![](/uploads/news/images/large/__8ca5005bb52dc1c960804a50a5102603.jpg)
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Испания компанияси ўртасида савдо-инвестиция соҳасида ўзаро ҳамкорлик қилиш бўйича Меморандум имзоланди
2021 йил 7 июнь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Испаниянинг “Khesh Investment Partners S.L” компанияси ўртасида савдо-инвестиция соҳасида ўзаро ҳамкорлик қилиш масалаларига бағишланган онлайн мулоқот бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икрамов, Ўзбекистоннинг Испаниядаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ж.Ғаниев, Испаниянинг “Khesh Investment Partners S.L” компаниясининг ижрочи директори Э.Холмурадов, Испаниянинг “Тальго” компанияси вакили ҳамда Испания бошқа бир қатор ишбилармон доира вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икрамов кириш сўзи билан очиб бериб, Ўзбекистон ва Испания ўртасида икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамда инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш масалаларининг устуворлиги, бу борада икки давлат савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантиришдан манфаатдор эканликлари ҳамда бу ҳамкорлик айниқса ишбилармонлар орасида ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириб боришда муҳим аҳамиятга эга эканлгини таъкидлаб ўтилди.
А.Икрамов Испания ва Ўзбекистон ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш учун муҳим аҳамиятга эга эканлигини таъкидлаб, Испанияда Ўзбекистон савдо-инвестиция уйининг очилиши савдо-иқтисодий ва инвестициявий алоқаларни янада ривожлантиришга, хусусан миллий маҳсулотларимиз Испания ҳамда Лотин Америкаси давлатларига ҳам экспорт қилиш имкониятига эга бўлиши маълум қилди.
Ўзбекистоннинг Испаниядаги фавқулодда ва мухтор элчиси Ж.Ғаниев кириш сўзида икки давлат ишбилармон доира вакилларига миннатдорчилик билдириб, кейинги йилларда икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганлигини ҳамда Испанияда ўзбек маҳсулотлари учун Ўзбекистон савдо-инвестиция уйининг фаолият юритиши томонлар ўртасида ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга имконият яратиши тўғрисида тўхталиб ўтди.
Шунингдек, “Khesh Investment Partners S.L” компаниясининг ижрочи директори Э.Холмурадов, тадбир давомида сўз олиб, Испания ва Ўзбекистон ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш учун мазкур Савдо-инвестиция уйи икки давлат ишбилармон доиралари учун катта имкониятларни ҳамда алоқаларни мустаҳкамлашда янги йшналишларни очиб беришини таъкидлади.
Тадбирда Испания томонидан Испаниянинг “Тальго” компанияси вакили ҳамда Ўзбекистон-Испания ҳамдўстлик маркази раҳбари ҳам сўзга чиқиб, ўзаро ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш, икки давлат тадбиркорлари ўртасида савдо алоқалари йўлга қўйилиши ва кенгайиши учун янги имкониятлар очиши қайд этилди.
Тадбир якунида томонлар ишбилармонлик алоқаларини кенгайтириш бўйича истиқболли таклифлар тўғрисида фикр алмашдилар ва ҳамкорликда ишлаш бўйича келишиб олдилар.
Савдо-саноат палатаси ва “Khesh Investment Partners S.L” ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш истиқболида Ўзбекистоннинг экспорт салоҳиятига катта имкониятлар очиб беради ва испан инветорларини Ўзбекистонга жалб этишга замин яратади.

Подписан Меморандум между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Испанской компанией о взаимопонимании по торгово-инвестиционному сотрудничеству
7 июня 2021 года Торгово-промышленная палата Узбекистана и испанская компания “Khesh Investment Partners S.L.” провели онлайн-диалог о торгово-инвестиционном сотрудничестве.
В мероприятии приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Испании Дж. Ганиев, Исполнительный директор “Khesh Investment Partners SL” Э. Холмурадов, представитель испанской компании “Talgo” and ряд других деловых кругов двух стран.
Открывая мероприятие, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамов отметил приоритетность развития двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Испанией, заинтересованность двух стран в развитии торгово-экономических отношений.
А. Икрамов подчеркнул важность расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Испанией и Узбекистаном, отметив, что открытие Узбекского торгово-инвестиционного дома в Испании имеет потенциал для дальнейшего развития торгово-экономических и инвестиционных связей. Также, он отметил что наша национальная продукция сможет экспортироваться в Испанию и Латинскую Америку.
В своем вступительном слове Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Испании Дж. Ганиев поблагодарил представителей деловых кругов двух стран, отметив, что в последние годы двустороннее сотрудничество стремительно развивается.
Выступая на мероприятии, исполнительный директор “Khesh Investment Partners SL”Э. Холмурадов, сказал, что Торгово-инвестиционный дом откроет большие возможности для бизнес-сообщества двух стран и новые направления в укреплении связей для развития сотрудничества между Испанией.
На мероприятии также выступили представитель испанской компании “Talgo” и руководитель Узбекско-испанского центра Содружества, отметив, что оно откроет новые возможности для развития двусторонних отношений, установления и расширения торговых отношений между предпринимателями двух стран.
В завершение мероприятия стороны обменялись мнениями о перспективных предложениях по расширению деловых связей и договорились о совместной работе.
Сотрудничество между Торгово-промышленной палатой и “Khesh Investment Partners S.L.” открывает большие возможности для экспортного потенциала Узбекистана и привлекает испанских инвесторов в Узбекистан.