МДҲ давлатлари Савдо-саноат палаталари раҳбарлари Кенгашининг 19 – йиғилиши бўлиб ўтди.
2021 йилнинг 17 ноябрь куни Тожикистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раҳбарлигида Мустақил давлатлар ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар Савдо-саноат палаталарининг 19 – йиғилиши бўлиб ўтди.
Бу йилги йиғилиш “Янги воқеликда палаталараро ҳамкорликни ривожлантириш, Савдо-саноат палаталарининг вазифа ва функциялари” мавзуси остида ташкил этилиб, ўтган давр мобайнида МДҲ мамлакатлари ўртасида йўлга қўйилган ҳамкорлик, келлгуси даврда амалга ошириладиган лойиҳалар, тадбирлар ва кейинги йилда ташкил этиладиган йиғилиш масалалари юзасидан мулоқот олиб борилди.
Йиғилиш кун тартибидан: МДҲга аъзо Давлатларнинг 2030-йилгача бўлган даврда инновацион ҳамкорликнинг Давлатлараро дастурини йўлга қўйиш;
2022-йилда МДҲ Палаталари Раҳбарлари Кенгаши ҳомийлигида ўтказиш таклиф этилаётган кўргазма-ярмарка тадбирлари рўйхатини тасдиқлаш;
МДҲ палаталари раҳбарлари кенгашининг ХIХ мажлиси қарорининг имзолаш  ва шу каби масалалар ўрин олди.
Маълумот учун: Кенгашнинг асосий мақсади мамлакатлар ўртасида ҳамкорликни ривожлантиришга кўмаклашиш, ҳамкорлик жараёнларида инновацион ривожланиш, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш масалалари, МДҲга аъзо давлатларда Савдо-саноат палаталари ролини ошириш, кўргазма-ярмаркалар фаолиятларини фаоллаштириш, ягона ахборот маконини яратиш, ҳудудлараро ва трансчегаравий ҳамкорликни кенгайтириш, давлат-хусусий шериклик механизмларини ишлаб чиқиш, бизнес учун кадрлар тайёрлаш ва бошқа шу каби масалалар ҳисобланади.
2020-йилнинг 9-сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раислигида МДҲга аъзо давлатлар палаталари раҳбарлари кенгашининг 18-мажлиси видеоконференцалоқа форматида бўлиб ўтган эди. Йиғилиш доирасида “Тошкентда Ҳамдўстлик ишбилармонлик ташаббуслари" ҳафталиги ташкил этилган.
XIX йиғилиш бошида МДҲ Ижроия қўмитаси раиси, Ижрочи котиби С.Лебедев йиғилиш қатнашчиларига миннатдорлик билдириб, самарали мулоқот майдони ташкил этилишига, истиқболли лойиҳалар амалга оширилишига ишонч билдирди.
Юқорида таъкидланганидек бу йилги МДҲ Савдо-саноат палаталари раҳбарлари Кенгаши йиғилишига Тожикистон мамлакати мезбонлик қилди. Йиғилиш видеоконференцалоқа форматида ташкил этилишига қарамай, барча Савдо-саноат палаталари раҳбарлари изчил тайёргарлик билан иштирок этишди.
Жумладан, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икрамов ўз нутқи давомида, кенгаш йиғилишида қатнашаётган барча мамлакатлар Савдо-саноат палаталарига ўтган давр мобайнида ўрнатилган ҳамкорлик ва ўтказилган тадбирлар учун алоҳида миннатдорлик билдириб ўтди. Шу билан бирга кун тартибидан ўрин олган масалалар юзасидан маълумотлар берилди.
Шунингдек йиғилиш давомида Россия Федерацияси, Арманистон, Беларусия, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Озарбайжон, Туркманистон давлатлари Савдо-саноат палаталарининг раҳбар ва вакиллари ҳам мавзулар досирасида ўз нутқлари билан иштирок этдилар.
Тадбир якунида Мустақил давлатлар ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар Савдо-саноат палаталари раҳбарлари иштирокида Кенгашининг 19-йиғилиши қарорини имзолаш маросими ташкил этилди.
Маълумот учун: Мустақил давлатлар ҳамдўстлигига аъзо мамлакатлар Савдо-саноат палаталари раҳбарлари Кенгашининг 2022 йилда ўтказилиши режалаштирилган 20 йиғилишига Туркманистон Республикаси мезбонлик қилади.

Состоялось 19-е заседание Совета руководителей торгово-промышленных палат стран СНГ.
17 ноября 2021 года под председательством Торгово-промышленной палаты Республики Таджикистан состоялось 19-е заседание Торгово-промышленных палат Содружества Независимых Государств.
В этом году встреча была организована на тему: «Развитие межпалатного сотрудничества, задачи и функции Торгово-промышленных палат в новой реальности». В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества стран СНГ, проекты, которые будут реализованы в ближайший период.
На повестку дня были вынесены вопросы:
- О Межгосударственной программе инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года;
- об утверждении Перечня выставочно-ярмарочных мероприятий, предлагаемых к проведению под патронажем Совета руководителей палат СНГ в 2022 году;
подписания Решения XIX заседания Совета руководителей палат СНГ.
Для справки: Основной целью Совета является содействие развитию сотрудничества, повышение роли ТПП государств – участников СНГ в вопросах совместного инновационного развития, поддержки и развития субъектов малого и среднего бизнеса, активизации выставочно-ярмарочной деятельности, формирования единого информационного пространства, расширения межрегионального и приграничного сотрудничества, развития механизмов государственно-частного партнерства, подготовки кадров для бизнеса и др.
В режиме ВКС 9 сентября 2020 года в г. Ташкенте под председательством Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан состоялось XVIII заседание Совета руководителей палат государств – участников СНГ под эгидой Совета «Недели деловых инициатив Содружества в Ташкенте».
В начале XIX заседания Председатель Исполкома СНГ, Ответственный секретарь С.Лебедев поблагодарил всех участников за активное взаимодействие и выразил уверенность в создании эффективной диалоговой площадки и реализации перспективных проектов для деловых кругов стран СНГ.
Как отмечалось выше, в этом году заседание Совета глав торгово-промышленных палат СНГ было организовано в Таджикистане. Несмотря на то, что встреча была организована в формате видеоконференцсвязи, руководители всех торгово-промышленных палат приняли активное участие на данном Заседании.
В частности, председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А. Икрамов в своем выступлении выразил особую благодарность торгово-промышленным палатам всех стран-участниц встречи за сотрудничество и проведенные за истекший период мероприятия. В частности была предоставлена ​​информация по вопросам повестки дня.
На встрече также выступили руководители и представители Торгово-промышленных палат Российской Федерации, Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы и Туркменистана.
В завершение мероприятия состоялась церемония подписания решения 19-го заседания Совета Торгово-промышленных палат Содружества Независимых Государств.
Для справки: В 2022 году в Республике Туркменистан состоится 20-е заседание Совета глав торгово-промышленных палат Содружества Независимых Государств.