Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар кенгашининг 5-йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 26 апрель куни Тошкент шаҳрида ишбилармон доиралар вакиллари иштирокида Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар кенгашининг 5-йиғилиши бўлиб ўтди.
Ушбу форум очилиш маросимида Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар кенгашининг ҳамраиси – Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Даврон Ваҳабов ва Қозоғистон томонидан Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар кенгаши ҳамраиси-Қозоғистон Ташқи савдо палатаси бошқаруви раиси Еренов Аян Аидарович иштирок этиб, сўзга чиқди.
Делегациялар раҳбарлари икки мамлакат ўртасидаги серқирра ҳамкорликнинг стратегик моҳиятини қайд этиб, бу борада ишбилармон доираларнинг фаол ҳамкорлиги муҳим ўрин тутишини таъкидлади.
Йиғилишда Ўзбекистон-Қозоғистон ишбилармонлар кенгашининг ўтган йилдаги фаолияти якунлари кўриб чиқилди, шунингдек келгуси вазифалар, ташқи савдо ва икки мамлакат корхоналари ҳамда ташкилотлари тармоқлараро ҳамкорлигининг истиқболли йўналишлари муҳокама этилди.
Икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари Ўзбекистон ва Қозоғистон ишбилармонлари ўртасида қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга оширишга ва икки томонлама савдони фаоллаштириш борасида бевосита алоқалар ўрнатиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш бўйича ҳамкорлик қилишга тайёрлиги қайд этилди.
Икки мамлакат ишлаб чиқарувчилари ўртасида саноат ҳамкорлигини йўлга қўйиш ва шу орқали Ўзбекистон ва Қозоғистон иқтисодиётларининг қиёсий устуворликларини ҳисобга олган ҳолда узлуксиз қўшилган қиймат занжирларини шакллантиришнинг кенг истиқболлари қайд этилди. Бу борадаги ҳамкорликка аниқ мисоллар келтирилди. Хусусан, ҳозирги кунда икки мамлакат ҳудудида тўқимачилик, автомобилсозлик, фойдали қазилмаларни қазиб олиш, қурилиш ва бошқа соҳалардаги қатор корхоналар муваффақиятли ишга туширилди.
Таъкидлаш жоизки, 2022 йил якунларига кўра, Қозоғистон ва Ўзбекистон ўртасида товар айланмаси 5 миллиард долларга етди. Бу эса ўтган йилги кўрсаткичлардан салкам 30 фоизга кўп. Қозоғистон товарлари экспорти 3,7 миллиард долларни ташкил қилди. Асосан рудалар ва мис концентрат, буғдой, автомобиль, кунгабоқар ёғи, мол гўшти ва алюминий ҳисобига ўсишга эришилди.
Тадбирда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармаси ва Туркистон вилояти ҳудудий тадбиркорлар палатаси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум ва умумий қиймати бир миллион долларга яқин бўлган Ўзбекистондан Қозоғистонга қурилиш материалларини экспорт қилиш бўйича шартнома имзоланди.

Состоялось 5-заседание узбекско-казахстанского делового совета
26 апреля текущего года в Ташкенте состоялось 5-заседание узбекско-казахстанского делового совета при участии представителей деловых кругов.
На церемонии открытия форума выступили с речью сопредседатель Узбекско-Казахстанского делового совета – председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахабов и сопредседатель Казахстанско-Узбекского делового совета – председатель правления Внешнеторговой палаты Казахстана Еренов Аян Айдарович.
Главы делегаций отметили стратегическое значение многогранного сотрудничества между двумя странами, подчеркнули важную роль активного сотрудничества между деловыми кругами.
На встрече представители деловых кругов двух стран отметили готовность предпринимателей Узбекистана и Казахстана к сотрудничеству по реализации совместных инвестиционных проектов и созданию благоприятных условий для установления прямых отношений в целях активизации взаимной торговли.
Отмечены масштабные перспективы производственной кооперации между производителями двух стран и формирования тем самым непрерывных цепочек добавленной стоимости с учетом сравнительных приоритетов экономик Узбекистана и Казахстана.
Приведены конкретные примеры сотрудничества в этом направлении. В частности, на территории двух стран успешно запущен ряд предприятий, занимающихся текстильной, автомобильной, горнодобывающей, строительной  и прочими видами деятельности.
Следует отметить, что по итогам 2022 года товарооборот между Казахстаном и Узбекистаном достиг 5 миллиардов долларов. Это больше прошлогоднего показателя почти на 30 процентов. Экспорт казахстанских товаров составил 3,7 миллиарда долларов. Рост достигнут в основном за счёт руды и медного концентрата, пшеницы, автомобилей, подсолнечного масла, говядины и алюминия.
В рамках  мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве между Территориальным управлением Торгово-промышленной палаты города Ташкента и региональной Палатой предпринимателей Туркестанской области, а также экспортный контракт о поставке строительных материалов из Узбекистана в Казахстан общей стоимостью около миллиона долларов.
По завершению мероприятия состоялись встречи в формате B2B с участием представителей деловых кругов двух стран.