Тошкентда Ўзбекистон-Сингапур ишбилармон доира вакиллари ўртасида давра суҳбати бўлиб ўтди
Сингапур Республикаси Президенти Ҳалима Яқуб Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида, жорий йилнинг 25 май куни Тошкентда Ўзбекистон-Сингапур ишбилармон доира вакиллари ўртасида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Мазкур давра суҳбатида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Д.Вахабов, Сингапур бизнес федерацияси раиси ўринбосари Шаҳзад Назим, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Транспорт вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлиги, "Ўзкимёсаноат" АЖ вакиллари, шунингдек, икки мамлакатнинг етакчи ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этди.
Куни-кеча бўлиб ўтган Ўзбекистон-Сингапур бизнес-форуми доирасида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Сингапур бизнес федерацияси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Меморандум шартларини амалга ошириш мақсадида мамлакатлар ўртасидаги ўзаро иқтисодий алоқаларнинг бугунги ҳолати ва Ўзбекистон-Сингапур ҳамкорлигини янада кенгайтиришнинг асосий йўналишлари муҳокама қилиниб, галдаги вазифалар белгилаб олинди.
Тадбирнинг асосий мавзулари қурилиш, қишлоқ хўжалиги, озиқ-овқат саноати, фармацевтика ва тиббиёт, таълим, ахборот технологиялари, туризм,  транспорт ва логистика соҳаларида икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари бўлди. Шунингдек, давра суҳбати давомида икки давлат ишбилармон доиралари ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш мамлакатлар ўртасидаги инвестицион ва савдо-иқтисодий муносабатларнинг ҳал қилувчи омили сифатида муҳокама қилинди.
Савдо-саноат палатаси раиси Д.Вахабов ўз нутқи давомида, ҳозирда Ўзбекистонда Сингапур инвесторлари томонидан 90 нафар корхоналар ташкил этилганлигини ва ушбу корхоналар электротехника, тўқимачилик, озиқ-овқат саноати, таълим, савдо ва машинасозлик каби соҳаларда фаолият юритиб, иқтисодий юксалишимиз ва мамлакатимиз иқтисодиётига катта ҳисса қўшаётганини қайд этди.
Таъкидлаш жоизки, икки мамлакат ўртасида ўзаро савдо айирбошлаш ҳажми динамикаси доимий ўсишда бўлиб, 2017 йилдаги 92,6 миллион доллардан 2022 йилда 143 миллион доллар (экспорт – $ 105 млн., импорт – $ 38 млн.)га етди. Сингапурга асосан қора металлар ва улардан ясалган жиҳозлар, қурилиш материаллари, хизматлар ва бошқалар экспорт қилинмоқда. Импорт таркибини эса хизматлар, каучук, резина ва ундан ясалган жиҳозлар, оптика маҳсулотлари ва инструментлар, механика жиҳозлари, тўқимачилик маҳсулотлари ва бошқалар ташкил қилади.
Сингапурнинг мамлакатимиз иқтисодиётига киритаётган инвестициялари ҳажми ҳам йилдан-йилга ўсиб бормоқда. 2016–2022 йилларда Сингапурнинг инвестициялари жами 700 миллион долларни ташкил этган.
Тадбир якуни бўйича “B2B” ва “G2B” учрашувлар бўлиб ўтди. Мулоқот давомида тадбиркорлар ўз маҳсулотлари ва хизматларини ҳамкорларга намойиш этган ҳолда уларнинг экспорт салоҳияти ва ҳамкорликнинг устувор йўналишлари борасида фикр алмашдилар.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 16-18 январь кунлари Президент Шавкат Мирзиёев Сингапурга ташриф буюрган эди. Давлатлар беш йўналиш бўйича ҳамкорлик қилиш, капитали 500 млн доллар бўлган инвестиция компаниясини ташкил этиш бўйича келишиб олган, шунингдек, салкам 5 млрд долларлик шартномалар имзолаган.

В Ташкенте состоялся круглый стол между представителями деловых кругов Узбекистана и Сингапура
В рамках государственного визита Президента Республики Сингапур Халимы Якуб в Узбекистан 25 мая текущего года в Ташкенте состоялся круглый стол между представителями деловых кругов Узбекистана и Сингапура.
На данном круглом столе приняли участие председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Даврон Вахабов, заместитель председателя Сингапурской бизнес-федерации Шахзад Назим, а также представители Министерства сельского хозяйства, Министерства транспорта, Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан, АО «Узкимёсаноат», а также ведущие представители деловых кругов двух стран.
В рамках узбекско-сингапурского бизнес-форума, состоявшегося на днях был подписан Меморандум о взаимопонимании Между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Федерацией бизнеса Сингапура.
В целях реализации условий меморандума были обсуждены текущее состояние взаимных экономических отношений между странами и основные направления дальнейшего расширения узбекско-сингапурского сотрудничества, а также были определены будущие задачи.
Основными темами мероприятия стали вопросы укрепления двусторонних отношений в сферах строительства, сельского хозяйства, пищевой промышленности, фармацевтики и медицины, образования, информационных технологий, туризма, транспорта и логистики. В ходе круглого стола также обсуждалось дальнейшее развитие сотрудничества между деловыми кругами двух стран как решающий фактор инвестиционных и торгово-экономических отношений между двумя странами.
В ходе своего выступления Председатель Торгово-промышленной палаты Д.Вахабов отметил, что в Узбекистане с участием сингапурских инвесторов создано 90 предприятий, которые вносят значительный вклад в наш экономический рост. Данные предприятия функционируют в различных секторах экономики, в частности, в сферах, электротехники, текстиля, пищевой промышленности, образования, торговли и машиностроения.
Следует отметить, что динамика взаимного торговооборота между двумя странами неуклонно увеличивается, в 2022 году вырос до $ 143 млн с $ 92,6 млн в 2017 году (экспорт - $ 105 млн, импорт - $ 38 млн). В Сингапур в основном экспортируют черные металлы и изделия из них, услуги, строительные материалы и т.д. В состав импорта входят каучук и оборудование из него, услуги, оптические изделия и инструменты, механическое оборудование, текстильные изделия и другие.
Объем инвестиций Сингапура в экономику нашей страны также растет из года в год. В 2016-2022 годах инвестиции Сингапура составили 700 миллионов долларов.
По окончании мероприятия состоялись встречи в формате B2B и G2B. В ходе диалога предприниматели продемонстрировали партнерам свою продукцию и услуги, обменялись мнениями об их экспортном потенциале, а также о приоритетных направлениях сотрудничества.
Напомним, что Президент Шавкат Мирзиёев посетил Сингапур 16-18 января текущего года. Страны договорились о сотрудничестве по пяти направлениям, создании инвестиционной компании с капиталом в 500 миллионов долларов, а также подписали контракты на сумму около 5 млрд долларов.