Тошкент шаҳрида Халқаро иқтисодий форум бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 5 октябр куни Тошкент шаҳрида Дзюдо Жаҳон Чемпионати доирасида Халқаро иқтисодий форум бўлиб ўтди.
Форумнинг расмий очилишини Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Хўжаев ҳамда Халқаро дзюдо федерацияси президенти Мариус Визер кириш сўзи билан очди.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов, Спортни ривожлантириш вазири Адхам Икрамов, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Бадриддин Абидов, Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов ва бошқа вазирлик вакиллари ҳамда идора раҳбарлари иштирок этди.
Ислом Жасимов ўз чиқишида форум иштирокчиларини асосий макроиқтисодий кўрсаткичлар, инвестиция муҳитини яхшилаш ва хорижий инвесторларни жалб этиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар билан таништириб, бир неча йил давомида Ўзбекистон катта муваффақиятга эришганини ва қатор халқаро иқтисодий рейтингларда ўз мавқеини сифат жиҳатидан яхшилаганини таъкидлади.
Шунингдек, меҳмонларни Палата фаолияти билан яқиндан таништириш мақсадида, тадбиркорлар манфаатларини ҳимоя қилиш зарурлигини ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси айнан шундай ташкилотлардан бири эканлигини таъкидладилар. Бундан ташқари, ССП бир йилда Палата аъзолари манфаатида 300-400 мингга яқин даъво аризалар судга киритишини ҳамда ССП вакиллари тадбиркорлар манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида судларда иштирок этиши ҳақида алоҳида тўхталиб ўтди.
Чиқиш сўзларининг якунида бугунги Халқаро иқтисодий форум мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашда яна бир имконият бўлишига умид билдирди.
Халқаро иқтисодий форум доирасида панел сессия ҳамда хорижий ва маҳаллий ишбилармон доиралари вакиллари учун B2B ва B2G форматидаги учрашувлар ташкил этилди.

В Ташкенте прошел Международный экономический форум
5 октября текущего года в Ташкенте прошел Международный экономический форум в рамках Чемпионата мира по Дзюдо.
С приветственной речью выступили Заместитель Премьер-министра - Министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Джамшид Ходжаев и президент Международной федерации дзюдо Мариус Визер.
Также в международном форуме приняли участие Министр по развитию информационных технологий и связи Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, Министр развития спорта Адхам Икрамов, Заместитель Министра и инвестиций и внешней торговли Бадриддин Абидов, первый заместитель Председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Ислам Жасимов, а также другие представители министерств и ведомств.
Ислам Жасимов выступил с презентацией, ознакомив участников форума с ключевыми макроэкономическими показателями, осуществляемыми мерами по совершенствованию инвестиционного климата и привлечению иностранных инвесторов. Он отметил, что за несколько лет Узбекистан сделал внушительный прорыв и качественно улучшил свои позиции в ряде международных экономических рейтингов.
Также в целях ознакомления гостей с деятельностью Палаты, он подчеркнул необходимость защиты интересов предпринимателей, а также то, что Торгово-промышленная палата Узбекистана является одной из таких организаций, кроме того, ТПП в интересах членов Палаты рассматривает около 300-400 тысяч исков в год и участвуют в судах для защиты интересов предпринимателей.
В завершение своего выступления он выразил надежду, что сегодняшний Международный экономический форум станет еще одной возможностью для укрепления торгово-экономических отношений между нашими странами.
В рамках Международного экономического форума была организована панельная сессия, B2B и B2G встречи для представителей зарубежных и отечественных деловых кругов.