ССПда бизнес омбудсман фаолиятининг ҳуқуқий асосларига бағишланган семинар бўлиб ўтди
2017 йилнинг 4 январь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси ташаббуси билан Ўзбекситон савдо-саноат палатаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил институти (бизнес омбудсман) фаолиятининг ҳуқуқий асослари” мавзусида Республика видео семинар бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш ва унинг ҳуқуқий ҳимоясини таъминлаш – амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг устувор йўналиши ҳисобланади. Зеро, тадбиркорлик ривожи – юртимиз ва иқтисодиётимиз барқарор тараққиёти гаровидир. Шу боис ҳам истиқлолнинг дастлабки кунларидан бошлаб юртимизда иқтисодий-ижтимоий ва ҳуқуқий соҳаларни ислоҳ этиш, эркин тадбиркорлик фаолиятини қарор топтириш борасидаги ислоҳотлар мантиқий изчилликда босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Тадбиркорлик соҳасининг ҳуқуқий асосларини шакллантириш ва тизимли равишда такомиллаштиришга катта эътибор берилмоқда. Хусусий мулк, кичик бизнес ва тадбиркорлик соҳасининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси, Фуқаролик кодекси ҳамда «Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида»ги қонунлар асосида 1219 норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинган, жумладан, уларнинг 156 тасини Қонунлар, 138 тасини Президент Фармон, Қарор ва Фармойишлари, 280 тасини Вазирлар Маҳкамаси Қарорлари, 646 тасини эса, турли вазирлик ва идораларнинг норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари ташкил этади.
Айнан шу мақсадлардан келиб чиқадиган вазифаларни янада чуқурлаштириш ва жадаллаштириш мақсадида 2016 йилнинг 5 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан «Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги Фармонининг имзоланиши тадбиркорлик соҳасидаги ислоҳотларнинг янги босқичини бошлаб берди. Мазкур Фармон давлат органлари тизими олдига тадбиркорлик фаолияти соҳасидаги амалдаги қонунчиликни янада такомиллаштириш вазифасини қўйди. Уни амалга ошириш учун, аввало, тадбиркорлар фаолиятини тартибга соладиган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тизимли таҳлил қилиш, уларни инвентаризациядан ўтказиш, мавжуд зиддият ва ўзаро номувофиқликларни аниқлаш, бугунги кунда тадбиркорларнинг эркин фаолият юритишига тўсқинлик қиладиган ҳуқуқий тўсиқларни аниқлаш ҳамда бартараф этиш мақсадини ўз ичига олади.
Хусусан, Фармон “кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликка кенг эркинлик бериш, уларнинг фаолиятига аралашувни тубдан қисқартириш, ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олди олинишини таъминлаш, уларнинг профилактикаси самарадорлигини ошириш ва ҳуқуқбузарликларга йўл қўймаслик”ни энг муҳим устувор йўналиш ва давлат органларининг биринчи даражали вазифаси сифатида мустаҳкамлайди.
Видео-семинар иштирокчилари томонидан такидланганидек Фармонда тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини химоя қилиш соҳасида қонунлар ижроси устидан парламент назорати шакилларини кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузурида Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил институтини ташкил этиш белгиланган.
Олий Мажлис ҳузуридаги тадбиркорлик субектларининг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил институтини ташкил этиш масаласи ўзига хос янгиликдир. Бундай вакиллик институти фаолияти йўлга қўйилиши тадбиркорлик субектларининг ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, амалдаги қонунчилик меъёрларига тўлиқ риоя этилиши юзасидан ижро интизомини такомиллаштиришда мустаҳкам кафолат бўлиб хизмат қилади.
Хорижий тажриба шуни кўрсатмоқдаки, ушбу институт тадбиркорлик субъектларини ҳуқуқий ҳимоя қилишни таъминлашда, давлат тузилмалари билан муносабатларда уларнинг манфаатларини ифодалашда муҳим ўрин тутади.
Шу билан бирга, Фармонда маъмурий ва жиноят қонунчилигини либераллаштириш йўлини давом эттирилиши муносабати билан Жиноят кодексига, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга, Солиқ кодексига ва бошқа бир қанча қонунларга тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритилиши назарда тутилган.
Видео-семинарда хусусий мулкчиликни ҳар томонлама ҳимоя қилиш ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатдан яхшилаш борасида бешта энг устувор соҳа бўйича 42 та аниқ чора-тадбирлар амалга оширилишини назарда тутувчи Комплекс чора-тадбирлар дастури тасдиқланганлиги, хусусан, коррупцияга қарши курашишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, давлат ва бизнеснинг ўзаро ҳамкорлигидаги маъмурий тўсиқларни бартараф этиш, давлат дастурларидан фойдаланишнинг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш доирасида умумий эътироф этилган халқаро стандартлар асосида бир қатор қонунларни, шу жумладан, “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”, “Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида”, “Давлат харидлари тўғрисида” ва “Давлат-хусусий шериклик тўғрисида”ги қонунларни қабул қилиш назарда тутилганлиги таъкидланди.
Маърузачилар томонидан видео-семинар иштирокчиларига Дастурга мувофиқ жиноят ишлари бўйича текширишларни тайинлаш ва ўтказиш тартибининг аниқ ҳуқуқий тартиботини белгилаш учун “Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида”ги қонунга, Жиноят-процессуал кодексига ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилиши тўғрисида маълумотлар берилди.
Дастур тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш билан боғлиқ жиноят қонунчилиги нормаларини янада эркинлаштириш, жиноятлар содир этилиши натижасида етказилган зарарни аниқлаш, шунингдек, тадбиркорлик субъектлари фаолиятига ноқонуний аралашишнинг ягона мезонлари ва асосларини белгилаш тўғрисида таклифлар ишлаб чиқилиши айтиб ўтилди.
Шу билан бирга, илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда техник талаблар (санитария, экология, шаҳарсозлик нормалари ва қоидалари, ёнғин хавфсизлиги қоидалари, стандартлаштириш ва бошқалар) каби махсус ҳужжатларни, самарасиз, эскирган ва бозор механизмларининг ўрнини эгаллаб олган нормаларни бекор қилиш юзасидан танқидий қайта кўриб чиқиш муҳим вазифалардан бири этиб белгиланганлиги ҳақида маърузачилар алоҳида тўхталиб ўтдилар.
Видео-семинарда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутатлари, Савдо-саноат палатаси, Адлия вазирлиги, Республика Бош прокуратураси, Молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), Марказий банк, Давлат солиқ қўмитаси, Давлат божхона қўмитаси, Назорат қилувчи органлар фаолиятини мувофиқлаштирувчи Республикаи Кенгаши аъзолари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этишди.

Правовые гарантии предпринимательской деятельности
4 января 2017 года по инициативе Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан совместно с Торгово-промышленной палатой Узбекистана проведен республиканский видео-семинар на тему “Правовые основы деятельности института Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Олий Мажлисе Республики Узбекистан ”.
Как известно развитие и обеспечение правовой защиты предпринимательства в стране является приоритетным направлением осуществляемых экономических реформ. Так как, развитие предпринимательства – это залог устойчивого развития страны и экономики. Поэтому, начиная с первых дней независимости в республике поэтапно реализуются реформы по совершенствованию экономическо-социальной и правовой сферы, а также развитию свободной предпринимательской деятельности.
В Узбекистане большое внимание уделяется формированию правовых основ и системному совершенствованию предпринимательской сферы. В целях совершенствования правовых основ частной собственности, сектора малого бизнеса и частного предпринимательства, принято 1219 нормативно-правовых актов, основанных на Конституцию Республики Узбекистан, Гражданский кодекс и Закона “О гарантиях свободы предпринимательской деятельности”. Из них, 156 актов являются Законами, 138 актов составляют Указы, Постановления и Распоряжения Президента, 280 – Постановления Кабинета Министров, 646 – нормативно-правовые акты разных министерств и ведомств.
В целях дальнейшего углубления и ускорения задач, исходящих из вышеуказанных направлений, 5 октября 2016 года Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиеевым подписан Указ “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению деловой среды”, который ознаменовал начало нового этапа реформ в сфере предпринимательства. Данный Указ поставил перед системой государственных органов задачу по дальнейшему совершенствованию действующего законодательства о предпринимательской деятельности. Основными целями документа определены системный анализ нормативно-правовых актов, регулирующих предпринимательскую деятельность, провести их инвентаризацию, выявление существующих противоречий и не соответствий, определение и устранение правовых преград, препятствующих ведению свободной предпринимательской деятельности.
В частности, Указ в качестве важнейшего приоритета и первостепенной задачи государственных органов закрепляет «предоставление большей свободы малому бизнесу и частному предпринимательству, кардинальное сокращение вмешательства в их деятельность с концентрацией усилий на раннем предупреждении, повышении эффективности профилактики и недопущении правонарушений».
Как было отмечено участниками видео-семинара, данным Указом предусмотрено создание института Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Олий Мажлисе Республики Узбекистан в целях усиления парламентского контроля за исполнением законов в области защиты прав и законных интересов предпринимателей.
Вопрос создания института Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Олий Мажлисе является своего рода новшеством. Введение деятельности подобного института служит прочной гарантией в совершенствовании исполнительной дисциплины по правовой поддержке субъектов предпринимательства, повышению эффективности пользования нормативно-правовыми актами, полноценному подчинению нормам действующего законодательства.
Как показывает зарубежной опыт, данный институт занимает важное место в обеспечении правовой защиты субъектов предпринимательства, а также в представлении их интересов в отношениях с государственными структурами.
Наряду с этим, по случаю продолжения пути по либерализации административного и уголовного законодательства, в Указе предусмотрено внесение ряда соответствующих изменений и дополнений в Уголовный кодекс, Кодекс об административной ответственности, Налоговый кодекс и другие законодательные акты.
В ходе видео-семинара отмечалось, что Указом предусмотрено утверждение Программы комплексных мер, предусматривающей реализацию 42 конкретных мероприятий по пяти наиболее приоритетным сферам ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защиты частной собственности и качественного улучшения делового климата, а также в рамках совершенствования правовых основ по борьбе с коррупцией, снижения административных барьеров при взаимодействии государства и бизнеса, обеспечения открытости и прозрачности использования государственных ресурсов принятие целого пакета законов, включая законы «О противодействии коррупции», «Об административных процедурах», «О государственных закупках» и «О государственно-частном партнерстве», на основе общепризнанных международных стандартов.
Выступившие на видео-семинаре участники проинформировали присутствующих гостей о внесение изменений и дополнений в Закон «О государственном контроле деятельности хозяйствующих субъектов», Уголовно-процессуальный кодекс и другие нормативно-правовые акты для установления четкой правовой регламентации порядка назначения и проведения проверок по уголовным делам.
Программа предусматривает разработку предложений по дальнейшей либерализации норм уголовного законодательства, связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, установлению единых критериев и оснований определения ущерба, нанесенного в результате совершения преступлений, а также незаконного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства.
Кроме того, отдельно отмечалось, что документом предусматривается критический пересмотр с учетом передового зарубежного опыта специальных нормативных документов, таких как технические требования (санитарные, экологические, градостроительные нормы и правила, правила пожарной безопасности, стандартизации и др.) с исключением неэффективных, устаревших и подменяющих рыночные механизмы норм.
На видео-семинаре приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Торгово-промышленной палаты, Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры, Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман), Центрального банка, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, члены Республиканского Совета по координации деятельности контролирующих органов, а также сотрудники средств массовой информации.