Айрим транспорт воситаларидан 2022 йил охирига қадар утилизация йиғими ундирилмайди
“Коронавирус пандемияси даврида ташқи иқтисодий фаолият, туризм ва қурилиш соҳаларини қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (665-сон, 29.10.2020 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2022 йил 31 декабргача қуйидагиларга утилизация йиғимининг ноль ставкаси қўлланилади:
• юк ташиш учун мўлжалланган шатакчи автомобиллар (ТИФ ТН коди 8701 20, ишлаб чиқарилганига 4 йилдан ошганлари бундан мустасно), шунингдек, тиркамалар ва ярим тиркамалар (ТИФ ТН кодлари 8716 31, 8716 39, ишлаб чиқарилганига 5 йилдан ошганлари бундан мустасно);
•
• юк ташиш учун мўлжалланган янги транспорт воситалари (ТИФ ТН кодлари 8704 22, 8704 23) ҳамда махсус мўлжалланган янги транспорт воситалари (ТИФ ТН коди 8705 10, 8705 40, 8705 90);
• ҳайдовчи билан бирга 10 ва ундан ортиқ йўловчиларни ташиш учун мўлжалланган транспорт воситалари (ТИФ ТН коди 8702, ишлаб чиқарилганига 4 йилдан ошганлари бундан мустасно).
Шунингдек. эндиликда давлатлараро, ҳукуматлараро, халқаро ташкилотлар йўналишлари бўйича хайрия ёрдами мақсадларида олиб кириладиган транспорт воситаларига ҳам утилизация йиғими ундирилмайди.

Грузовики и автобусы освободили от уплаты утилизационного сбора
Постановлением правительства некоторые транспортные средства освободили от уплаты утилизационного сбора до конца 2022 года, сообщили в Министерстве юстиции.
Это:
• грузовые автомобили-тягачи (код ТН ВЭД 8701 20), чей возраст не превышает 4 года, а также прицепы и полуприцепы (коды ТН ВЭД 716 31, 8716 39), чей возраст не превышает 5 лет.
• новые грузовики (коды ТН ВЭД 8704 22, 8704 23), а также новый специализированный транспорт (коды ТН ВЭД 8705 10, 8705 40, 8705 90).
• пассажирский транспорт, предназначенный для перевозки 10 и более человек, включая водителя (код ТН ВЭД), чей возраст не превышает 4 года.
Помимо этого, теперь не будут облагаться утилизационным сбором транспортные средства, ввезенные по межгосударственным, межправительственным и межорганизационным направлениям.
Утилизационный сбор для автомобилей ввели 1 августа. Он, в зависимости от автомобиля, составляет от 30 до 1410 базовых расчетных величин.
В сентябре КАМАЗ, подводя итог первого полугодия 2020 года, называл введение утилизационного сбора в Узбекистане негативным фактором.
Помимо этого, в компании отмечали, что отмена таможенных пошлин и акциза на импорт новой строительной техники до 2021 года привело к потере конкурентного преимущества на территории республики.