Жорий йилнинг 18 октябрь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов Малайзия технологик ривожланиш корпорацияси (Malaysian Technology Development Corporation – MTDC) бош директори Норхалим Юнус ва Малайзиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ҳенди Ассан билан учрашди.
Ушбу учрашув уларнинг 15-24-октябрь кунлари мамлакатимизга республиканинг илмий-тадқиқот соҳасида фаолият юритувчи давлат муассасаларига молиявий-техник кўмак учун маблағлар ажратиш масалаларини муҳокама қилиш мақсадидаги ташрифи доирасида ташкил этилди.
MTDC 1994 йилда саноат соҳаси учун инновацион технологик ечимларни (know-how) ишлаб чиқиш ва жорий этиш, ушбу йўналишдаги илмий лойиҳаларни молиялаштириш ҳамда давлат органлари, шу жумладан хорижий давлатлар вакиллари учун махсус тренинглар ва семинарлар ўтказиш мақсадида ташкил этилган.
Суҳбат давомида мамлакатларимиз ўртасида икки томонлама бизнесни ривожлантириш масалалари муҳокама қилиниб, жорий йилнинг 19-21 октябрь кунлари Тошкентдаги Халқаро бизнес марказда “Микро, кичик ва ўрта корхоналарда Индустрия 4.0 технологиясини жорий этишни жадаллаштириш” мавзусида бўлиб ўтадиган 3 кунлик семинарни ташкил этишда Палатанинг ёрдами учун жаноб Норхалим Юнус ўз миннатдорчилигини билдирди.

Встреча с гендиректором Малазийской корпорации технологического развития
18 октября текущего года в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошла встреча первого заместителя председателя ТПП Ислама Жасимова с Генеральным директором Малазийской корпорации развития технологий (Malaysian Technology Development Corporation – MTDC) Норхалимом Юнусом и Чрезвычайный и полномочный послом Малайзии в Узбекистане Хенди Ассаном.
Данная встреча организована в рамках их визита с 15 по 24 октября в нашу страну для обсуждения вопросов выделения средств финансово-технического содействия соответствующим госучреждениям республики, осуществляющих деятельность в сфере проведения научных-исследований и коммерциализации результатов проводимых работ.
MTDC основана в 1994 году с целью разработки и внедрения инновационных технологических решений (know-how) для промышленного сектора, финансирования научных проектов в данном направлении и проведения специализированных тренингов и семинаров для сотрудников государственных органов, в том числе зарубежных стран.
В ходе беседы были обсуждены вопросы двустороннего развития бизнеса между нашими странами, а также господин Норхалимом Юнусом выразил благодарность Палате за сотрудничество при подготовке к 3-х дневному семинару “Ускорение внедрения технологии Индустрии 4.0 на микро, малых и средних предприятиях”, который пройдет с 19 по 21 октября текущего года в Международном бизнес-центре в г.Ташкент.