Ўзбекистон-Украина бизнес форуми ва Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ҳамда Украина ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг ҳал қилувчи омили сифатида икки мамлакат ишбилармон доираларининг ўзаро алоқаларини мустаҳкамлаш масалалари тадбирнинг асосий мавзуси бўлди.
Мазкур тадбирда Украина томонидан Украина ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Е.Енин, Украина Савдо-саноат палатаси президенти Г.Чижиков, Украинадан Ўзбекистон-Украина ишбилармонлар кенгашининг ҳамраиси О.Ревчук, шунингдек ишбилармон доиралар вакиллари қатнашдилар.
Ўзбекистон томонидан Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Ф.Сиддиқов, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А. Икрамов, Ўзбекистон Республикасидан Ўзбекистон-Украина ишбилармонлар кенгашининг ҳамраиси З. Хошимов, шунингдек, масъул вазирлик ва идоралар вакиллари ва ишбилармон доиралар вакиллари иштирок этишди.
Украина ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Е.Енин ўз нутқи давомида икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни ривожланиб бораётгани, сўннги йилларда ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамланаётганлигини таъкидлаб ўтди. Шунингдек ушбу Ишбилармонлар  Кенгашининг фаолияти ҳам икки мамлакат ишбилармон доиралари учун кенг ва қулай имконият яратиб келгусида самарали натижаларга эришишда асосий вазифани ўташига ишонч билдирди.
Шу билан бирга, Г. Чижиков икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли алоқалар ривожланишининг ижобий динамикасини таъкидлаб, Ўзбекистон ва Украинанинг устувор йўналишлари бўйича иқтисодий шерикликнинг кейинги ривожланишига алоҳида эътибор қаратишларини таъкидлади, шунингдек, икки мамлакат ишбилармон доиралари вакилларининг ўзаро алоқалари ва ҳамкорлигини фаоллаштиришга чақирди.
Ўзининг нутқи давомида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов икки мамлакат Савдо-саноат палаталари мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга ҳам ҳисса қўшишини таъкидлади.
Шунингдек, у ҳар икки мамлакат Савдо-саноат палаталари саноат кооперациясини ўрнатиш ва чуқурлаштириш ҳамда товар ва хизматларнинг ўзаро савдоси учун қулай шароитларни таъминлаш бўйича ишларни давом эттиришлари зарурлигига эътибор қаратди.
Ишбилармонлар кенгашининг йиғилиши давомида томонлар ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришга, шу жумладан ишбилармон доиралар ва иқтисодий тузилмалар ўртасидаги ўзаро алоқаларни мустаҳкамлаш орқали икки мамлакат иқтисодий манфаатларини янада ривожлантиришини таъкидладилар.
Шуниҳам қайд этиш лозимки, савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорлик мамлакатлар ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг муҳим таркибий қисми ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикаси томонидан Ўзбекистон-Украина ишбилармонлар кенгашининг ҳамраиси З.Хошимов сайёҳлик, маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро тажриба алмашинувини фаоллаштириш муҳимлигини таъкидлади.
Ўз навбатида, Ўзбекистон-Украина ишбилармонлар кенгашининг Украина томонидан ҳамраиси О.Ревчук бундай тадбирлар икки томонлама иқтисодий ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолатини муҳокама қилиш ва истиқболли қўшма инвестиция лойиҳаларини ва ўзаро манфаатли савдо шартномалари ишлаб чиқиш орқали уни фаоллаштириш учун мавжуд имкониятларини ўрганишга замин яратишини алохида эътироф этди.
Хорижий инвесторлар учун Ўзбекистоннинг очиқлигини таъминлаш ва жозибадорлигини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар, шаффоф ишбилармонлик муҳитини шакллантириш, коррупцияга қарши курашиш, инвестиция муҳитини яхшилаш ва иқтисодиётда давлатнинг ролини босқичма-босқич қисқартириш бўйича кўрилаётган чоралар тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Тадбир доирасида қатор икки томонлама ҳужжатлар, жумладан, Ўзбекистон ва Украина ССПлар ўртасидаги келгуси ҳамкорликнинг йўл харитаси, Ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилишининг баённомалари, шунингдек Томонларнинг ССП ҳудудий палаталари ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома ҳам имзоланди.
Икки мамлакат вакиллари ўртасидаги ушбу учрашувлар доирасида Ўзбекистон-Украина савдо-иқтисодий алоқаларини янада ривожлантириш ва турли соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. Хусусан, икки мамлакатда фаолият юритаётган Ўзбекистон ва Украина компаниялари ўртасидаги шериклик муносабатларини ривожлантириш бўйича фикр алмашилди.
Ташкил этилган очиқ мулоқотлар, истиқболли лойиҳалар ва келишувларни ишлаб чиқишни ўз ичига олган ўзаро манфаатли йўналишларни аниқ белгилашга ҳамда Ўзбекистон ва Украина ишбилармон доиралари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликнинг самарали форматини яратишга имкон берди.
Ўз навбатида, Савдо-саноат палатаси 2022 йилда Ўзбекистон ва Украина ишбилармон доираларини қўллаб-қувватлашда амалий натижаларга эришишга қаратилган режаларни амалга оширишга тайёрлигини билдирди.
2021 йил 20-май куни Самарқанд вилоятида Ўзбекистон-Украина бизнес-форумининг, В2В форматидаги ишбилармон доиралар вакиллари ўртасида музокараларни, шунингдек, вилоят саноат корхоналарига ташрифини ўтказиш режалаштирилган. Унда иштирокчилар қўшма корхоналар ташкил этиш ва ўзаро манфаатли савдо шартномаларини тузиш каби масалаларни  муҳокама қилиш имкониятига эга бўладилар.
Маълумот учун: 2020 йилда ўзаро савдо ҳажми 437,9 миллион долларни (+ 14,1%) ташкил этди, шу жумладан экспорт - 122,8 миллион доллар (+ 2,8%), импорт - 315,2 миллион доллар (+ 19,2%). 2021 йил 1 апрель ҳолатига кўра, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида Украина капитали иштирокидаги 129 корхона фаолият юритмоқда, улардан 72 қўшма ва 57 таси 100% хорижий капитал иштирокидаги корхоналар.

Прошло первое заседание Узбекско-Украинского Делового Совета и совместный Бизнес-Форум.
Ключевой темой мероприятия стали вопросы укрепления двусторонних связей между деловыми сообществами двух стран, как решающего фактора дальнейшего развития инвестиционного и торгово-экономического Узбекско-Украинского сотрудничества.
На мероприятии с украинской стороны приняли участие Заместитель Министра иностранных дел Украины Е.Енин, Президент Торгово-промышленной палаты Украины Г.Чижиков, сопредседатель Узбекско-украинского Делового совета от Украины О.Ревчук, а также представители деловых кругов.
С узбекской стороны приняли участие первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Ф.Сыддыков, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов, сопредседатель Узбекско-Украинского Делового Совета от Республики Узбекистан З.Хошимов, а также представители ответственных министерств, ведомств и бизнес сообщества.
В ходе своего выступления заместитель Министра иностранных дел Украины Е.Енин отметил, что торгово-экономические связи и сотрудничество между двумя странами несмотря на пандемию развиваются. Он также выразил уверенность, что деятельность данного Делового Совета сыграет ключевую роль в достижении эффективных результатов в будущем, создав широкие и благоприятные возможности для бизнес-сообщества Узбекистана и Украины.
В свою очередь Г.Чижиков подчеркнул положительную динамику развития взаимоотношений двух стран и отметил, что государствами уделяется особое внимание последовательному расширению экономического партнерства в приоритетных для Узбекистана и Украины направлениях,
а также призвал к активизации взаимодействия и сотрудничества представителей деловых кругов двух стран.
В ходе своего выступления, Председатель Торгово-промышленной Палаты Узбекистана А.Икрамов отметил, что торгово-промышленные палаты двух стран также способствуют расширению сотрудничества между странами.
Он также акцентировал внимание на то, что Торгово-промышленным палатам обеих стран необходимо продолжить работу по налаживанию и углублению производственной кооперации и обеспечению благоприятных условий для взаимной торговли товарами и услугами.
В ходе Делового Совета стороны подтвердили заинтересованность в наращивании взаимодействия, в том числе путем содействия взаимовыгодным контактам между деловыми кругами и экономическими структурами.
Сопредседателем Узбекско-Украинского Делового Совета от Республики Узбекистан З.Хошимов была отмечена важность активизации обменов в туристической и торговой сферах.
В свою очередь сопредседатель Узбекско-украинского Делового совета от Украины О.Ревчук акцентировал внимание на то, что подобного рода мероприятия позволяют обсудить текущее состояние двустороннего экономического сотрудничества и изучить имеющиеся возможности для его интенсификации путем проработки перспективных совместных инвестиционных проектов и взаимовыгодных торговых соглашений.
В рамках мероприятия также подписаны ряд двухсторонних документов, в том числе Дорожная карта по дальнейшему сотрудничеству между ТПП Узбекистана и Украины, Протокол первого заседания Делового совета, а также Соглашения о сотрудничестве между территориальными палатами ТПП сторон.
В рамках данных встреч между представителями двух стран были обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Украинской торгово-экономической связи и развития взаимовыгодного сотрудничества в различных отраслях. В том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между компаниями Узбекистана и Украины, осуществляющую свою деятельность в двух странах.
Открытый диалог позволил четко обозначить сферы взаимных интересов для дальнейшего углубленного взаимодействия, имея в виду проработку перспективных проектов и соглашений и определить эффективный формат взаимодействия предпринимательских кругов Узбекистана и Украины.
В свою очередь, Торгово-промышленная палата выразила готовность дальнейшей реализации намеченных планов в 2022г. направленных на достижение практических результатов в поддержке деловых кругов Узбекистана и Украины.
20 мая 2021 года в Самаркандской области планируется проведение Узбекско-Украинского Делового форума, переговоров между представителями бизнес-сообщества в формате В2В, а также посещение промышленных предприятий области, где участник смогут предметно обсудить вопросы создания совместных предприятий и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
Для справки: В 2020 г. объем взаимной торговли составил 437,9 млн. долл. (+14,1%), в том числе экспорт – 122,8 млн. долл. (+2,8%), импорт – 315,2 млн. долл. (+19,2%). По состоянию на 1 апреля 2021 г. на территории Республики Узбекистан функционируют 129 предприятий с участием украинского капитала, из них 72 СП и 57 ИП.