двух стран.
В своем выступлении президент Корейской Ассоциации импортеров (KOIMA) г-н Хонг также отметил, что наши страны являются проверенные временем стратегическими партнерами. В результате единых устремлений сотрудничество наших стран последовательно развивается во всех направлениях.
В ходе встречи участники ознакомились с перспективными направлениями взаимовыгодного сотрудничества, а также по дальнейшему расширению торговли между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
Стоит также отметить, что данная встреча служит для поддержки предпринимателей двух стран, в частности, создание благоприятных условий для международной торговли включая экспорта товаров из Узбекистана в Республику Корея.
Для информации: В Узбекистане по состоянию на 1 октября 2020г. действуют 863 предприятий с участием капитала корейских компаний, а совокупный объем инвестиций Республики Корея в экономику Узбекистана превысил 7 млрд. долл.
Республика Корея выступает одним из ключевых торгово-экономических партнеров Узбекистана. По состоянию на 1 сентября 2020г. взаимный товарооборот составил 1 млрд. 449 млн.долл. (за тот же период 2019г. – 1,8 млрд.долл.), из них экспорт Узбекистана всего 29 млн.долл. (за тот же период 2019г. – 64,7 млн.долл.), и импорт Кореи составил 1 млрд. 420 млн.долл. (за тот же период 2019г. – 1,7 млрд.долл.)