14-июль куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А. Икромовнинг Покистон Савдо-саноат палатаси Федерацияси президенти Миан Нассер Хаятт Магго билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда, шунингдек, Покистон Савдо-саноат палаталари федерацияси ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси вакиллари иштирок этишди.
Суҳбат давомида томонлар савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлик Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг муҳим таркибий қисми эканлигини таъкидладилар.
Тадбирда Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов бугунги кунда икки мамлакат бизнес вакиллари ўртасида ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли муносабатларни ривожлантириш учун қўшимча имкониятлар яратилаётганига эътибор қаратди.
Ўз навбатида, Покистон ССП федерацияси президенти Миан Нассер Хайт Магго илгари маълум тўсиқлар ва муаммолар бўлганини, аммо икки мамлакат раҳбарларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан бугун Ўзбекистон ва Покистон ўртасида савдо-иқтисодий алоқалар ўрнатилаётганини таъкидлади.
Учрашувда икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорлик истиқболлари, саноат кооперациясини ривожлантириш, Ўзбекистон ва Покистон бизнесининг турли соҳалардаги долзарб масалалари ва таклифлари ҳамда икки мамлакат палаталари ўртасидаги доимий алоқалар муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, икки томонлама ишбилармонлик тадбирларининг ташкилий масалалари кўриб чиқилди, улардан бири бугун Тошкентдаги “International Hotel Tashkent” меҳмонхонасида: “Ўзбекистон-Покистон ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилиши” бўлиб ўтади.
Маълумот учун: 2021 йил январ-май ойларида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 69,4 миллион долларни (+ 158,8%) ташкил этди, шу жумладан экспорт -47,6 миллион доллар (+ 159,2% марта), импорт -24,8 миллион доллар (-72%). 2021 йил 1 июндан бошлаб мавжуд Покистон сармояси иштирокидаги 163 корхона, шулардан 100 та Покистон капитали иштирокидаги 48 қўшма корхона ва 115 корхона.

14 июля в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошла встреча Председателя ТПП Узбекистана А.Икрамова с Президентом Федерации ТПП Пакистана Миан Насер Хаятт Магго.
На встрече также приняли участие представители Федерации Торгово-промышленных палат Пакистана и Узбекистана.
В ходе беседы стороны отметили, что торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество является важным составляющим двусторонних отношений между Узбекистаном и Пакистаном.
На мероприятии Председатель ТПП А.Икрамов акцентировал внимание на то, что на сегодняшний день создаются дополнительные возможности для развития взаимовыгодных и долгосрочных отношений между представителями бизнеса двух стран.
В свою очередь Президент Федерации ТПП Пакистана Миан Насер Хаятт Магго отметил, что ранее существовали определенные барьеры и вызовы, но совместными усилиями глав двух стран, на сегодняшний день налаживаются торгово-экономические отношения между Узбекистаном и Пакистаном.
На встрече были обсуждены перспективы двустороннего торгово-экономического сотрудничества, развития производственной кооперации, актуальные вопросы и предложения узбекского и пакистанского бизнеса в различных сферах, а также постоянного контакта между Палатами двух стран.
Вместе с тем, были рассмотрены организационные вопросы двусторонних деловых мероприятий, одно из которых состоится сегодня в отеле «International Hotel in Tashkent»: Первое заседание Узбекско-Пакистанского Делового Совета.
Для информации: По итогам январь-май 2021 г. объем взаимной торговли составил 69,4 млн. долл. (+158,8%), в том числе экспорт –