Тошкент шаҳрида BMB ZA’FARON бренди тақдимоти бўлиб ўтди
Маълумки, Ўзбекистоннинг тупроқ-иқлим шароити доривор ўсимликларнинг қимматли турларини етиштириш учун жуда қулай саналади. Бу ҳақида Шарқнинг буюк табиби Абу Али Ибн Сино ўзининг “Тиб қонунлари” асарида алоҳида таъкидлайди. Жумладан, асарда заъфароннинг 100 дан ортиқ турдаги касалликларни даволашда ишлатилишини таъкидлаган.
Шуни таъкидлаш лозимки, юртимизда заъфарон плантациялари 2017 йилда Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилаётган чора-тадбирлар доирасида барпо этилмоқда.
BMB ZA'FARON янги бренди учун заъфарон плантациялари BMB SHIFO шўъба корхонаси томонидан 2020 йилда яратилган. Жиззах вилоятининг Бахмал туманида доривор ўсимликлар етиштиришга ихтисослаштирилган мазкур корхона мамлакатимизнинг энг қулай ва экологик тоза ҳудудларидан бирида фаолият олиб боради.
Мазкур бренд заъфарон маҳсулоти маҳаллий ва хорижий мутахассислар томонидан юқори баҳоланиб, тегишли сертификатлар билан тасдиқланган.
2021 йилнинг 5 февраль куни BMB Trade Group компанияси пойтахтимиздаги Hyatt Regency Tashkent меҳмонхонасида давлат ва жамоат арбоблари, хорижий давлатларнинг юртимиздаги дипломатик ваколатхоналари, эл ардоғидаги санъаткорлар, ишбилармонлар, оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳамда таниқли блогерлар иштирокида заъфарон махсулотининг BMB ZA'FARON бренди тақдимоти ўтказилди.
Мазкур тақдимот ҳамкорлари сифатида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи-савдо вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Соғлиқни сақлаш инновацион ривожлантириш Миллий Палатаси, KAFIL суғурта компанияси ва “Шафран” илмий-тадқиқот маркази иштирок этишди.
Тадбир аввалида, BMB Trade Group компанияси Кузатув кенгаши раиси Бекзод Маматқуловга кириш сўзи берилди ва тадбир тантанали очиқ деб, эълон қилинди.
Сўнг заъфарон фойдали хусусиятларини ўрганишда катта ҳисса қўшган табобат илми султони Абу Али Ибн Сино сиймоси акс эттирилган саҳна кўриниши меҳмонларда чуқур таассурот қолдирди.
Соҳа мутахассислари томонидан иштирокчилар эътиборига тақдим этилаётган заъфарон махсулотининг янги BMB ZA'FARON бренди ҳақида тадбир меҳмонлари томонидан ижобий фикрлар билдириб ўтилди.
Шунингдек, Тошкент врачлар малакасини ошириш институти кафедра мудири, профессор, тиббиёт фанлари доктори Феруза Ибрагимовна Хамрабаева шафран дамласини тайёрлаш ва унинг инсон организми учун фойдали хусусиятлари ҳақида нутқ сўзлади.
Тақдимот давомида иштирокчилар Ўзбекистон халқ артисти моҳир опера ижрочиси Рамиз Усмоновнинг қўшиқ-садолари остида, инсон саломатлиги учун шифобахш бўлган заъфарон дамламасидан таътиб кўришди.
BMB ZA'FARON бренди остида тақдим этилаётган заъфарон маҳсулотининг тариҳи ҳамда ишлаб чиқариш жараёнини ўзида тўлиқ ва батафсил мужассам этган маҳсус видеоролик намойиши ҳам тадбир қатнашчилари ўртасида алоҳида унутилмас таассурот қолдирди.
Тадбир сўнггида Ўзбекистон Республикаси Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари ҳамда Олим Арзикулович Хакимов ҳамда BMB TRADE GROUP компанияси ижрочи директори Абдурашид Шаруфутдинов ўзаро хамкорлик хақидаги Келишув имзоладилар.
Шунингдек, BMB TRADE GROUP компанияси Бош директори Бахтиёр Зулфиқоров заъфарон экспорти юзасидан Саудия Арабистонининг "STE" компанияси Бош директори жаноб Убайдуллох билан дистрибьюторлик, компаниянинг тижорат директори Мирғулом Усманов ҳамда Гана давлатининг “Hairmik Ventures” косметика компанияси бош директори Эммануэлла Квофи хоним билан “фьючерс” шартномалари онлайн форматида имзоланди.
Ушбу имзоланган шартнома ва келишувларнинг асосий аҳамияти шундаки, мамлакатимиз рахбарияти томонидан маҳаллий махсулотларни экспорт хажмини янада оширишга ва экспорт бозорларини жуғрофиясини, шу жумладан Яқин Шарқ ва Африка давлатлари мисолида янада кенгайтиришга хизмат қилади.
Тақдимот шукуҳини ошириш мақсадида мамлакатимизнинг таниқли санъат намоёндасидан бири Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Зиёда Қобилова томонидан халқ орасида машхур бўлган хит қўшиқлари ижро этилди.
Барча иштирокчиларга BMB ZA'FARON бренди махсулоти тадбир ташкилотчилари томонидан қимматбаҳо совға сифатида тарқатилди.
Умуман олганда, BMB ZA'FARON брендининг бўлиб ўтган тақдимоти мамлакатимиз ички заъфарон бозорида янги ўйинчи пайдо бўлишини англатади. Бу эса ўз навбатида доривор ўсимликлар бозорида соғлом рақобат муҳитини шакллантиришга ёрдам беради.

В Ташкенте состоялась презентация шафрана бренда BMB ZA’FARON!
Как известно, благоприятные почвенно-климатические условия в Узбекистане способствуют выращиванию ценных видов лекарственных растений. Великий целитель Востока Абу Али ибн Сина в «Канонах врачебной науки» упоминал, что шафран применяется для лечения более 100 видов заболеваний.
Неободимо отметить, что плантации шафрана в нашей республике начали создаваться с 2017 года в рамках комплекса мер по реализации инициативы Президента Республики Узбекистан Мирзиёева Шавката Миромоновича.
Плантации шафрана для нового бренда BMB ZAFARON были созданы в 2020 году на базе дочернего предприятия BMB SHIFO. Данное предприятие специализируется на выращивании лекарственных растений в Бахмальском районе Джизакской области, в одном из самых благоприятных и экологически чистых регионов страны.
Продукция шафрана компании BMB Trade Group успела получить высокие оценки местных и отечественных экспертов, подтвержденные соответствующими сертификатами.
5 февраля 2021 года в столичном отеле Hayat Regency Tashkent BMB Trade Group организовала презентацию продукции шафрана бренда BMB ZA’FARON. На мероприятии приняли участие государственные и общественные деятели, представители дипломатических представительств зарубежных государств, аккредитованных в нашей республике, деятели исскуств, предприниматели, работники СМИ и блогосферы страны.
Партнёрами презентации выступили Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Государственный комитет по лесному хозяйству, страховая компания KAFIL и научно-исследовательского центра “Шафран”.
Презентацию с приветственным словом открыл председатель Наблюдательного совета компании BMB Trade Group Бекзод Маматкулов.
Глубокое впечатление на участников мероприятия оказало театрализованное представление, в котором был воссоздан образ султана целительной науки Абу Али Ибн Сина, внёсшего значительный вклад в изучение лечебных свойств шафрана.
В ходе презентации бренда BMB ZA'FARON эксперты отрасли выссказали положительные отклики относительно продукции шафрана, представленной вниманию приглашенных.
Затем заведующая кафедрой ташкентского института усовершенствования варчей, профессор, доктор медицинских наук Феруза Ибрагимовна Хамрабаева объяснила способы приготавления настоя шафрана, а также его целебных свойствах для организма человека.
Гостя мероприятия также была предоставлена возможность опробовать настойку шафрана под музыкальную композицию в исполнении Народного артиста Республики Узбекистан, оперного певца Рамиза Усмонова.
Отдельное незабываемое впечатление у участников презентации оставил специальный видеоролик об истории проекта, по созданию продукции бренда BMB ZA'FARON с детальной демонстрацией производственного процесса.
В завершение мероприятия, состоялись церемония подписания Соглашения о сотрудничестве Первым заместителем председателя Государственного комитета по лесному хозяйству Республики Узбекистан Олимом Арзикуловичем Хакимовым и исполнительным директором компании BMB TRADE GROUP Абдурашидом Шарафутдиновым.
Кроме того, в интересах организации экспорта продукции шафрана, в режиме онлайн, генеральный директор компании BMB TRADE GROUP Бахтиёр Зулфикоров и генеральный директор компании "STE" (Саудовская Аравия) господин Убайдуллох подписали соглашение о дистрибьютесрстве, а коммерческий директор компании Миргулом Усманов подписал фьючерсное соглашение с главой косметической компании “Hairmik Ventures” Республики Гана госпожой Эммануэллой Квофи.
Пописанные соглашения имеют важное значение в контексте инициатив Президента Республики Узбекистан по дальнейшему увеличению объемов экспорта национальной продукции и расширения ее географии, в частности за счет рынков стран Ближнего Востока и Африки.
Праздничную атмосферу презентации придало исполнение хитов со стороны одной из известных представительниц узбекской эстрады, Заслуженной артистки Республики Узбекистан Зиёды Кобиловой.
Всем гостям мероприятия были предоставлены ценные подарки в виде образцов продукции бренда BMB ZA'FARON.
В целом, презентация бренда BMB ZAFARON ознаменует появление нового игрока на отечественном рынке шафрана, что несомненно способствует дальнейшему формированию здоровой конкурентной среды на рынке лекарственных растений.