ССП кўмагида Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги масъул ходимлари ва Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси ва унга аъзо корхоналар вакиллари иштирокида очиқ мулоқот ўтказилди
2021 йил 13 июль куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси кўмагида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги қошидаги Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги масъул ходимлари ва Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси вакиллари ва унга аъзо корхоналари вакиллари иштирокида очиқ мулоқот ўтказилди.
Мазкур мулоқотда Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлигининг етакчи бошқармалари бошлиқлари ва ўринбосарлари, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси вакиллари ҳамда Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси ва Mars Corp., Dentons, Wings, Ernst and Young, Unilever, P&G, Coca Cola Ichimligi Uzbekistan, Nestle компаниялари ва AmCham Uzbekistan вакиллари иштирок этдилар.
Тадбир онлайн режимида очиқ мулоқот тарзида ўтказилиб, унда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 июндаги “Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида давлат бошқарувини тубдан такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6240-сонли Фармони ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 июндаги “Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги  фаолиятини  ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5133-сонли қарорида кўзда тутилган техник жиҳатдан тартибга солиш борасидаги талабларни  амалга ошириш муҳокама этилди.
Мулоқот давомида томонлар санитария-эпидемиологик хулосаси мажбурий тартибда олиниши лозим бўлган озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига нисбатан мувофиқлик сертификатини олиш, айрим турдаги хавфлилик даражаси юқори ва хавфлилик даражаси юқори бўлмаган маҳсулотларнинг мувофиқлигини баҳолаш тартибини жорий этиш ҳамда хорижий давлатлардаги ваколатли мувофиқликни баҳолаш органлари томонидан берилган мувофиқлик сертификатларини тан олиш масалаларини атрофлича муҳокама этдилар.
Муҳокама давомида Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси вакиллари республикамизда техник жиҳатдан тартибга солиш борасида ишлаб чиқиладиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларида ҳам фаол иштирок этишга тайёр эканликлари ҳамда бундай ҳужжат лойиҳаларини қабул қилишда ишлаб чиқарувчи ва импортерларнинг ҳам фикр-мулоҳазалар ва таклифларини олиш мақсадга мувофиқ бўлишини таъкидлаб ўтдилар.
Шунингдек, тадбирда ҳалол ишлаб чиқарувчиларни республикамиз бозорларида контрафакт импорт товарлардан ҳимоя қилиш ва бу борада контрафакт маҳсулотларни бозорда сотилишини қонуний жиҳатдан чеклаш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Тадбир якунида томонлар келгусида Техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳамда Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси вакиллари ва унга аъзо корхоналари ўртасида техник жиҳатдан тартибга солиш, сертификация ва стандартизация борасида юзага келадиган масалалар бўйича доимий равишда очиқ мулоқот ўтказишни давом эттиришга келишиб олдилар.

Состоялся открытый диалог при поддержке ТПП с участием официальных лиц Агентства по техническому регулированию и представителей Американской торговой палаты в Узбекистане и входящих в нее компаний.
13 июля 2021г. при содействии Торгово-промышленной палаты Узбекистана проведена встреча представителей Агентства по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан с представителями компаний, входящих в Американскую торговую палату в Узбекистане.
На мероприятии приняли участие руководители ведущих подразделений Агентства по техническому регулированию Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты Узбекистана, а также представители ведущих иностранных компаний Mars Corp., Dentons, Wings, Ernst and Young, Unilever, P&G, Coca Cola Ichimligi Uzbekistan, Nestle, AmCham Uzbekistan, осуществляющих деятельность в Узбекистане.
Мероприятие проведено в формате онлайн режима в виде диалога на котором обсуждены вопросы реализации положений Указа Президента Республики Узбекистан «О кардинальном совершенствовании государственного управления в области технического регулирования» №УП-6240 от 02.06.2021г., а также постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Узбекского агентства по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан» №ПП-5133 от 02.06.2021г.
На мероприятии стороны обменялись мнениями по вопросам оформления и получения сертификатов соответствия на продовольственную и сельскохозяйственную продукцию, требующую в обязательном порядке получения санитарно-эпидемиологического заключения, порядка сертификации отдельных видов продукции с высоким и низким уровнями риска, а также вопросы признания документов по оценке соответствия продукции, выданных уполномоченными органами по аккредитации зарубежных стран в республике.
Вместе с тем, представители компаний, входящих в Американскую торговую палату в Узбекистане особо отметили важность получения мнений и предложений производителей и импортеров при разработке нормативно-правовых документов о порядке осуществления выпуска с свободное обращение в республике отдельных видов продукции с высоким и низким уровнями риска.
Кроме того, на мероприятии также были обсуждены вопросы обеспечения защиты добросовестных производителей и импортеров от контрафактных и серых импортных товаров, поступающих в республику, а также законодательные меры по предотвращению недопущения продажи контрафактных импортных товаров на местном рынке.
По итогам проведенного обсуждения стороны договорились в дальнейшем продолжать диалоговый формат взаимодействия между уполномоченной организацией в области технического регулирования, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, а также членами и представителями Американской торговой палаты в Узбекистане по совместному обсуждению возникающих вопросов в области технического регулирования, сертификации и стандартизации продукции в Республике Узбекистан.