Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасини Президиумининг йиғилиши бўлиб ўтди
2020 йил 23 декабр куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатасини Президиумининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда 2020 йил якунлари бўйича фаолият натижалари, шунингдек, 2021 йил истиқболлари кўриб чиқилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раиси А. Икрамов, Савдо-саноат палатаси Президиуми аъзолари, шунингдек республиканинг ҳар бир шаҳри ва вилоятидан ишбилармон доиралар вакиллари, маҳаллий ҳокимият идоралари иштирок этди.
Савдо-саноат палатаси Президиум аъзолари ва тадбиркорлар билан йил давомида тадбиркорлик ва ҳунармандчиликни ривожлантириш бўйича амалга оширилган ишларни очиқ муҳокама қилишни анъанага айлантирди.
Таъкидлаш жоизки, палата аъзолари манфаатида 105 мингга яқин даъво ариза киритилди, шунингдек, 1.8 мингта ҳолатда низолар медиация жараёнида ҳал этилди, 865 та қонун ва қонуности ҳужжатлари ва бошқа меъёрий ҳужжатларнинг лойиҳалари тадбиркорлик фаолиятига таъсирини баҳолаш бўйича  экспертизадан ўтказилди.
Аҳолини қўллаб-қувватлаш, шунингдек уларни тадбиркорлик фаолиятига кенг жалб қилиш бўйича кўрилган чора-тадбирлар натижасида 92 мингта тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди, шунингдек 21,8 минг нафар тадбиркор ва фуқаролар малакасини ошириш ва тадбиркорлик асосларини ўргатиш бўйича ўқитилди.
Тадбиркорликни қўллаб-қуватлаш бўйича қабул қилинган Президентимизнинг 20 га яқин Фармон ва Қарорлари туфайли биргина карантин чекловлари ўрнатилган даврнинг ўзида пандемиядан зарар кўрган 60 мингдан ортиқ кичик бизнес субъектлари мол-мулк ва ер солиғидан озод қилинди, 21 мингта тадбиркорга фойдаланилмаётган объектлари (ер, бино) учун юқори ставкадаги солиқ ва жарималарни ундириш тўхтатилди, 329 мингта кичик бизнес субъекти учун ижтимоий солиқ ставкаси 12 фоиздан 1 фоизга камайтирилди ва 4 мингдан ортиқ экспорт қилувчи дебиторлик қарзлари мавжуд корхоналарга жарималарни қўллаш тўхтатилди.
Шундай қилиб, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликнинг 52 фоиздан кўпроғи сўнгги 3 йил ичида ташкил этилди.
Президиум йиғилиши давомида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси тадбиркорларнинг қўллаб-қувватлаши орқали ёшларни касбий кўникмаларга, халқ ҳунармандчилигига ўргатиш, шунингдек, уларни тадбиркорлик фаолиятига жалб қилиш ва уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида "Ҳар бир тадбиркор-ёшларга мададкор" деган умумий шиор остида ташаббус билан чиқди.
Савдо-саноат палатаси ўзининг ҳудудий идораларида ташкил этилган ўқув марказлари асосида тегишли идоралар билан биргаликда ёшларни келгусида корхоналарда ишлашлари учун касбга ўргатишни таклиф қилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 13-октабрдаги "Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ва тадбиркорликни ривожлантириш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида" ги ПҚ-4862-сонли қарорига мувофиқ, ҳудудларда аҳолининг тадбиркорликка бўлган қизиқиши ва қизиқишини ошириш мақсадида Савдо-саноат палатаси , тасдиқланган дастурлар ва талаблар асосида касблар ва тадбиркорлик асослари бўйича тизимли ўқитиш, шу жумладан Ёшлар Дафтари ва Аёллар Дафтари таркибига кирган ёшлар ва аёллар учун ташкил этилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 13 октябрдаги “Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4862-сон Қарорига мувофиқ Тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги томонидан маъқулланадиган дастурлар ва белгиланадиган талаблар асосида Савдо-саноат палатаси томонидан ҳудудларда аҳолининг тадбиркорликка қизиқишини ва манфаатдорлигини оширишга қаратилган, хусусан “Ёшлар дафтари” ва “Аёллар дафтари”га киритилган ёшлар ва ҳотин-қизларни касб-ҳунар ва тадбиркорлик асосларига ўқитиш тизимли ташкил этилади.
Ушбу ташаббусни тадбиркорлар бир овоздан қўллаб-қувватладилар, уларнинг аксарияти ёшларни ўз корхоналарида иш билан таъминлаш орқали қўллаб-қувватлашга тайёр эканликларини билдирдилар.

В Торгово-промышленной Палате Республики Узбекистан состоялось заседание Президиума ТПП
23 декабря 2020 года, в Торгово-промышленной Палате Республики Узбекистан состоялось заседание Президиума ТПП, где подводились итоги деятельности уходящего 2020 года, а также рассматривались перспективы на 2021 год. На мероприятии приняли участие Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан А.Икрамов, члены Президиума ТПП, а также представители бизнес сообщества из каждого города и района республики, местных органов власти.
Торгово-промышленная палата сделала традицией открыто обсуждать с членами Президиума и предпринимателями, проделанную в течение года работу по развитию предпринимательства и ремеселенничества.
Стоит особо отметить, что около 105 тыс. исков было подано в пользу членов палаты, 1,8 тыс. дел разрешены в порядке медиации, а также была проведена экспертиза 865 законопроектов, постановлений и других нормативных актов для оценки их воздействия на бизнес среду.
В результате мер по поддержке населения, а тажке широкому привлечению их в предпринимательскую деятельность были созданы 92 тыс. субъектов предпринимательства, а также 21,8 тыс. предпринимателей и граждан прошли обучение по повышению квалификации и обучению основам предпринимательства.
Благодаря подписанным Главой нашего государства порядка 20 Указам и Постановлениям, именно в период введения карантинных ограничений более 60 тысяч малых предприятий, пострадавшие от пандемии, были освобождены от налогов на собственность и земельный налог, 21 тыс. предпринимателей освобождены от взимания налогов и штрафов за неиспользуемые объекты, для 329 тыс. малых предприятий ставка социального налога была снижена с 12% до 1%, приостановлено наложение штрафов на более 4 тыс. предприятий, имеющих дебиторскую задолженность по внешнеэкоеомической деятельности.
Так более 52 % субъектов малого и частного бизнеса были созданы только за последние 3 года.
В ходе заседания Президиума Торгово-промышленная палата Узбекистана выступила с инициативой по поддержке молодёжи путём их обучения профессиональным навыкам, народному ремеслу, а также привлечения их в предпринимательскую деятельность и дальнейшего трудоустройства при поддержке предпринимателей под общим слоганом: “Хар бир тадбиркор-ёшларга мададкор”.
Торгово-промышленная палата предложила на базе созданных учебных Центров в региональных представительствах Палаты, совместно с соответствующими партнёрами, обучать молодёжь профессии для дальнейшего их трудоустройства на предприятиях.
При этом в соответсвии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 октября текущего года “О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства” № ПП-4862, в целях повышения интереса и заинтересованности населения к предпринимательству в регионах, Торгово-промышленной палатой, на основе утвержденных программ и требований, будут организованы систематические обучения профессиям и основам предпринимательства, в том числе для молодёжи и женщин, включенных в “Ёшлар дафтари” и “Аёллар дафтари”.
Данная инициатива была единогласно поддержана предпринимателями, где большинство из них выразили готовность в поддержке молодёжи путем их трудоустройства на свои предприятия.