Ўзбекистон ва Болгария ҳамкорлиги
Жорий йилнинг 23-апрел куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш ассотсиацияси - Бирлашган бизнес клублар (УБC) президенти Веселин Савов Галачев билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон томонидан Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг ўринбосари Ф. Усмонов, шунингдек, Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг Экспортга кўмаклашиш бошқармаси бошлиғи Ғ.Усмонов иштирок этди.
Тадбир давомида ўзаро савдо алоқаларини кенгайтириш, икки мамлакатга маҳаллий маҳсулотлар экспортини ривожлантириш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон томонидан Болгария Эвропа Иттифоқидаги Ўзбекистоннинг истиқболли савдо-иқтисодий шериги эканлиги, бугунги кунда икки мамлакат ўртасида савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш учун барча шароитлар мавжудлиги таъкидланди.
Шунингдек, Болгария Ўзбекистонни Марказий Осиёдаги устувор шериги деб билиши ҳамда, у билан дўстона ва иқтисодий алоқаларни ривожлантиришни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратиши эътироф этилди.
Учрашув давомида Болгариядан келган меҳмонлар Ўзбекистон Республикасининг иқтисодий салоҳияти, шунингдек, истиқболли ҳамкорлик лойиҳалари билан танишдилар. Шунингдек, маҳмонлар Ўзбекистонда инвеститсия муҳити ва иқтисодий салоҳиятни яхшилаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар билан батафсил таништирилди.
Бундан ташқари, Болгарияликлар томонидан кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш ассотсиацияси - Бирлашган бизнес-клублар (УБC) фаолияти билан боғлиқ тақдимот ўтказилди.
Маълумот учун: Кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш бўйича ассотсиация - Бирлашган бизнес-клублар (УБC) - бу Болгария шунингдек Хорватия, Македония, Руминия ва бошқа Европа давлатларининг 2000 дан ортиқ кичик ва ўрта корхоналарни бирлаштирувчи ташкилот.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган озиқ-овқат, тўқимачилик, электротехника, кимё, чарм поябзал саноатида “Made in Uzbekistan" маҳсулотлар кўргазмасини ташкил этиш ва ўтказишга шунингдек, икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида ҳамкорликни ташкил этишга келишишди.
Болгария томони Ўзбекистоннинг ўзаро савдо ҳажмини кенгайтириш, Европа Иттифоқи мамлакатларига маҳсулотлар экспортини GSP+ тизими доирасида оширишда қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди. Шунингдек, Ўзбекистон ва Болгария ўртасида ҳамкорлик шартномасини имзолаш тўғрисида келишувга эришилди.
Таъкидлаш жоизки, ҳозирги кунда Ўзбекистон Республикасида Болгария капитали иштирокида 27 корхона, шу жумладан 100 фоиз Болгария капитали иштирокидаги 4 корхона фаолият юритмоқда.

Сотрудничество Узбекистана с Болгарией
23 апреля текущего года, в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошла встреча с Президентом Ассоциации содействия малому и среднему бизнесу – Объединенных бизнес-клубов (UBC) Веселином Савов Галачевым.
На встрече с узбекской стороны приняли участие заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ф.Усманов, а также начальник Управления по содействию экспорту ТПП Узбекистана Г.Усманов.
В ходе мероприятия обсуждались вопросы сотрудничества расширения взаимной торговли, увеличения экспорта отечественной продукции в обе страны.
Узбекская сторона отметила, что Болгария является перспективным торгово-экономическим партнером Узбекистана в Европейском Союзе. Он отметил, что сегодня есть все условия для развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
Также болгарская сторона особо акцентировала внимание на то, что Болгария рассматривает Узбекистан как своего приоритетного партнера в Центральной Азии, с кем бы желала продолжить развитие дружеских и экономических отношений.
В ходе встречи гости из Болгарии были ознакомлены с экономическим потенциалом Республики Узбекистан, а также перспективных проектов сотрудничества. Болгарская сторона была также подробно ознакомлена с принимаемыми в Узбекистане мерами по улучшению инвестиционного климата и экономического потенциала.
Далее болгарская сторона выступила с презентацией, где ознакомила с деятельностью Ассоциации содействия малому и среднему бизнесу – Объединенных бизнес-клубов (UBC).
Справочно: Ассоциация содействия малому и среднему бизнесу - Объединенные бизнес-клубы (UBC) - это большая сеть малых и средних предприятий, представляющая более 2000 малых и средних предприятий в Болгарии, а также в Хорватии, Македонии, Румынии и других европейских странах.
По итогам встречи стороны договорились об организации и проведении выставки продукции произведенных в Узбекистане “Made in Uzbekistan” в пищевой, текстильной, электротехнической, химической и кожевенно-обувной отрасли. Стороны также договорились об организации сотрудничества между деловыми кругами двух стран. Болгарская сторона озвучила готовность поддержать Узбекистан в расширении взаимной торговли, увеличения экспорта продукции в страны ЕС в рамках системы GSP+. Также была достигнута договоренность о подписании соглашения о сотрудничестве между Узбекистаном и Болгарией.
Стоит отметить, что в настоящее время в Республике Узбекистан осуществляют деятельность 27 предприятий с участием болгарского капитала, в том числе 4 предприятия со 100% болгарским капиталом.