Ўзбекистон ва Афғонистон вазирлик ва идоралари ўртасиди онлайн мулоқот бўлиб ўтди.
2020 йил 1 декабр куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасида видеоконферентсалоқа форматида Ўзбекистон Республикаси ва Афғонистон Ислом Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар масалаларига бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
Ушбу видеоконференциядан кўзланган мақсад, экспортга йўналтирилган маҳсулотларни ривожлантириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Афғонистон Ислом Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий, сармоявий ва минтақавий ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ҳисобланади.
Ўзбекистон томонидан ташкил этилган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икромов, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Анвар Асамов, шунингдек, Ўзбекистон ишбилармон доира вакиллари иштирок этишди.
Афғонистон томонидан эса, Савдо-саноат палаталари федерациясининг раиси Муҳаммад Исмоил Газанфар, Афғонистон Ислом Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Аҳмад Холид Элеми, Саноат ва савдо вазирининг маслаҳатчиси Муҳаммад Наби Хакимий, шунингдек, бизнес вакиллари иштирок этишди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов ўз нутқи давомида сўнгги йилларда икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашганини таъкидлади. Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, икки мамлакат савдо-саноат палаталари ҳам мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга ҳисса қўшмоқда.
Онлайн тарзда ўтказилган анжуманда савдо ва инвестициялар, банк, божхона ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Икки мамлакат вакиллари ўртасидаги ушбу видеоконференция доирасида Ўзбекистон-Афғонистон савдо-иқтисодий алоқаларини янада ривожлантириш истиқболлари ва ушбу соҳада ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, мамлакатларда фаолият юритаётган Ўзбекистон ва Афғонистон компаниялари ўртасида шериклик муносабатларини ривожлантириш бўйича фикр алмашилди.
Ташкил этилган очиқ мулоқотлар, истиқболли лойиҳалар ва келишувларни ишлаб чиқишни ўз ичига олган янада чуқур ҳамкорлик учун ўзаро манфаатли йўналишларни аниқ белгилашга ҳамда Ўзбекистон ва Афғонистон ишбилармон доиралари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг самарали форматини белгилашга имкон берди.
Маълумот учун: Мамлакатлар ўртасидаги ташқи савдо айланмаси 2020 йил 1 октябр ҳолатига 611 миллион долларни ташкил этиб, Шундан Ўзбекистондан экспорт ҳажми 609,5 миллион долларни, Афғонистондан импорт 1,9 миллион долларни ташкил этди.

Состоялся онлайн-диалог между министерствами и ведомствами Узбекистана и Афганистана.
1 декабря 2020 года, в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан прошла встреча, посвященная вопросам торгово-экономических отношений между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Афганистан в формате видеоконференцсвязи.
Цель данной видеоконференции: развитие экспортоориентирванной  продукции, а также торгово-экономического, инвестиционного и регионального сотрудничества между Республикой Узбекистан Исламской Республикой Афганистан.
На мероприятии с узбекской стороны приняли участие Председатель Торгово-промышленной Палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Заместитель Министра инвестиций и внешней торговли Анвар Асамов, а также представители деловых кругов Узбекистана.
С афганской стороны приняли участие Председатель федерации торговых палат Мухаммад Исмоил Газанфар, Чрезвычайный и Полномочный Посол  Исламской Республики Афганистан в Республике Узбекистан Ахмад Халид Элеми, советник Министерства промышленности и торговли Мухаммад Наби Хакимий, а также бизнес представители.
В ходе своего выступления, Председатель Торгово-промышленной Палаты Узбекистана А.Икрамов отметил, что за последние годы значительно активизировалось торгово-экономическое сотрудничество между деловыми кругами двух стран. Также стоить отметить, что торгово-промышленные палаты двух стран также способствуют расширению сотрудничества между странами.
На конференции, которая проходила в формате онлайн, обсуждались вопросы по расширению сотрудничества в торгово-инвестиционных, банковской, таможенной и других сферах.
В рамках данной видеоконференции между представителями двух стран были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Афганской торгово-экономической связи и развития взаимовыгодного сотрудничества в данной отрасли. В том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между компаниями Узбекистана и Афганистана, осуществляющую свою деятельность в странах.
Открытый диалог позволил четко обозначить сферы взаимных интересов для дальнейшего углубленного взаимодействия, имея в виду проработку перспективных проектов и соглашений и определить эффективный формат взаимодействия предпринимательских кругов Узбекистана и Афганистана.
Для справки: Внешнеторговый оборот на 1 октября 2020 года составил 611 млн долл. Объем экспорта из Узбекистана составил 609,5 миллиона долларов США, а импорт из Афганистана - 1,9 миллиона долларов США.