Ўзбекистон делегацияси Амирлик ҳукуматининг Дубай “Раҳала” дастури доирасида ўтказилган Бизнес семинарда иштирок этди
Жорий йилнинг 7 декабр куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раҳбари Д.Ваҳобовнинг БААга ташрифи доирасида Ўзбекистон делегацияси Амирлик ҳукуматининг Дубай “Раҳала” дастури доирасида ўтказилган Бизнес семинарда иштирок этди.
Тадбир Дубай Савдо-саноат палатасида ташкил этилган бўлиб, Амирлик ишбилармон доиралари учун Марказий Осиё, жумладан, Ўзбекистоннинг сармоявий ва савдо салоҳиятини очишга қаратилган.
Семинарда 80 дан ортиқ Амирлик компаниялари иштирок этиб, уларга Ўзбекистонда бизнес юритиш учун яратилган қулай шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Семинар доирасида Эроннинг Бандер-Аббас денгиз порти орқали Ўзбекистондан БАА бозорига маҳсулот олиб кириш муаммолари, шунингдек, Ўзбекистон маҳсулотларини БАА, Яқин Шарқ ва Шимолий Африка бозорларига етказиб беришнинг муқобил вариантлари алоҳида муҳокама қилинди.
Амирлик компаниялари ҳам ўз маҳсулотларини МДҲ бозорларига етказиб бериш (реэкспорт)ни ташкил этиш мақсадида Ўзбекистон ҳудудида ўз маҳсулотларини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга қизиқиш билдирди.
Бундан ташқари, Дубай ССП раҳбарияти билан ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди ва 2023-йил январь ойининг биринчи ярмида БААда фармацевтика, қурилиш, яшил энергетика, тўқимачилик, озиқ-овқат саноати, электротехника ва бошқа соҳалардаги ўзбек компаниялари билан ҳамкорлик биржасини (B2B форматида) ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.

Узбекская делегация приняла участие в Бизнес-семинаре в Дубае
В ходе визита главы ТПП Узбекистана Д.Вахабова в ОАЭ 7 декабря текущего года узбекская делегация приняла участие в Бизнес-семинаре, проведенном в рамках программы правительства эмирата Дубаи "Рахала".
Мероприятие было организовано в ТПП Дубая и нацелено на раскрытие инвестиционного и торгового потенциала Центральной Азии, в том числе Узбекистана, для эмиратского бизнес сообщества.
Более 80 эмиратских компаний приняли участие на семинаре, до которых была доведена информация о созданных в Узбекистане благоприятных условиях для ведения бизнеса.
В рамках семинара отдельно были обсуждены проблемы импорта из Узбекистана продукции на эмиратский рынок через иранский морской порт Бандер-Аббас, а также обговорены альтернативные варианты поставок узбекской продукции на рынки ОАЭ, Ближнего Востока и Северной Африки.
Также эмиратскими компаниями была выражена заитересованность в локализации производства своей продукции на территории Узбекистана с целью организации поставок (реэкспорта) своей продукции на рынки СНГ.
Кроме того, с руководством ТПП Дубая были обсуждены вопросы взаимного сотрудничества, а также достигнута договоренность об организации в первой половине января 2023 года в ОАЭ кооперационной бижри (в формате B2B) с учатием узбекских компаний, представляющих такие сектора как фармацевтика, строительство, зеленая энергетика, текстильная и продовольственная промышленность, электротехника и т.д.