Тошкентда WRAP сертификатлаш тизимининг тақдимоти бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчихонаси ва халқаро “WRAP” ташкилоти билан ҳамкорликда тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилувчи маҳаллий тадбиркорлик субъектлари учун ишлаб чиқариш жараёнида ижтимоий стандартлар ва хавфсизлик мезонларига мувофиқлигини сертификатлаш бўйича семинар ўтказилди.
Тадбирдан кўзланган мақсад республикамизда тўқимачилик соҳасида фаолият юритаётган маҳаллий тадбиркорларга ушбу йўналишда АҚШ корхоналари томонидан қўйиладиган талаблар шунингдек, ESG стандартларига ва WRAP сертификатлаш тизимига мувофиқлиги, АҚШ ва бошқа хорижий бозорларга чиқиш имкониятлари ва тўқимачилик маҳсулотларини экспорти хажмини ошириш тизими билан таништиришдан иборат.
Worldwide Responsible Accredited Production (WRAP) – халқаро нодавлат нотижорат ташкилоти, 2000 йилда ташкил этилган бўлиб, ишлаб чиқариш жараёнининг ижтимоий стандартлар ва хавфсизлик мезонларига мувофиқлигини сертификатлаштиришга ихтисослашган.
WRAP тўқимачилик корхоналарини ишлаб чиқариш шароитлари, хавфсизлик ва меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича жаҳонда тан олинган халқаро стандартларга мувофиқлигини сертификатлайди, ҳусусан, дунёнинг энг йирик савдо корхоналари Wallmart, Disney, Costco, Sears, Kmart, Kontoor, Fruit of the Loom, Gildan, Jockey, Woolworth, Medline WRAP мижози ҳисобланади.
Мазкур тадбирни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Даврон Ваҳобов ҳамда Ўзбекистон Республикасининг АҚШдаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Жавлон Ваҳобов кириш сўзи билан очиб, сўнгги йилларда Ўзбекистон тўқимачилик саноати мамлакатимиз  иқтисодиётининг жадал ривожланаётган тармоқларидан бирига айланаётганини ва мазкур саноат хорижий инвестицияларни жалб қилиш, аҳоли бандлигини таъминлаш, маҳсулот экспорт қилишда етакчи ўринларни эгаллаб, мамлакатимиз миллий иқтисодиётини ривожлантиришнинг стратегик муҳим йўналишларидан бири ҳисобланишини таъкидлаб ўтдилар.
Шу билан бирга, Америка бозори тўқимачилик тармоғидаги ўзбек ишлаб чиқарувчилари учун энг жозибадор, аммо шу билан бир қаторда халқаро стандартлар ва маҳсулот сифатини сертификатлаш шартларига ва муносиб меҳнатнинг асосий стандартларига мувофиқлиги нуқтаи назаридан ҳам эгаллаш осон бўлмаган бозор ҳисобланишини таъкидладилар.
Шунга мувофиқ, ўзбек корхоналарининг экспорт салоҳияти АҚШ бозорида ҳали ҳам тўлиқ амалга оширилмаганига алоҳида тухталиб ўтдилар. Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда, WRAP ташкилотининг роли катта эканлигини таъкидладилар.
Ўзбекистоннинг 100 та энг йирик ишлаб чиқарувчилари ва тайёр тўқимачилик маҳсулотларини экспорт қилувчи корхоналар учун ўтказилган семинар доирасида, WRAP сертификатлаштириш бўйича тақдимот тингланди, унда сертификатлаштиришга қўйиладиган талаб ва шартлар, шунингдек, сертификатлаштиришнинг афзалликлари таъкидланди.

В Ташкенте прошла презентация системы сертификации WRAP
Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Посольством Республики Узбекистан в США, а также международной неправительственной организацией «WRAP» 27 сентября текущего года состоялся семинар по вопросам сертификации соответствия производственного процесса социальным стандартам и критериям безопасности для узбекских экспортеров текстильной продукции.
Целью проведения мероприятия является ознакомление узбекских производителей текстильной продукции с требованиями, предъявляемыми американскими брендами и ритейлерами, по соблюдению поставщиками стандартов ESG, а также системой сертификации WRAP для дальнейшего выхода на американский и другие зарубежные рынки, а также увеличения объёмов экспорта текстильной продукции.
Worldwide Responsible Accredited Production (WRAP) – международная неправительственная некоммерческая организация, учрежденная в 2000 году, специализируется на сертификации соответствия производственного процесса социальным стандартам и критериям безопасности.
WRAP проводит сертификацию текстильных предприятий на предмет соотвествия условиям производства, техники безопасности и охраны труда международным стандартам, признаваемым во всем мире, в частности, крупнейшими ритейлерами как Walmart, Disney, Costco, Sears, Kmart, Kontoor, Fruit of the Loom, Gildan, Jockey, Woolworth, Medline.
Открывая мероприятие председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистан Д.Вахабов акцентировал внимание, что в последние годы текстильная промышленность Узбекистана является одной из динамично развивающихся отраслей экономики страны. Отрасль занимает ведущие позиции в привлечении
иностранных инвестиций, обеспечении занятости, экспорте продукции и рассматривается одним из стратегически важных направлений в развитии национальной экономики страны. Также он отметил, что американский рынок для узбекских текстильных производителей является одним из самых привлекательных, но и самым не простым по соответствию международным нормам и условиям сертификации качества продукции.
В этой связи экспортный потенциал узбекских компаний на американском рынке остаётся все еще не реализованным в полной мере. Учитывая изложенное, он отметил высокую роль организации WRAP.
В рамках семинара, в котором приняли участие более 100 крупнейших узбекских производителей и экспортеров готовой текстильной продукции, была заслушана презентация о сертификации WRAP, в ходе которой были освещены условия и требования сертификации, а также преимущества от прохождения сертификации.