Бизнес учун статистика ва солиқ ҳисоботларини камайтириш режалаштирилмоқда
Тадбиркорлик субъектлари учун бизнес жараёнларида электрон ҳужжатлар айланиши тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Лойиҳа билан давлат архивига қоғоз шаклида тақдим этиладиган жисмоний шахсларнинг 2022 йил 1 январдан кейин ҳисобланган иш хақи ва бошқа даромадлари ҳамда улар бўйича ҳисобланган солиқ суммалари тўғрисидаги ҳужжатларни давлат архивига топшириш амалиётини бекор қилиш режалаштирилмоқда.
2024 йил 1 январдан ўзининг бухгалтерия ва солиқ ҳисобини дастурий таъминот ёрдамида юритган тадбиркорлик субъектларига бухгалтерия регистрлари ва бошқа ҳисоб ҳужжатларини давлат архивига электрон тарзда тақдим этиш ҳуқуқи берилиши назарда тутилган.
Шунингдек 2023 йилнинг 1 январидан қуйидаги амалиёт ва мажбуриятлар бекор қилиниши белгиланмоқда:
• молиявий ҳисоботларни молиявий ҳисоботнинг халқаро стандарти асосида тайёрлайдиган тадбиркорлик субъектлари ушбу ҳисоботларни солиқ органларига чораклик топшириш;
• айланмадан олинадиган солиқнинг қатъий белгиланган суммасини тўлайдиган тадбиркорлик субъектлари солиқ органларига молиявий ҳисоботларни тақдим этиш;
• тадбиркорлик субъектлари томонидан тақдим этиладиган статистика 7 та йиллик ва 2 та чораклик ҳисоботларни топширилиши.

Статистическую и налоговую отчетность бизнеса планируют сократить
На обсуждение вынесен проект постановления Президента «О мерах по совершенствованию электронного документооборота для субъектов предпринимательства при бизнес-процессах».
Проектом предполагается отмена сдачи в архив документов на бумажных носителях о зарплате и иных доходах физлиц, начисленных после 1 января 2022 года, а также о суммах начисленных по ним налогов.
С 1 января 2024 года предпринимателям, ведущим бухгалтерскую и налоговую отчетности с помощью программного обеспечения, планируется предоставить возможность сдачи в архив регистров бухучета и других учетных документов в электронной форме.
Также с 1 января 2023 года планируется отмена:
- обязанности хранения в бумажном виде и сдаче в архив финансовых, налоговых и статистических отчетов, сдаваемых субъектами предпринимательства госорганам и организациям после с 1 января 2022 года;
- практики предоставления субъектами предпринимательства ежеквартальных налоговых отчетов при условии подготовки отчетов на основе международных стандартов финансовой отчетности;
- обязательства уплачивающих фиксированную сумму налога с оборота предпринимателей по сдаче финансовой отчетности в налоговые органы;
- сдачи предпринимателями 7 годовых и 2 квартальных статистических отчетов с обязательством предоставления данных сведений со стороны министерств и ведомств.