Рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатсиз тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланганлик учун жавобгарлик кучайтирилди
12.10.2021 йилдаги «Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида»ги Қонун қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги ЎРҚ-721-сон Қонун қабул қилинди.
Қонун билан ФК, МЖТК ва ЖКга ўзгартиришлар киритилди.
ФКнинг 53-моддаси 3-хатбошида белгиланишича, юридик шахс фаолият лицензиясизфаолият (ҳаракатларрухсатномасиз ёхуд ваколатли органни хабардор қилмасдан) амалга оширилган тақдирда суднинг қарорига кўра тугатилиши мумкин.
ФКнинг 289-моддаси 1-қисмида белгиланишича, фуқаролардан шахсий истеъмолга мўлжалланган кўчар мол-мулкни қисқа муддатли кредитларни таъминлаш учун гаровга қабул қилиш ихтисослашган ташкилотлар - фаолиятини хабардор қилиш тартибида амалга оширадиган ломбардлар томонидан тадбиркорлик фаолияти сифатида амалга оширилиши мумкин.
МЖТКнинг 165-моддасида лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун жавобгарлик белгиланди.
Ҳуқуқбузарлик
Жарима миқдори (БҲМ)
фаолиятни (ҳаракатларни) хабардор қилиш тартибида амалга ошираётган шахс томонидан ваколатли органга қонунчиликда мазкур фаолият учун белгиланган талаблар ва шартлар бажарилганлиги тўғрисида ёлғон ёки нотўғри ахборот тақдим этиш
фуқароларга
3 БҲМдан 5 БҲМгача
мансабдор шахсларга
5 БҲМдан 10 БҲМгача
Ушбу фаолият (ҳаракат) билан:
• хабарнома юбормасдан шуғулланиш
10 БҲМдан 15 БҲМгача
• рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатсиз шуғулланиш
15 БҲМдан 20 БҲМгача
• лицензиясиз шуғулланиш
20 БҲМдан 25 БҲМгача
Шунингдек МЖТК 2459-модда билан тўлдирилди, унга мувофиқ лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари соҳасидаги ваколатли органлар, шунингдек уларнинг ҳудудий бўлинмалари раҳбарлари ва ўринбосарлари ушбу ҳуқуқбузарликлар аниқланган тақдирда, маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома тузади ҳамда уни судга кўриб чиқиш учун юборади.
ЖКнинг 190-моддасида фаолият билан лицензиясиз шуғулланганлик учун жавобгарликдан ташқари, фаолият билан рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатсиз шуғулланганлик учун жавобгарлик кучайтирилди.
санкция
Хабардор қилиш тартибида амалга оширилиши лозим бўлган фаолият (ҳаракатлар) билан хабарнома юбормасдан шуғулланиш жуда кўп миқдорда даромад олиш билан боғлиқ бўлса
• 25 БҲМ миқдорида жарима;
• ёки бир йилгача муайян ҳуқуқлардан маҳрум қилиш;
• ёхуд 160 соатгача мажбурий жамоат ишлари билан жазоланади
Ушбу ҳаракатлар хавфли рецидивист томонидан, бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса
• 70 БҲМ миқдорида жарима;
• ёки 200 соатдан 300 соатгача мажбурий жамоат ишлари билан жазоланади
Фаолият (ҳаракатлар) билан рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатсиз шуғулланиш жуда кўп миқдорда даромад олиш билан боғлиқ бўлса
• 40 БҲМ миқдорида жарима;
• ёки 2 йилгача муайян ҳуқуқлардан маҳрум қилиш;
• ёхуд 230 соатгача мажбурий жамоат ишлари;
• ёки 10 ойгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади
• 90 БҲМ миқдорида жарима;
• ёки 250 соатдан 400 соатгача мажбурий жамоат ишлари билан жазоланади
Лицензияланиши лозим бўлган фаолият билан лицензиясиз шуғулланиш жуда кўп миқдорда даромад олиш билан боғлиқ бўлса
• 55 БҲМ (илгари – 25 БҲМдан 75 БҲМгача) миқдорида жарима;
• ёки 5 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш;
• ёхуд 300 соатгача мажбурий жамоат ишлари;
• ёки 3 йилгача муддатга ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади
• 100 БҲМ (илгари – 75 БҲМдан 100 БҲМгача) миқдорида жарима;
• ёки 300 соатдан 480 соатгача мажбурий жамоат ишлари билан жазоланади
Биринчи марта жиноят содир этган шахс, агар у жиноят аниқланган кундан эътиборан 30 кунлик муддатда фаолият билан лицензиясиз, шунингдек фаолият (ҳаракатлар) билан рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатсиз ёки хабарнома юбормасдан шуғулланиш оқибатларини бартараф этган ва етказилган моддий зарарнинг ўрнини қоплаган бўлса, жавобгарликдан озод этилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 12.10.2021 йилдан кучга кирди.

Установлена ответственность за предпринимательство без разрешительных документов
Принят Закон от 12.10.2021 г. № ЗРУ-721 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах».
Им внесены изменения в ГККоАО и УК.
В абз. 3 ч. 2 ст. 53 ГК установлено, что юрлицо может быть ликвидировано по решению суда в случае осуществления деятельности без лицензии, деятельности (действий) без разрешения либо без уведомления уполномоченного органа.
В ч. 1 ст. 289 ГК определено, что принятие от граждан в залог движимого имущества, предназначенного для личного потребления, в обеспечение краткосрочных кредитов может осуществляться в качестве предпринимательской деятельности специализированными организациями – ломбардами, осуществляющими деятельность в уведомительном порядке.
В ст. 165 КоАО установлена ответственность  за нарушение законодательства о лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах.
Нарушение
Размер штрафа (БРВ)
представление в уполномоченный орган ложной или недостоверной информации о выполнении лицом, осуществляющим деятельность (действия) в порядке уведомления, требований и условий, установленных законодательством для данной деятельности
гражданам
от 3 до 5
должностным лицам
от 5 до 10
Занятие деятельностью (действиями):
• без направления уведомления
от 10 до 15
• без получения документа разрешительного характера
от 15 до 20
• без лицензии
от 20 до 25
КоАО также дополнен ст. 2459, согласно которой уполномоченные органы в области лицензирования, разрешительных и уведомительных процедур, а также руководители и заместители их территориальных подразделений при выявлении вышеуказанных правонарушений составляют протокол об административном правонарушении и направляют его для рассмотрения в суд.
В ст. 190 УК наряду с ответственностью за занятие деятельностью без лицензии, установлена ответственность за занятие деятельностью без уведомления и разрешительного документа.
санкции
Занятие деятельностью (действиями) без направления уведомления, сопряженное с получением дохода в особо крупном размере
• штраф – в размере 25 БРВ;
• или лишение определенных прав до одного года;
• либо обязательные общественные работы до 160 часов
Данные действия, совершенные опасным рецидивистом, по предварительному сговору группой лиц
• штраф – в размере 70 БРВ
• или обязательные общественные работы от 200 до 300 часов
Занятие деятельностью (действиями) без получения документа разрешительного характера, сопряженное с получением дохода в особо крупном размере
• штраф – в размере 40 БРВ;
• или лишение определенных прав до 2 лет;
• либо обязательные общественные работы до 230 часов;
•  или исправительные работы до 10 месяцев
• штраф – в размере 90 БРВ;
• или обязательные общественные работы от 250 до 400 часов
Занятие деятельностью без лицензии, сопряженное с получением дохода в особо крупном размере
• штраф – в размере 55 БРВ (ранее – от 25 до 75 БРВ);
• или лишение определенных прав до 5 лет;
• либо обязательные общественные работы до 300 часов;
•  или исправительные работы до 3 лет
Указанные действия, совершенные опасным рецидивистом, по предварительному сговору группой лиц
• штраф в размере 100 БРВ (ранее от 75 до 100 БРВ);
• или обязательные общественные работы от 300 до 480 часов
Лицо, впеhвые совершившее преступление, по-прежнему освобождается от ответственности, если оно в 30-дневный срок со дня обнаружения преступления устранило последствия осуществления деятельности без лицензии, без документа разрешительного характера либо без направления уведомления и возместило причиненный материальный ущерб.