“UZstore” халқаро кўргазмаси ўз ишини бошлади
Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларни ривожлантириш мақсадида 25-27 октябрь кунлари Tashkent INDEX мажмуасида “UZstore” халқаро кўргазмаси бўлиб ўтади.
Тадбир Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси кўмагида ўтказилмоқда.
Кўргазмада Хитой Халқ Республикасидан 70 дан ортиқ компания — қурилиш, машина ва ускуналар, энергетика соҳалари, турли бизнес йўналишларнинг кўплаб мутахассислари, шунингдек, ,Ўзбекистон ва хорижий йирик компаниялар вакиллари иштирок этмоқда.
Мазкур тадбирдан кўзланган мақсад Ўзбекистон иқтисодиёти тармоқлари салоҳиятини ва икки мамлакат ҳудудлари ўртасидаги саноат кооперациясини очиб беришдан иборат. Тадбир доирасида Ўзбекистон ва Хитой тадбиркорлари янги алоқалар ўрнатишга, келгусидаги ҳамкорликнинг амалий жиҳатларини муҳокама қилишга муваффақ бўладилар.
Таъкидлаш жоизки, икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқалар изчил суръатда ўсиб келаётганлиги таъкидланди. 2022 йил охирида товар айирбошлаш ҳажми 20 фоизга ошиб, рекорд даражадаги 9 миллиард долларга етди. Шу билан бирга, икки давлат Раҳбарлари бу кўрсаткични жорий йилда 10 миллиард долларга етказиш бўйича аниқ вазифани қўйдилар, бунга эса биргаликдаги саъй-ҳаракатлар ва мувофиқлаштирилган тадбирлар орқали эришиш мумкин.
Инвестициявий йўналишда ҳам барқарор ўсиш кузатилмоқда. 2017 йилдан буён ўзлаштирилган Хитой инвестицияларининг умумий ҳажми 5 бараварга ошиб, 11 миллиард долларни ташкил этди. 2022 йилнинг ўзидаёқ Хитой сармоясининг 2,2 миллиард доллари ўзлаштирилди. Ўзбекистонда сўнгги 5 йил ичида ХХР билан қўшма корхоналар сони 3 баробарга ошди.

Стартовала Международная выставка «UZstore»
В целях развития торгово-экономических и инвестиционных отношений между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой с 25 по 27 октября в Tashkent INDEX пройдет Международная выставка « UZstore».
Мероприятие проводится при поддержке Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
В мероприятие принимают участие более 70 компаний из Китайской Народной Республики и многие специалисты в области строительства, техники и оборудования, энергетики, а также представители различных сфер бизнеса, крупных узбекских и зарубежных компаний.
Как отмечают организаторы, задача выставки — раскрыть потенциал отраслей экономики Узбекистана и промышленной кооперации регионов двух стран. Прямо на её полях предприниматели Узбекистана и КНР смогут завязать новые контакты и обсудить практические детали дальнейшего сотрудничества.
Выставка предоставляет уникальную возможность для демонстрации новых технологий предпринимателей и производителей, что позволяет заявить о себе не только на рынке Узбекистана, но и на зарубежном рынке.
Стоит отметить последовательную динамику роста торгово-экономических и инвестиционных отношений между двумя странами. По итогам 2022 года товарооборот вырос на 20% и достиг рекордных 9 млрд долларов. При этом, Главами двух стран поставлена конкретная цель – довести показатель до 10 млрд долларов уже в этом году, что можно достичь общими усилиями и скоординированными действиями.
Стабильный рост отмечается и в инвестиционной сфере. Общий объём освоенных китайских инвестиций с 2017 года увеличился в 5 раз и составил 11 млрд долларов. Только в 2022 году освоено 2,2 млрд долларов китайских инвестиций. Количество совместных предприятий в Узбекистане за последние 5 лет выросло в 3 раза (1763 СП/ИП).