Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси ва Конрад Aденауер номидаги жамғарманинг минтақавий ваколатхонаси ўртасида ўзаро Англашув меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди
2022 йилнинг 10 феврал куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси (Палата) ва Конрад Aденауер номидаги жамғарманинг минтақавий ваколатхонаси ўртасида ўзаро Англашув меморандумини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Маълумот учун: Конрад Aденауер номидаги жамғарма Германияда биринчи Федерал канслер Конрад Aденауер шарафига ташкил этилган сиёсий жамғарма бўлиб ҳисобланади. Унинг номи Германиядаги демократик ўзгаришлар, трансатлантик қадриятлар ҳамжамиятида ташқи сиёсатнинг мустаҳкамланиши, Европа бирлигининг қарашлари ва ижтимоий бозор иқтисодиётига йўналтирилганлиги билан боғлиқ.
Дунё бўйлаб 120 дан ортиқ мамлакатларда 70 дан зиёд ваколатхоналар ва лойиҳалар демократик жамиятни ривожлантириш, қонун устуворлиги ва ижтимоий бозор иқтисодиётини ривожлантиришга ҳисса қўшиб келмоқда. Тинчлик ва эркинликни таъминлаш мақсадида Жамғарма хавфсизликни таъминлаш, шунингдек, турли маданиятлар ўртасидаги ўзаро алмашинувни таъминлашга қаратилган доимий ташқи сиёсат мулоқотини олиб боради.
Фонд давлат органлари, сиёсий партиялар ва фуқаролик жамияти ташкилотлари билан ҳамкорликда фаолият юритади. Жамғарма минтақавий ва глобал сиёсий ҳамкорликни ривожлантириш соҳасида фаолликка интилмоқда.
Имзоланган ҳужжат доирасида томонлар тадбиркорлик ташаббусларини амалга ошириш учун қулай ҳуқуқий, иқтисодий ва ижтимоий шароитларни таъминлаш, шунингдек, ишбилармон доиралар ва Ўзбекистон Республикаси давлат органлари ўртасида ўзаро манфаатли шерикликни ривожлантириш бўйича тадбирларни ҳамкорликда амалга оширишни йўлга қўйишга келишиб олдилар.
Шу билан бир қаторда, Палата ва Конрад Aденауер номидаги жамғарма ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик доирасида Палата ва маҳаллий бизнес учун устувор бўлган масалалар бўйича лойиҳалар ишлаб чиқиш ва амалга ошириш ҳамда қатор тадбирлар (конфереция, давра суҳбатлари, семинарлар ва ҳ.к.), жумладан, “Ўзбекистон бизнесининг коррупцияга қарши курашиш Хартияси”ни илгари суриш, Ўзбекистон ҳудудларида ҳакамлик судлари фаолиятини такомиллаштириш, халқаро арбитражни ривожлантириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш соҳасида Германия тажрибасини ўрганиш ва бошқа шу каби тадбирларни биргаликда амалга  кўзда тутилмоқда.

Состоялось церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Региональным представительством фонда имени Конрада Аденауэра.
10 февраля 2022 года состоялось церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Торгово-промышленной палатой Узбекистана (ТПП) и Региональным представительством фонда имени Конрада Аденауэра.
Справочно: Фонд имени Конрада Аденауэра является политическим фондом, учрежденным в Германии в честь Конрада Аденауэра – первого немецкого федерального канцлера. Его имя связано с демократическими преобразованиями в Германии, внешнеполитическим укреплением в трансатлантическом сообществе ценностей, видением европейского единения и ориентацией на социальную рыночную экономику.
Во всем мире свыше 70 представительств и проектов в более чем 120 странах вносят свой вклад в содействие развитию демократии, правового государства и социальной рыночной экономики. В целях обеспечения мира и свободы, Фонд поддерживает непрерывный внешнеполитический диалог, направленный на сохранение безопасности, а также обмен между культурами.
Фонд работает в партнерстве с государственными учреждениями, политическими партиями, а также организациями гражданского общества. Через цели и ценностные ориентиры Фонд стремится в будущем углублять региональное и глобальное политическое сотрудничество, особенно в области политического развития.
В рамках подписанного документа стороны договорились об установлении сотрудничества для реализации совместных мероприятий по обеспечению благоприятных правовых, экономических и социальных условий для реализации предпринимательской инициативы, а также развития взаимовыгодного партнерства между бизнес-сообществом и органами государственной власти и управления Республики Узбекистан.
Также в рамках сотрудничества ТПП и Фонда имени Конрада Аденауэра предусматривается предприятие мер для разработки и реализации совместных проектов и проведения совместных мероприятий (конференций, круглых столов, семинаров и т.д.) по приоритетным для ТПП и местного бизнеса вопросам, в том числе в области продвижения «Антикоррупционной хартии бизнеса Узбекистана», совершенствования третейских судов в регионах Узбекистана, развитию международного арбитража, изучения немецкого опыта в сфере поддержки бизнеса и т.д.