Рига шаҳрида Европа Иттифоқида биринчиси ва Ўзбекистон товар-хомашъйо биржасининг 15-хорижий савдо майдончаси очилди
Кеча Латвия пойтахтида Европа Иттифоқида биринчи бўлиб Ўзбекистон республика товар-хомашъйо биржаси - UZEX савдо майдончаси очилди, деб хабар беради "Дунё" ИА мухбири.
Ўзбекистон элчихонаси маълумотларига кўра, унинг асосчиси Латвиянинг ООО «Shipleart» (АП Ҳолдинг) компанияси.
Чет элда UZEX офислари сонининг кўпайиши Ўзбекистон Президентининг 2021 йил 17 мартдаги "Юқори ликвидли ва монопол товарларни сотиш жараёнида бозор механизмларини янада жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида" ги фармони қоидаларида назарда тутилган.
Ушбу тадбирга бағишланган маросимда Ўзбекистоннинг Латвиядаги элчиси Кадамбай Султонов, UZEX Бошқаруви Раисининг биринчи ўринбосари Зулфиддин Камалов, АП Ҳолдинг Бошқаруви раиси Александр Петров бошчилигидаги UZEX делегатсияси, шунингдек, компаниянинг катта вакиллари қатнашдилар. Латвия Иш берувчилар Конфедерацияси ва Савдо-саноат палатаси.
Тадбир иштирокчилари UZEX нинг Рига офисидан фойдаланган ҳолда ўзаро савдо ҳажмини ошириш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларнинг истиқболларини таъкидладилар, янги ташкил этилган электрон савдо тизимининг мижозларга ягона хизмат кўрсатиш механизми, савдо шаффофлиги ва ўзаро ҳисоб-китоблар каби афзалликларини таъкидладилар; ишончли ишлаб чиқарувчиларга тўғридан-тўғри кириш, вақт ва пулни тежаш, шунингдек товарларни тўлаш ва этказиб бериш кафолати.
Таъкидланганидек, Ригада янги савдо майдончасининг ишга туширилиши Латвия ва Эвропа мамлакатларига, хусусан, нефт маҳсулотлари, қора металл, кимёвий маҳсулотлар, электр машинасозлик ва ускуналар экспорти ҳажмининг ошишига ҳисса қўшади. Ўзбекистонда талаб қилинадиган бир қатор озиқ-овқат маҳсулотларининг импорт нархларини барқарорлаштириш бўйича ишларга катта ҳисса қўшади.
Чет эл савдо майдончалари - бу ягона электрон биржа савдо тизимига уланган UZEX нинг узоқдан савдо офислари. Улар биржа савдоларига бепул кириш ва биржа битимларини мустақил равишда рўйхатдан ўтказиш имкониятини беради. Айни пайтда UZEX нинг Хитой, Россия, Украина, Белоруссия, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистонда ваколатхоналари мавжуд. Янги ташкил этилган Рига сайтини ҳисобга олган ҳолда уларнинг умумий сони 15 тага етди.

В Риге открылась первая в Евросоюзе и 15-я за рубежом торговая площадка Узбекской товарно-сырьевой биржи
Вчера в столице Латвии открылась первая в Евросоюзе торговая площадка Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи – UZEX, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как сообщает Посольство Узбекистана, учредителем выступила латвийская компания ООО «Shipleart» (AP Holding).
Увеличение количества представительств UZEX за рубежом предусмотрено положениями постановления Президента Узбекистана «О мерах по дальнейшему внедрению рыночных механизмов в процессы реализации высоколиквидных и монопольных товаров» от 17 марта 2021 года.
В церемонии, посвященной этому событию, приняли участие Посол Узбекистана в Латвии Кадамбай Султанов, делегация UZEX во главе с первым заместителем председателя правления UZEX Зулфиддином Камаловым, председатель правления компании AP Holding Александр Петров, а также ответственные представители Латвийской конфедерации работодателей и Торгово-промышленной палаты.
Участники мероприятия отметили перспективность совместных усилий по наращиванию объемов взаимной торговли, используя рижский офис UZEX, подчеркнули такие преимущества вновь созданной электронной торговой системы, как единый механизм обслуживания клиентов, прозрачность осуществления торговли и взаиморасчётов, прямой доступ к надёжным товаропроизводителям, экономия времени и средств, а также гарантия оплаты и доставки товаров.
Как отмечено, запуск новой торговой площадки в Риге будет способствовать наращиванию объемов отечественного экспорта в Латвию и страны Европы, в частности, нефтепродуктов, черного металла, химической продукции, электротехнических машин и оборудования, а также внесет существенный вклад в усилия по стабилизации импортных цен на ряд востребованных в Узбекистане продовольственных товаров.
Зарубежные торговые площадки представляют собой удаленные торговые офисы UZEX, подключенные к единой системе электронных биржевых торгов. Обеспечивают свободный доступ к биржевым торгам и возможность самостоятельно регистрировать биржевые сделки. В настоящее время, UZEX имеет офисы в Китае, России, Украине, Беларуси, Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане. Их общее число, с учетом вновь созданной рижской площадки, достигло 15.