"Ўзбекистон-Озарбайжон" ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон томондан Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси, Ишбилармонлар кенгаши Ўзбекистон бўлими ҳамраиси А. Икромов, Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари У. Аъзамов, Фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги директори С.Кариев ,Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги бошқармаси раҳбари ўринбосари М. Абдусаматов иштирок этишди.
Озарбайжондан,Озарбайжон Республикаси Тадбиркорлари, (иш берувчилар) Миллий Ташкилотлари Конфедерацияси (АСК) Президенти, Ишбилармонлар Кенгашининг Озарбайжон қисми ҳамраиси М.Мусаев, Озарбайжон экспорт ва инвестцияларни ривожлантириш жамғармаси (АЗПРОМО) нинг инвестицияларни ривожлантириш департаменти директори З. Гадиров, Озарбайжон Республикаси Кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш агентлиги раиси ўринбосари Р. Атакишиев ва Озарбайжон туризим ассотсиацияси кенгаши раиси маслаҳатчиси М. Агакеримов иштирок этишди.
Тадбир аввалида Ишбилармонлар Кенгаши Озарбайжон бўлими ҳамраиси М.Мусаев табрик сўзи билан чиқиб, унда Ўзбекистон Савдо-саноат палатасига Озарбайжоннинг ҳамкор ташкилотлари билан қўшма лойиҳаларни амалга оширишда ўзаро фаол ҳамкорлик учун миннатдорлик билдирди.
Шундан сўнг, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси ва Ишбилармонлар кенгашининг Ўзбекистон бўлими ҳамраиси А.Икромов кириш сўзи билан иштрок этиб, Ўзбекистон ўзаро тушуниш ва ишонч тамойилларига асосланган Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги анъанавий дўстона муносабатларни юксак қадрлашини таъкидлади.
Ўзбекистон томонидан ахборот технологиялари соҳасидаги ўзаро алоқаларни фаоллаштиришни, ишбилармонлар кенгаши давлатлари ўртасида савдо ҳажмини ошириш учун электрон тижорат ва "онлайн платформалар" ни ривожлантиришга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишни таклиф қилди.
Шунингдек, Озарбайжон томони Озарбайжоннинг ишбилармонлик муҳити ва инветиция имкониятлари ҳамда Қорабоғнинг иқтисодий салоҳияти ҳақида тақдимотлар қилди.
Онлайн форматда бўлиб ўтган учрашувда томонлар Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги амалий ва узоқ муддатли ўзаро ҳамкорлик чораларини, шунингдек, икки мамлакат минтақалари ва йирик шаҳарлари ўртасида тўғридан-тўғри иқтисодий алоқаларни кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилдилар. Шунингдек, улар сайёҳлик ва қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорлик имкониятларини кўриб чиқдилар.
Учрашув давомида томонлар тегишли мамлакатларда АСК ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг ваколатхоналарини очиш масаласини муҳокама қилдилар. Амалга оширилаётган ишлар инвестиция ва савдо салоҳиятини кенгайтириш имкониятини бериши алоҳида таъкидланди.
Тадбирдан сўнг томонлар Ўзбекистон-Озарбайжон ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишининг ўтказилиш  санаси ва жойи мавзусини кўриб чиқдилар.
Маълумот учун: 2020 йил январь ҳолатига кўра Ўзбекистонда Озарбайжон капитали иштирокидаги 178 та корхона фаолият юритмоқда, шундан 63 таси қўшма ва 115 та корхона 100% хорижий капитал асосида фаолият юритади. Фақатгина 2020 йил январь-сентябр оралиғида бўлган даврда, мамлакатларимиз ўртасидаги товар айланмаси 61,7 миллион долларни ташкил этади (+ 41,9%), шу жумладан. экспорт - 40,7 миллион доллар (+ 24,1%), импорт - 21 миллион доллар (+ 96,1%).

Состоялось первое заседание Делового совета «Узбекистан-Азербайджан».
27 ноября 2020 года, в Торгово-промышленной Палате Узбекистана состоялось первое заседание Азербайджанско-Узбекского Делового совета в формате видеоконференцсвязи.
На мероприятии с узбекской стороны приняли участие Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, сопредседатель узбекской части Делового совета А.Икрамов, Заместитель Председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма У.Азамов, директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли С.Кариев, заместитель начальника управления Министерства сельского хозяйства Республики Узбеистан М.Абдусаматов.
Также с Азербайджанской стороны приняли участие Президент Национальной Конфедерации Организаций Предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики (ASK) сопредседатель азербайджанской части Делового совета М.Мусаев, Директор департамента поощрения инвестиций Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) З.Гадиров, заместитель начальника управления Министерства председателя Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанского Республики Р.Атакишиев, а также советник председателя Правления Ассоциации туризма Азербайджана М.Агакеримов.
С приветственной речью в начале мероприятия выступил сопредседатель азербайджанской части Делового совета М.Мусаев, где выразил благодарность Торгово-промышленной палате Узбекистана за активное сотрудничество и взаимодействие в реализации совместных проектов с партнерскими организациями Азербайджана.
Далее с вступительной речью выступил Председатель ТПП Узбекистана и сопредседатель узбекской части Делового совета А.Икрамов, где отметил, что в Узбекистане высоко ценят традиционно дружественные отношения между Узбекистаном и Азербайджаном, основанных на принципах взаимопонимания и доверия.
Узбекской стороной было предложено активизировать взаимодействие в сфере информационных технологий, реализация совместных проектов, направленных на развитие электронной коммерции и «онлайн платформ» для увеличения товарооборота между странами Делового совета.
Далее с узбекской стороны были представлены презентации в сфере туризма, фармацевтической отрасли, а также сельского хозяйства, где участники ознакомились с инвестиционным потенциалом и возможностями Узбекистана для развития бизнеса.
Также азербайджанская сторона выступила с презентациями по бизнес климату и инвестиционным возможностям Азербайджане, также по экономическому потенциалу Карабаха.
На встрече, которая проходила в формате «онлайн», сторонами были обсуждены меры практического и долгосрочного взаимного сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном, а также возможности расширения прямых экономических связей между регионами и крупными городами двух стран. Также рассматривались возможности сотрудничества в сфере туризма и сельского хозяйства.
В ходе заседания стороны обсудили вопрос открытия представительств ASK и ТПП Узбекистана в соответствующих странах. Всё это даст возможность расширению инвестиционного и торгового потенциала в целом.
По итогам мероприятия стороны рассмотрели вопрос срока и места проведения следующего заседания Узбекско-Азербайджанского Делового совета.
Для справки: по состоянию на январь 2020 г. на территории Узбекистана функционируют 178 предприятий с участием азербайджанского капитала, из них 63 СП и 115 предприятий со 100 % иностранным капиталом.
Только за период с января по сентябрь 2020г. товарооборот между нашими странами составляет $61,7 млн. долл. (+41,9%), в т.ч. экспорт – $40,7 млн. долл. (+24,1%), импорт – $21 млн. долл. (+96,1%).