Германия-Евроосиё иқтисодий иттифоқи делегацияси билан давра суҳбати
Жорий йилнинг 7 ноябрь куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Германия-Евроосиё иқтисодий иттифоқи делегациясининг мамлакатимизга ташрифи доирасида вазирлик ва идоралар, шунингдек, икки давлат ишбилармон доиралари ўртасида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Германия-Евроосиё иқтисодий иттифоқи Германия ва Евроосиё мамлакатлари ўртасидаги иқтисодий муносабатларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлашдан манфаатдор бўлган ўрта (оилавий) компаниялар ва барча соҳалардаги фаол шахслар ва профессионал гуруҳларининг мустақил, партиясиз вакилидир.
Мазкур тадбирдан кўзланган асосий мақсад Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Германия делегацияси иштирокчилари ўртасида ишбилармонлик алоқаларини ўрнатиш, Ўзбекистонда амалга оширилаётган йирик сармоявий лойиҳаларни тақдим этиш ва муҳокама қилиш, шунингдек, ҳамкорликни янада чуқурлаштиришнинг устувор йўналишларини белгилашдан иборат.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг биринчи ўринбосари Ислом Жасимов ва Германия-Евроосиё иқтисодий иттифоқи президенти Томас Овербек кириш сўзи билан тадбирни очиб берди.
Тадбирда Германиянинг машинасозлик, металлга ишлов бериш, қурилиш, қишлоқ хўжалиги, саноат чиқиндиларини қайта ишлаш ва бошқа соҳаларда фаолият юритувчи
17 та компания вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон ва Германия ишбилармонлари ўртасида Б2Б музокаралари ўтказилиб, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ва Германия-Евроосиё иқтисодий иттифоқи ўртасида савдо-иқтисодий ҳамда илмий-техникавий алоқаларни мустаҳкамлаш ва кенгайтириш мақсадида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Якунда томонлар музокаралар натижаларидан мамнун эканликларини билдириб, қўшма тадбирларни амалга ошириш бўйича келгусида ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар.
Ташриф доирасида Тошкент ва Самарқанд металлургия заводи, ҳамда Олмалиқ кон-металлургия комбинатига ташриф буюриш режалаштирилган.

Круглый стол с делегацией Германо-Евразийского экономического союза
7 ноября текущего года в Торгово-промышленной палате Узбекистана организован круглый стол в рамках визита в нашу страну делегации Германо-Евразийского экономического союза с участием министерств и ведомств, а также деловых кругов двух стран.
Германо-Евразийский экономический cоюз – это независимое, беспартийное представление интересов средних (семейных) компаний и активных деятелей всех секторов и профессиональных групп, заинтересованных в развитии и поддержании экономических отношений между Германией и странами Евразии.
Основной целью данного мероприятия является  установление деловых контактов между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и участниками немецкой делегации, представление и обсуждение крупных инвестпроектов в Узбекистане, а также выявление приоритетных направлений для дальнейшего углубления сотрудничества.
С приветственным словом выступили Первый заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Ислам Жасимов и президент Германо-Евразийского экономического союза Томас Овербек.
В мероприятии приняли участие представители 17 немецких компаний, занятых в сфере машиностроения, металлообработки, строительства, сельского хозяйства, переработки промышленных отходов и других направлениях.
По итогам были проведены В2В-переговоры между узбекским и немецким бизнесом, а также подписан Меморандум о сотрудничестве между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Германо-Евразийским экономическим союзом, с целью укрепления и расширения торговых, экономических и научно-технических отношений.
В завершении стороны выразили удовлетворение итогами состоявшихся переговоров и договорились о дальнейшем взаимодействии по реализации совместных мероприятий.
В рамках визита также планируется посещение Ташкентского и Самаркандского металлургического завода, а также Алмалыкского горно-металлургического комбината.