Бутунжаҳон ҳунармандлар кенгаши Осиё-Тинч океани минтақасининг 38- Бош Ассамблеяси бўлиб ўтди.
2020 йил 4-декабр куни Савдо-саноат палатасида Бутунжаҳон ҳунармандлари Кенгашининг Осиё-Тинч океани минтақаси (WCC-АПР) 38-Бош ассамблеяси бўлиб ўтди.
Тадбирда Бутунжаҳон ҳунармандлар кенгаши президенти Рози Гринлис, Бутунжаҳон ҳунармандлари кенгаши Осиё-Тинч океани минтақаси президенти Гада Каддуми, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икромов ва 30 дан ортиқ давлатлардан WCC-АPR (ОТОМ БХК) нинг бошқа аъзолари иштирок этишди.
Бош ассамблеядаги кўриб чиқилган асосий масалалар, Бутунжаҳон ҳунармандлари кенгаши Осиё-Тинч океани минтақаси Президентлигини 2021-2024 йиллар даври мобайнида Ўзбекистонга ўтказилишини тасдиқлаш, ҳайъат мажлисларини ўтказиш ҳамда халқаро симпозиумлар ва кўргазмалар ташкил этишдан иборат бўлди.
Ушбу тадбир учун Савдо-саноат палатаси Бутунжаҳон ҳунармандлари кенгаши Осиё-Тинч океани минтақаси 38-Бош ассамблеясини жонли эфирда тақдим этиш бўйича улкан техник ишларни амалга оширди.
Тарихан олиб қаралганда, Жаҳон ҳунармандчилик кенгаши Айлин О. Уебб хоним, Маргарет М. Патч хоним ва Камаладеви Чаттопадҳяй хонимлар томонидан 1964 йил 12 июнь санасида Америка Қўшма Штатлари, Ню-Ёрк, Колумбия Университетида бўлиб ўтган халқаро йиғилишда маданий ҳаётнинг муҳим қисми сифатида ҳунармандчилик мақомини сақлаб қолиш, мустаҳкамлаш ва таъминлаш ҳамда бутун дунё ҳунармандлари орасида ҳунармандчиликнинг умуминсоний қадриятлари ва йўлдошлик туйғусини тарғиб қилиш мақсадида ташкил этилган эди.
Жаҳон ҳунармандлари кенгаши бутун дунёдаги ҳунармандларнинг интилишларини қўллаб-қувватлайдиган ягона ташкилот бўлиб, у мерос қилиб олинган анъаналарни сақлаб қолиш ёки тажриба ва инновациялар орқали чегараларни кенгайтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Бутунжаҳон ҳунармандлар кенгашининг асосий мақсади маданий ва иқтисодий ҳаётда ҳунармандчиликнинг мавқеини мустаҳкамлашдир. Мазкур Кенгаш ҳунармандларни қўллаб-қувватлаш ва ёрдам бериш орқали ҳамкорликни рағбатлантиришга йўналтирилган.
Учрашув бошида Гада Хижави Каддуми хоним, Кувайт Миллий ассамблеяси президенти Марзук Ал Ғани ва Роза Гринлиц табрик сўзлари билан иштирок этишиб, ҳунармандчилик Осиё-Тинч океани минтақаси мамлакатлари маданияти ва саноатида муҳим ўрин тутишини таъкидладилар. Маърузачилар Ўзбекистонда маданият ва санъатни ривожлантиришга, ҳусусан, ҳунармандчиликни қўллаб-қувватлаш, унинг жамиятдаги ролини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилаётганлигига тўхталиб ўтишди.
Таъкидлаш жоизки, 2019 йилда ЮНЕСКО ҳомийлигида Халқаро ҳунармандлар фестивалининг Қўқон шаҳрида ўтказилиши энг муҳим тадбирлардан бири бўлди. Ушбу фестивалда дунёнинг 78 дан ортиқ мамлакатларидан 570 нафар халқаро ҳунармандлар, шу жумладан ўзларининг илмий ишлари ва ҳунармандчилик соҳасидаги амалий фаолияти билан танилган хорижлик олимлар ва мутахассислар, шунингдек 2200 дан ортиқ маҳаллий халқ амалий санъати усталари иштирок этишди.
Бутунжаҳон ҳунармандлар кенгаши томонидан Қўқон шаҳрига ёғоч ўймакорлиги соҳаси фаолияти доирасида "Жаҳон ҳунармандлари шаҳри" мақомининг берилиши ўзбек халқ ижодига халқаро миқёсда катта ғурур ва юксак эътирофни келтириб чиқарди.
Буларнинг барчаси давлатимиз раҳбари Ш.Мирзиёев кўмаги билан амалга оширилмоқда. Айнан Шавкат Миромоновичнинг ташаббуси билан қадимий ва бой тарихни, ноёб қадрият ва урф-одатларни, анъаналарни ўзида мужассам этган ҳолда халқ ижодиётини ривожлантириш бўйича аниқ ва тизимли ишлар олиб борилди.
Амалга оширилган чора-тадбирлар натижаси ўлароқ, бугунги кунда Ҳунарманд уюшмаси аъзолари сони 36 440 кишини ташкил қилмоқда, бу 2019 йилнинг шу даврига нисбатан 6440 (+ 14%) кишига кўпдир. Бу янги иш ўринлари яратилишига ҳисса қўшади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 ноябрдаги Фармонига мувофиқ ҳунармандчиликни ривожлантириш дастурига 50 миллион доллар миқдорида кредитлар ажратилган бўлса, 2020 йил апрел ойига келиб қўшимча яна 50 миллион доллар ажратилди. Яна бир мисол сифатида, усталар (ҳунармандлар) томонидан яратилган янги иш ўринлари ўтган йилга нисбатан 125 мингдан ошган.
Конференцияда ҳунармандчиликни ривожлантириш дастурини тасдиқлаш масалалари муҳокама қилинди, шунингдек ташкилотнинг 2019-2020 йиллардаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботлари тингланди.
Тошкентда онлайн форматда ўтказилган ушбу тадбирда доктор Гад Ҳижави каддуми номзоди 2021-2024 йиллар давомида “WCC-International” Президенти лавозимига, шунингдек, Профессор Адҳам Икрамовнинг WCC-APR Президенти лавозимига тасдиқлангани эътирофга сазовор бўлди.
Тадбирда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икрамов сўзга чиқиб, унда 2021-2024-йиллар муддатида Бутунжаҳон ҳунармандлари кенгаши Осиё-Тинч океани минтақаси Президенти лавозимига номзодини тасдиқлашгани учун Кенгашнинг барча аъзоларига чуқур миннатдорлик билдирди.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг Бутунжаҳон ҳунармандлари кенгаши Осиё-Тинч океани минтақаси президентлиги лавозимига киришиш маросими 2021 йил сентябр ойида Қўқонда бўлиб ўтадиган II Халқаро ҳунармандлар фестивали доирасида ўтказилиши режалаштирилган.

Прошла 38-я Генеральная Ассамблея Всемирного совета ремесленников Азиатско-Тихоокеанского региона
4 декабря 2020 года в Торгово-промышленной палате прошла 38-я Генеральная Ассамблея Всемирного совета ремесленников Азиатско-Тихоокеанского региона (WCC-APR).
На мероприятии приняли участие Президент Всемирного Совета ремесленников Рози Гринлиз, Президент Всемирного Совета ремесленников Азиатско-Тихоокеанского региона Гада Каддуми, Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов и другие члены WCC-APR (ВСР АТР), более чем из 30 стран.
Основным вопросом на заседании Генеральной Ассамблеи была ратификация передачи права председательства во Всемирном совете ремесленников Азиатско-Тихоокеанского региона Узбекистану на период 2021-2024 годы, проведение заседаний правления, организации международных симпозиумов и выставок.
Для проведения данного мероприятия Торгово-промышленной палатой была проделана колоссальная техническая работа по обеспечению прямой трансляции 38-ой Генеральной Ассамблеи Всемирного совета ремесленников Азиатско-Тихоокеанского региона (WCC-APR).
Если говорить об истории, то Всемирный совет ремесленников был основан г-жой Эйлин О. Уэбб, г-жой Маргарет М. Патч и г-жой Камаладеви Чаттопадхьяй на международной встрече в Университете Колумбии в Нью-Йорке (Соединенные Штаты Америки), 12 июня 1964 года для поддержания, укрепления и обеспечения статуса ремесленничества как жизненно важной части культурной жизни, а также для продвижения общечеловеческих ценностей ремесел и чувства товарищества между мастерами по всему миру.
Всемирный совет ремесленников - единственная организация, которая поддерживает устремления мастеров всего мира, будь то в поддержании благородных унаследованных традиций или в расширении границ путем экспериментов и инноваций.
Основная цель Всемирного совета ремесленников - укрепление статуса ремесленничества в культурной и экономической жизни. Совет направлен на поощрение товарищества между мастерами, предлагая им поддержку и помощь.
В начале заседания с приветственной речью выступили г-жа Гада Хиджави Каддуми Председатель Национальной Ассамблеи Кувейта Марзук Аль Гани, а также Роза Гринлиз, где отметили, что ремесло играет большую роль в культуре и промышленности стран Азиатско-Тихоокеанского региона. Выступающие акцентировали внимание на то, что в Узбекистане особое внимание уделяется развитию культуры и искусства, в частности поддержке ремесленничества, укрепление его роли в жизни общества.
Стоит отметить, что в 2019 году одним из важнейших событий стало проведение в городе Коканд I Международного фестиваля мастеров кустарного промысла под эгидой ЮНЕСКО. На данном фестивале приняли участие 570 международных ремесленников из более 78 стран мира, в том числе иностранные ученые и специалисты, известные своими научными работами и практической деятельностью в области ремесленничества. А также 2200 местных мастеров народного творчества.
Присвоение Всемирным советом ремесленников городу Коканд статуса «Город мировых ремесел» за резьбу по дереву принесло узбекскому народному искусству большую гордость и высокое признание на международном уровне.
Всё это происходит при поддержке главы нашего государства Ш.Мирзиёева. Именно по инициативе Шавката Миромоновича была проведена целенаправленная и планомерная работа по развитию народного искусства, воплощающего древнюю и богатую историю, уникальные ценности, обычаи и традиции.
Благодаря принимаемым мерам, на сегодняшний день количество членов Ассоциации Хунарманд составляет 36 440, что на 6440 больше, чем (+ 14%) за аналогичный период 2019 года. Это способствует появлению новых рабочих мест. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2019 года на Программу развития ремесленничества были выделены кредиты на сумму 50 млн долларов США, также дополнительно 50 млн. долларов были выделены в апреле 2020 года. К примеру, новые рабочие места, созданные мастерами (хунармандами), увеличились более чем на 125 тысяч по сравнению с прошлым годом.
На конференции были обсуждены вопросы утверждения программы развития ремесленничества, а также заслушены отчеты о деятельности организации за период 2019-2020 годы.
Почетным стало то, что кандидатура Доктора Гада Хиджави Каддуми была утверждена на пост президента WCC-International на 2021-2024 годы, а также кандидатура профессора Адхама Икрамова на пост президента WCC-APR именно на данном мероприятии, проведенным в Ташкенте в онлайн формате.
На мероприятии с речью выступил Председатель ТПП Узбекистана Адхам Икрамов, где выразил глубокую благодарность всем членам Совета за утверждение кандидатуры Узбекистана на пост президента WCC-APR на срок 2021-2024гг.
Также отметим, что инаугурация Узбекистана на пост президентства пройдет в рамках II Международного фестиваля мастеров кустарного промысла в Коканде в сентябре 2021 года.