СЕРТИФИКАТЛАШ ЛОЗИМ БЎЛГАН МАҲСУЛОТЛАР РЎЙХАТИ ҚИСҚАРТИРИЛДИ
Вазирлар Маҳкамасининг 16.11.2021 йилдаги 683-сон қарори қабул қилинди, у билан Президентнинг “Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида давлат бошқарувини тубдан такомиллаштириш тўғрисида” 2021 йил 2 июндаги ПФ-6240-сон Фармони, шунингдек Президентнинг “Ҳудудларнинг саноат салоҳиятини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2021 йил 9 июндаги ПФ-6244-сон Фармонига мувофиқ айрим НҲҲларга ўзгартиришлар киритилмоқда.
Хусусан, Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасида мувофиқлиги тасдиқланиши лозим бўлган мувофиқликни баҳолаш объектлари рўйхатларини тасдиқлаш тўғрисида” 2021 йил 30 январдаги 43-сон қарорида 3-илованинг номига ўзгартириш киритилмоқда - “Санитария-эпидемиологик хулоса мажбурий тартибда олиниши лозим бўлган озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари рўйхати”.
Мазкур рўйхат энди фақат 22 та банддан иборат озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ўз ичига олади.
4-илова “Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқлиги тасдиқланиши мажбурий бўлган маҳсулотлар” маҳсулотларнинг 82 та туридан иборат рўйхатни (илгари маҳсулотларнинг 102 та тури) ўз ичига олади.
Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқлиги тасдиқланиши мажбурийлиги қуйидаги маҳсулотларга нисбатан татбиқ этилмайди:
- маҳсулотнинг мувофиқлигини тасдиқлаш учун ариза олинган пайтда Ўзбекистон Республикасида ушбу маҳсулотнинг мувофиқлигини баҳолаш учун фаолият юритаётган аккредитация қилинган сертификатлаш органи бўлмаган тақдирда;
- ноозиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришда - хомашё, материаллар ва бутловчи қисмлар сифатида ўз эҳтиёжлари учун фойдаланиладиган Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сотиш учун мўлжалланмаган импорт қилинадиган маҳсулотлар;
- божхона ҳудудида қайта ишлаш мақсадида олиб кириладиган маҳсулотлар. Бунда, давлат божхона органларига (шу жумладан, учинчи шахслар томонидан) тадбиркорлик субъекти томонидан товарлар ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун зарурлиги тўғрисида кафолат хати тақдим этилиши шарти билан мувофиқликни тасдиқлаш талаб этилмайди;
- илгари фойдаланишда (истеъмолда) бўлган маҳсулотлар, ов ва спорт қуролидан ташқари;
- кўргазмалар, ярмаркалар учун намуналар, экспонатлар ва реклама материаллари сифатида импорт қилинган маҳсулотлар;
- мувофиқлигини тасдиқлаш мақсадида синов ва тақдимот учун, шунингдек, лабораториялараро солиштирув синовларини ўтказиш учун намуна сифатида олиб кириладиган маҳсулотлар ва бошқалар.

СОКРАЩЕН ПЕРЕЧЕНЬ ПРОДУКЦИИ, КОТОРУЮ НЕОБХОДИМО СЕРТИФИЦИРОВАТЬ
Принято постановление Кабинета Министров №683 от 16.11.2021 г., которым вносятся изменения в некоторые НПА в соответствии с Указом Президента №УП-6240 от 02.06.2021 г. «О кардинальном совершенствовании государственного управления в области технического регулирования», а также с Указом Президента №УП-6244 от 09.06.2021 г. «О дополнительных мерах по повышению промышленного потенциала регионов».
В частности, в постановление Кабинета Министров №43 от 30.01.2021 г. «Об утверждении перечней объектов оценки соответствия в Республике Узбекистан, соответствие которых подлежит подтверждению» вносятся изменения в название приложения №3 – «Продовольственные и сельскохозяйственные товары, на которые необходимо получить санитарно-эпидемиологическое заключение».
Данный перечень теперь включает только продовольственные и сельскохозяйственные товары из 22 пунктов.
Приложение 4 «Продукция, которая должна быть сертифицирована на соответствие требованиям нормативных документов в области технического регулирования» включает перечень из 82 видов товаров (ранее 102 вида товаров).
Обязанность удостоверять соответствие требованиям нормативных документов в области технического регулирования не распространяется на следующие товары:
• при отсутствии действующего в Республике Узбекистан, аккредитованного органа по сертификации для оценки соответствия продукции на момент поступления заявки на сертификацию соответствия продукции;
• при производстве непродовольственных товаров – импортная продукция, не предназначенная для реализации на территории Республики Узбекистан, используемая для собственных нужд в качестве сырья, материалов и комплектующих;
• продукция, ввозимая для переработки на таможенной территории. В этом случае подтверждение соответствия не требуется при условии предоставления субъектом хозяйствования в таможенные органы (в том числе третьим лицам) гарантийного письма о том, что товары необходимы для нужд производства;
• продукция, бывшая в употреблении, за исключением охотничьего и спортивного оружия;
• продукция, ввозимая в качестве образцов для выставок, ярмарок, экспонатов и рекламных материалов;
• продукты, ввозимые в качестве образцов для испытаний и исследований для подтверждения соответствия, а также для межлабораторных сравнительных испытаний и другие.