Тошкентда Ўзбекистон-Озарбайжон бизнес-форуми бўлиб ўтди
Тошкентда Озарбайжон Республикаси Президентининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи арафасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан Озарбайжон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги ҳамда Экспорт ва инвестицияларни рағбатлантириш агентлиги билан ҳамкорликда ташкил қилинган Ўзбекистон-Озарбайжон бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Тадбирда вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари раҳбарлари ҳамда Озарбайжон ва Ўзбекистоннинг йирик компанияларининг 100 дан ортиқ вакиллари иштирок этди.
Тадбирни очар экан, делегациялар раҳбарлари - Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков ҳамда Озарбайжон Республикаси иқтисодиёт вазири Микаил Жабборов икки мамлакат ҳукуматлари томонидан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва биринчи навбатда, Ўзбекистон ва Озарбайжон ишбилармон доиралари ўртасида мустаҳкам тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатишга содиқлигини билдирдилар.
Инвестициялар, саноат ва савдо соҳасида эришилган ютуқларни таъкидлаб, икки мамлакат иқтисодиётларининг ишга солинмаган салоҳияти ҳамда нефть-кимё, кимё, электротехника, тўқимачилик, озиқ-овқат, фармацевтика, заргарлик, автомобилсозлик ва бошқа соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мавжуд шарт-шароитлар қайд этилди.
Икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг изчил диверсификация қилиниши ўзбек ва озарбайжон ишлаб чиқарувчиларига янги қиймат занжирларини яратиш ва биргаликда учинчи мамлакатлар бозорларига чиқиш имконини бериши таъкидланди.
Шунингдек, икки мамлакат ҳудудлари орқали ўзаро ва транзит юк ташишни кўпайтиришни рағбатлантириш бўйича аниқ чора-тадбирлар жорий қилиниши эълон қилинди Бу, ўз навбатида, транспорт ва логистика соҳасида Ўзбекистон-Озарбайжон ҳамкорлигини чуқурлаштиради.
Учрашув якунида делегациялар раҳбарлари ўзаро манфаатли шерикликнинг аниқ йўналишларини ишлаб чиқиш ва қатъий келишувларга эришишни назарда тутган ҳолда Форум иштирокчиларига натижадор ва муваффақиятли иш олиб боришни тиладилар.
Тадбир дастури доирасида “B2B” ва “G2B” тарзида ҳам панель мунозаралари бўлиб ўтди, унда ўзбек ва озарбайжон бизнес вакиллари аниқ лойиҳа таклифлари асосида бизнес ҳамкорлик истиқболларини батафсил муҳокама қилиш имкониятига эга бўлдилар.
Форум якунлари бўйича умумий қиймати 500 миллион доллардан ортиқ қўшма лойиҳалар ва савдо шартномаларини амалга ошириш бўйича қатор битимлар, шунингдек, икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари ўртасида амалий ҳамкорлик тўғрисида 10 та келишув имзоланди.

В Ташкенте прошёл Узбекско – Азербайджанский бизнес-форум
В Ташкенте, в преддверии визита Президента Азербайджанской Республики в Республику Узбекистан, состоялся Узбекско-Азербайджанский бизнес-форум, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Министерством экономики и Агентством по продвижению экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, отраслевых объединений и более 100 представителей крупнейших компаний Азербайджана и Узбекистана.
Открывая мероприятие, главы делегаций – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков и министр экономики Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров отметили приверженность правительств двух стран дальнейшему расширению многопланового сотрудничества и в первую очередь – налаживанию прочных прямых связей между деловыми сообществами Узбекистана и Азербайджана.
Подчеркнув успехи, достигнутые в инвестиционном, промышленном и торговом сотрудничестве, стороны отметили значительный незадействованный потенциал экономик двух стран и имеющиеся предпосылки для дальнейшего наращивания взаимовыгодного партнерства по таким направлениям как нефтехимическая, химическая, электротехническая, текстильная, пищевая, фармацевтическая, ювелирная, автомобилестроительная и другие отрасли.
Отмечалось, что последовательная диверсификация экономического сотрудничества двух стран позволит узбекским и азербайджанским производителям создавать новые цепочки добавленной стоимости и вместе выходить на рынки третьих стран.
Также было анонсировано введение конкретных мер для стимулирования увеличения взаимных и транзитных грузоперевозок через территории двух стран, что позволит углубить узбекско-азербайджанское сотрудничество в области транспорта и логистики.
В завершение главы делегаций пожелали участникам плодотворной работы на Форуме, имея в виду выработку конкретных направлений для взаимовыгодного партнерства и выход на твердые договоренности.
В рамках программы мероприятия состоялись панельные сессии в формате «B2B» и «G2B», в ходе которых представители узбекского и азербайджанского бизнеса смогли предметно обсудить перспективы делового сотрудничества на базе конкретных проектных предложений.
По итогам Форума был подписан ряд соглашений о реализации совместных проектов и торговых контрактов на сумму более 500 млн долларов, а также 10 соглашений о практическом сотрудничестве между профильными министерствами и ведомствами двух стран.