Савдо-саноат палатасида “Замонавий тадбиркор - Янги Ўзбекистоннинг таянчи” мавзусида “Очиқ мулоқот” бўлиб ўтди.
2021 йил 23 июнь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Замонавий тадбиркор - Янги Ўзбекистоннинг таянчи” мавзусида “Очиқ мулоқот” бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда Савдо-саноат палатаси раиси А.Икрамов, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги тадбиркорликни ривожлантириш Агентлиги директори ўринбосари Б.Ахмедов, Марказий банкнинг тадбиркорларни молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича тижорат банкларини мониторинг қилиш департаменти бошқарма бошлиғи А.Абдуллаев, Президент ҳузуридаги тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил (Бизнес-омбудсман) девонининг бош инспектори А.Каримов ҳамда масъул ташкилотларнинг мутасадди ходимлари ва 20 нафардан ортиқ тадбиркорлар иштирок этишди.
Ташкил этилган очиқ мулоқотда, мамлакатимизда сўнги йилларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш борасидаги ислоҳотлар, уларнинг натижадорлиги, хусусан, Савдо-саноат палатаси томонидан бу борада
2017-2021 йилларда амалга оширилган ишлар тўғрисида ахборотлар берилди.
Маълумот учун, Президент ташаббуси билан бундан 4 йил аввал тадбиркорлик субъектларини текширишга оид мараторий эълон қилинган эди. Бунинг натижасида сўнги 4 йил мобайнида 311 мингдан ортиқ янги кичик бизнес субъектлари ташкил этилиб, тадбиркорлар сони 2.1 баробарга ёҳуд 460 мингтага етди.
Жойларда ишбилармонлик муҳити ҳолатининг ўзгариши ва тадбиркорлик фаолиятида юзага келаётган муаммоларни аниқлаш мақсадида 60 мингдан ортиқ сўровномалар ўтказиб, соҳада юзага келаётган муаммолар ечими юзасидан таклифлар тайёрланди
Шунингдек, тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида - тизимга малакали кадрлар жалб қилиниб, тадбиркорлар манфаатида судларга 400 мингга яқин даъво аризалар киритилди (2013-2016 йилларда бу кўрсаткич атиги 38 мингта бўлган).
Алоҳида қайд этиш лозимки, Палата иштирокида бугунги кунга қадар тадбиркорлар ўртасидаги 6 мингта низоли ҳолат ўзаро келишув йўли билан ҳал этилишига эришилди.             Тадбиркорлар иштирокида халқаро даражада юзага келадиган низоларни кўриб чиқиш бўйича Палата ҳузурида “Тошкент халқаро арбитраж маркази” ташкил этилган бўлиб, ушбу марказга 50 дан ортиқ етакчи халқаро экспертлардан иборат арбитрлар жалб қилинди. Амалга оширилган ишлар натижасида қиймати  3,8 млн. долларга тенг бўлган 22 та халқаро тижорат низолари кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, турли вазирлик ва идоралар томонидан ишлаб чиқилган 3,3 мингдан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларининг тадбиркорлик фаолиятига таъсирини баҳолаш юзасидан ваколатли орган сифатида Жамоатчилик экспертизаси ўтказилди.
Таъкидлаш лозимки, ушбу лойиҳаларнинг қарийб 58 фоизи да тадбиркорликка тўсиқ бўлувчи ва коррупцияга шароит яратувчи қоидалар аниқланиб, Палатанинг эътироз ва таклифлари асосида ҳужжатлар вазирликлар томонидан қайта ишланди.
Палата томонидан ҳудудларда тадбиркорларга кўмаклашиш мақсадида барча туман ва шаҳарларда Тадбиркорликка кўмаклашиш марказлари ташкил этилиб, аҳоли тадбиркорлигини қўллаб-қувватлашнинг яхлит тизими яратилгани қайд этилди. Марказлар томонидан тадбиркорларга 600 мингдан ортиқ бизнес-хизматлар кўрсатилгани, уларнинг 95 фоизи бепул ҳизматлар ҳисобланиши алоҳида таъкидланди.
Савдо-саноат палатаси тизимида ёшлар ҳам алоҳида ўрин эгаллаган бўлиб, Палата томонидан 14 та ўқув маркази фаолияти йўлга қўйилган. Малакали мутахассислар ва тадбиркорликка кўмаклашиш марказлари билан биргаликда 103 мингдан ортиқ аҳоли тадбиркорликка ўқитилди.
Шуни ҳам алоҳида қайд этиш лозимки Давлатимиз раҳбари томонидан 2020 йил 25 декабрдаги ёшлар билан учрашувда берилган топшириқ асосида, ёшларни тадбиркорликка ўқитиш ва бизнесга йўналтириш бўйича бу йилнинг ўзида 48 ва 150 соатлик ўқув дастурлари бўйича 140 мингдан ортиқ ишсиз ёшлар тадбиркорлик асосларига ўқитилиб, бизнесга йўналтирилиши мақсад қилиб олинган.
Ўтган давр мобайнидаги яна бир муҳим ўзгариш сифатида давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан, Палата ҳузурида дунёнинг нуфузли университетларидан бири бўлган “Туркия иқтисодиёт ва технологиялар университети”нинг Тошкент филиали ташкил этилганлигини таъкидлашимиз мумкин. Университетни ташкил этиш орқали мамлакатимизда “халқаро бизнес ва тадбиркорлик”“электрон тижорат ва технологияларни бошқариш”, “архитектура ва дизайн”, “компьютер муҳандислиги”, “интерьер архитектураси” каби йўналишларда кадрлар тайёрлаш ишлари жадал олиб борилмоқда.
Савдо-саноат палатаси ташқи иқтисодий майдонларда ҳам истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш йўлида тизимли ишларни амалга ошириб келмоқда. Жумладан хорижий мамлакатлар Палаталари билан 18 та меморандум ва ташкилотлар билан 71 та ҳамкорлик битимлари тузилди.
Ушбу келишувлар асосида 250 та бизнес-форум, кўргазма ва ярмаркалар ташкил қилинди. Шундан, 116 таси айнан хорижий мамлакатларда ташкиллаштирилди. Натижада, 600 дан ортиқ тадбиркорлик субъектларининг 550 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маҳсулотларини экспорт қилинишига эришилди. Эришилган келишувлар натижасида бугунги кунда мамлакатимизда 12,5 мингга яқин хорижий капитал иштирокидаги корхоналар фаолият кўрсатмоқда. Уларнинг 600 таси Палата кўмагида ташкил этилиб, 847 млн. доллар чет эл инвестициялари жалб этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг 2021 йил 16 июнь куни бўлиб ўтган навбатдаги Қурултойи якунлари, ушбу Қурултойда тадбиркорлар томонидан билдирилган таклифлар ва уларнинг ечимлари бўйича бошланган ишлар,  кутилаётган натижалар муҳокама қилинди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг 2021 йил 22 майдаги 02-РА 1-8123-сонли топшириғига мувофиқ, жорий йил 16 июнь куни Тошкент шаҳридаги Симпозиумлар саройида Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг навбатдаги Қурултойи бўлиб ўтди.
Қурултойда Республиканинг барча ҳудудларидан сайланган 297 нафар делегатлар, манфаатдор вазирликлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари ҳамда тадбиркорлик субъектлари иштирок этдилар.
Қурултойда сўзга чиққан тадбиркорлар томонидан бир қатор таклифлар билдирилди ва ушбу таклифлар ўрнатилган тартибда Президент Администрациясига киритилди.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун ўтказилган “Ташаббус-2021” кўрик танлови якунлари, тадбиркорлик субъектларини рағбатлантиришнинг қўшимча имкониятлари бўйича оммавий ахборот воситалари вакиллари саволларига жавоблар берилди.
Маълумот учун: Вазирлар Маҳкамаси фармойиши ижросини таъминлаш мақсадида, жорий йилнинг 14-15 июнь кунлари “Ёшлар ижод саройида” кўрик-танловнинг якуний – республика босқичи ўтказилди. Кўрик-танлов иштирокчилари 16 та қўшимча номинациялар ҳамда 5 та асосий йўналишлар бўйича жами 34 нафар иштирокчига махсус диплом ва қимматбаҳо совғалари сифатида “Chevrolet-Nexia-3” автомобиллари (2019 йилда “Chevrolet-Spark” автомобиллари берилган) топширилди.
Мулоқотда тадбиркорликни ривожлантирш борасида тўсиқ бўлаётган муаммоалар ҳам кўтарилиб, уларни ечиш бўйича фикр мулоҳазалар билдирилди.
Жумладан;
1. Бозор иқтисодиётининг асоси – бу хусусий мулк ва тадбиркорлик фаолияти ҳисобланади. Жумладан, хусусий мулк даҳлсизлиги жамиятда энг олий қадриятга айланмас экан, ислоҳотлар кутилган натижани бермайди. Биргина мисол, 2020 йилда тадбиркорларга қарашли кўчмас мулк объекти бузилиш ҳолатлари
13 бараварга камайиб, 96 тани ташкил этган. Лекин, бунинг биттаси ҳам кўп.             Шунинг учун, хусусий мулкка даҳл қилинган ҳар битта ҳолат бўйича Савдо-саноат палатаси Бизнес-омбудсман билан ҳамкорликда таъсирчан жамоатчилик назоратини янада кучайтиради.
Шу билан бирга, хусусий мулкка дахл қилганлик учун жавобгарлик чораларини кучайтириш, шунингдек тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига асоссиз зарар етишининг олдини олишга қаратилган ҳуқуқий кафолатларни (айбсизлик презумпцияси) мустаҳкамлаш тўғрисида қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш бўйича Палата томонидан таклиф киритилди.
2. Тадбиркорлик соҳасидаги айрим қонунчиликнинг беқарорлиги хусусий бизнес вакиллари учун ноқулайлик туғдираётган ҳолатлар ҳам учраб турибди. Бундан буён, қабул қилинган қонун ҳужжатлари тадбиркорлик субъектлари учун инвестиция қилиш шарт-шароитларини ёмонлаштирса, улар инвестиция қилиш санасида амалда бўлган қонун ҳужжатларини ўн йил мобайнида қўллаш ҳуқуқига эга бўлиши юзасидан қонунчиликка алоҳида норма киритилмоқда.
3.Дунёда кузатилаётган глобаллашув ва иқтисодиётда кузатилаётган шиддатли тараққиёт миллий маҳсулотларни брендлаштириш ишларини жадаллаштиришни талаб этмоқда.
Маҳаллий ишлаб чиқариш жараёнларида юқори қийматли қўшилган қиймат занжирини яратишнинг йўлларидан бири бренд маҳсулотлар яратишдир. Бу борада амалга оширилиши лозим бўлган ишлар жудаям кўп.
Шундан келиб чиқиб, Палата эндиликда замонавий маҳаллий тадбиркорларга ўз брендини яратиш ва ташқи бозорларга чиқишига кўмаклашиш борасидагифаолиятини тубдан ўзгартирмоқда.

В Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялся «Открытый диалог» на тему: «Современный предприниматель - основа нового Узбекистана».
23 июня 2021 года в Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялся «Открытый диалог» на тему: «Современный предприниматель - основа нового Узбекистана».
На мероприятии приняли участие Председатель Торгово-промышленной палаты А.Икрамов, заместитель директора Агентства по развитию предпринимательства при Министерстве экономики и сокращении бедности Б.Ахмедов, начальник управления Министерства юстиции Р.Кучаров, начальник департамента Центрального банка А.Абдуллаев, Заместитель Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте (Бизнес-омбудсмен) Д.Урунов, а также ответсвенные министерства и ведомства и более 20 предпринимателей.
В открытом диалоге была предоставлена информация о реформах, осуществляемых в сфере поддержки предпринимательства в нашей стране за последние годы, в частности, была предоставлена информация о проделанных Торгово-промышленной палатой работе в 2017-2021 годах.
Для информации: По инициативе Президента 4 года назад был объявлен мораторий на проверку субъектов предпринимательсва. В результате за последние 4 года было создано более 311 000 новых малых предприятий, количество предпринимателей возросло в 2,1 раза или 460 000 человек.
Для выявления изменений и проблем в предпринимательской деятельности было проведено более 60 000 опросов и подготовлены предложения по решению проблем в данной отрасли.
В частности, в сфере защиты прав предпринимателей - система привлекла квалифицированных кадров, и в интересах предпринимателей было подано около 400 тысяч исков. (в 2013-2016 гг. эта цифра составляла всего 38 тыс.).
Следует отметить, что Палата уделяет особое внимание вопросу досудебного урегулирования споров, и на сегодняшний день по взаимному согласию разрешено 6000 споров между предпринимателями. Кроме того, при Палате создан Ташкентский международный арбитражный центр для разрешения споров на международном уровне с участием предпринимателей, привлечены арбитры международного уровня, и в настоящее время Центр рассматривает коммерческие споры.
Палатой также было проведено ряд мероприятий по улучшению делового и инвестиционного климата, в особенности в качестве уполномоченного органа для оценки влияния нормативно-правовых актов на субъекты предпринимательства было проведено более 3300 общественных экспертиз проектов нормативных правовых актов, разработанных министерствами и ведомствами.
Следует отметить, что в 58% этих проектов были выявлены нормы, которые создают трудности и условия для развития коррупции. Со стороны Торгово-промышленной палаты были выдвинуты возражения, которые в дальнейшем были учтены в ходе доработки нормативно-правовых актов.
В частности, для развития предпринимательства в регионах создано 206 Центров поддержки предпринимательства во всех районах и городах. Центры предоставляют предпринимателям более 600 тысяч бизнес-услуг, 95% из которых бесплатны.
При Торгово-промышленной палате было создано 14 учебных центров в области обучения предпринимательству и повышения квалификации кадров, в которых за 2017-2021 года более 100 000 человек прошли обучение.
В соответствии с поручением Президента от 25 декабря 2020 года по обучению и ориентации молодежи на предпринимательство, в этом году более 140 тысяч безработных молодых людей пройдут обучение основам предпринимательства.
По инициативе главы нашего государства при Палате создан Университет экономики и технологий Турции в Ташкенте, одного из ведущих университетов мира. Начато обучение по направлениям «международный бизнес и предпринимательство» и «электронная коммерция и управление технологиями».
В сфере внешнеэкономической деятельности ведется планомерная работа, Торгово-промышленная палата заключила 89 соглашений о сотрудничестве с зарубежными палатами и партнерскими организациями для обеспечения интеграции экономики в мировые экономические процессы.
На основе этих соглашений было проведено 250 бизнес-форумов, выставок и ярмарок, из которых 116 были организованы за рубежом. В результате более 600 предприятий экспортировали продукции на 550 миллионов долларов США. Следует отметить, что при поддержке Палаты в стране создано более 600 предприятий с иностранным капиталом, а объем привлеченных инвестиций составляет 847 миллионов долларов США.
Также были обсуждены итоги очередного Съезда Торгово-промышленной палаты Узбекистана, состоявшегося 16 июня 2021 года, а также предложения предпринимателей, озвученные на этом Съезде. Кроме того была проведена дискуссия по решению проблем в сфере предпринимательства, а также ожидаемым от них результатов.
Для информации: В соответствии с распоряжением Администрации Президента Республики Узбекистан № 02-РА 1-8123 от 22 мая 2021 года 16 июня т.г. во Дворце Симпозиумов состоялся очередной Съезд Торгово-промышленной палаты Узбекистана.
На съезде приняли участие 297 делегатов со всех регионов страны, представители ряда министерств, государственных и общественных организаций, а также субъектов предпринимательства.
Выступившие на съезде предприниматели внесли ряд предложений, которые в установленном порядке были переданы в Администрацию Президента.
В свою очередь, были даны ответы на вопросы СМИ об итогах конкурса «Ташаббус-2021», а также дополнительных возможностях стимулирования бизнеса.
Для справки: В целях обеспечения выполнения распоряжения Кабинета Министров, 14-15 июня текущего года во «Дворце творчества молодежи» прошел финальный - республиканский этап конкурса. 34 участникам в 16 дополнительных номинациях и 5 основных направлениях были вручены специальные дипломы и призы Автомобили Chevrolet Nexia-3. (в 2019 году были вручены автомобили Chevrolet-Spark)
В ходе встречи также были затронуты темы, которые препятствуют развитию предпринимательства.
В том числе,
1. Основа рыночной экономики – это частная собственность и предпринимательская деятельность. В частности, реформы не принесут ожидаемых результатов, если неприкосновенность частной собственности не станет высшей ценностью в обществе. Один из примеров - случаи сноса недвижимости, принадлежащей предпринимателям в 2020 году уменьшился в 13 раз и составил 96 случаев. Но и этого много.
Таким образом, Торгово-промышленная палата в сотрудничестве с Бизнес-омбудсменом будет и дальше усиливать эффективный общественный надзор за каждым делом, касающимся частной собственности.
При этом Палата предложила разработать законопроект об усилении мер ответственности за посягательство на частную собственность, а также об усилении правовых гарантий, направленных на предотвращение неоправданного ущерба правам и законным интересам субъектов предпринимательства.
Нестабильность некоторых законов в сфере предпринимательства также доставляет неудобства частному бизнесу. Отныне, если принятый закон ухудшает инвестиционные условия для субъектов предпринимательства, в законодательство вводится специальная норма, согласно которой они имеют право применять действующее законодательство в течение десяти лет с момента инвестирования.
Глобализация и быстрое развитие экономики требуют ускорения брендинга национальных продуктов. Одним из способов создания цепочки стоимости с высокой добавленной стоимостью в местных производственных процессах является создание фирменных продуктов. В этом направлении предстоит проделать большую работу.
В результате Палата радикально меняет свой подход к оказанию помощи современным местным предпринимателям в создании собственного бренда и выходе на зарубежные рынки.