2021 йил 2 март куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Россиянинг Саратов вилоятидан ташриф буюрган делегация ҳамда маҳаллий тадбиркорлар ўртасида давра суҳбати ва “B2B” учрашувлари бўлиб ўтди.
Тадбирда Саратов вилояти губернатори ўринбоасари Р. Бусаргин, Саратов вилояти иқтисодий ривожлвниш вазирининг ўринбоасари Е. Начаевская, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Ф.Усманов, Экспортга кўмаклашиш бошқармаси бошлиғи Ғ.Усманов, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг ташқи алоқалар ва хорижий инвестицияларни жалб қилиш бошқармаси бошлиғи Р. Мадраимова, "Ўзбекгидроенерго" AЖ маҳаллийлаштириш бошқармаси бошлиғи A. Йўлдошев ва ҳар икки мамлакатнинг мутасадди вакиллари ва тадбиркорлари иштирок этишди.
Таъкидлаш жоизки Ўзбекистонга ташриф буюрган делегация  Саратовнинг энг етакчи корхона вакиллардан ташкил топган бўлиб, уларнинг аососий эътибори ўзбек корхоналар билан узоқ муддатли ва самарали ҳамкорлик қилишга қаратилди.
Мисол тариқасида, ООО «Биоамид» корхонасини оладиган бўлсак,  мазкур корхона 4 та йўналишда ўз фаолиятини ташкил этган. Булар кимё саноати, фармацевтика ва фармакалогия, қишлоқ хўжалиги ҳамда атроф муҳит маҳофазаси соҳалари ҳисобланади. Мазкур корҳона мавжуд йўналишларда ўзининг сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича етакчи ўринларни эгаллаб келмоқда.
Шунингдек, мазкур учрашувда соғлиқни сақлаш, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги, кимё саноати, фармацевтика ва қўрилиш каби 10 дан ортиқ соҳада фаолият юритаётган тадбиркорлар ўртасида мулоқотлар ташкил этилди.
“B2B” учрашувлари давомида тадбиркорлар ўз маҳсулотлари ва хизматларини ҳамкорларга намойиш этган ҳолда уларнинг экспорт салоҳияти ва ҳамкорликнинг устувор йўналишлари борасида фикр алмашдилар.
Маълумот учун: 2020 йилга келиб, Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 5.64 милрд. долларни ташкил этмоқда.
Шунингдек 2019 йил 30 май куни Урганч шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ва Россия Федерацияси Бош вазири Д.А.Медведев раҳбарлигидаги қўшма комиссиянинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтган эди.

2 марта 2021 года в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошел круглый стол и В2В встречи между делегацией Саратовской области России и местными предпринимателями.
В мероприятии приняли участие заместитель Губернатора Саратовской области Р.Бусаргин, заместитель министра экономического развития Саратовской области Е.Начаевская, президент ТПП Саратовской области А.Антонов. С узбекской стороны принял участие заместитель Председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ф.Усманов, начальник управления продвижения экспорта Г.Усманов, начальник отдела локализации АК «Узбекгидроэнерго» А. Юлдашев, а также представители отвественных министкрств и ведомств и предприниматели двух стран.
Следует отметить, что в составе делегации Саратовкой области, были предприниматели ведущих предприятий Саратова, основной упор делался на долгосрочное и эффективное сотрудничество с узбекскими предприятиями.
Например, компания ООО «Биоамид» организовала свою деятельность по 4 направлениям. Это химическая промышленность, фармацевтика и фармакология, сельское хозяйство и экология. Компания является лидером по производству качественной продукции в существующих областях.
В ходе встречи также прошли переговоры между предпринимателями, работающими более чем в 10 сферах, включая здравоохранение, медицину, сельское хозяйство, химическую промышленность, фармацевтику и строительство.
В ходе встречв формате B2B предприниматели продемонстрировали партнерам свою продукцию и услуги, а также обменялись мнениями об их экспортном потенциале и приоритетах сотрудничества.
В рамках встречи в ТПП Республики Узбекистан состоялось подписание экспортного контракта между Саратовской компанией "Энергомашкомплект-экспорт" и узбекской компанией "Jizzakh Petroleum" на поставку запорной арматуры.
Для справки: к 2020 году товарооборот между Узбекистаном и Россией достигла 5,64 миллиарда долларов.
Также 30 мая 2019 года в Ургенче состоялось первое заседание совместной комиссии во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан А.Н. Ариповым и Премьер-министром Российской Федерации Д.А. Медведевым.