“Маъмурий суд ижрочилиги тўғрисида”ги қонун лойиҳасининг концепцияси муҳокама этилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 21 октябрдаги ПФ-4850 сонли Фармони билан тасдиқланган “Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинлиги ишончли ҳимоя этилиши кафолатларини кучайтиришга доир комплекс чора-тадбирлар дастури”нинг 33-бандига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан “Маъмурий суд ижрочилиги тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Ушбу лойиҳанинг жамоатчилик томонидан кенг муҳокама этилишини таъминлаш мақсадида, жорий йилнинг 15 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси томонидан маъмурий суд ижрочилиги масалаларини тартибга солиш учун масъул бўлган Ўзбекистон Республикаси суд тизими органлари, давлат органларининг вакиллари, шунингдек, мувофиқ илмий, ўқув муассасалари вакиллари, адвокатлар ва тадбиркорлик субъектлари иштирокида эксперт кенгашини ўтказилди.
Қайд этиш керакки, ҳужжатни ишлаб чиқишда бизнес вакилларининг фикрини максимал даражада ҳисобга олиш мақсадида, лойиҳа Ягона портал, шунингдек, ЎзР ССП сайтида ва телеграмм-гуруҳларида жойлаштирилди (гуруҳ ҳаволаси goo.gl/NF0gpM).
Лойиҳани ишлаб чиқишдан кўзланган мақсад бир қанча чоралар ёрдамида маъмурий суд ижрочилигининг самарали ташкилий-ҳуқуқий механизмларини яратишдан иборат: маъмурий-ҳуқуқий институтларни такомиллаштириш; маъмурий суд ижрочилигига оид умумий тамойиллар ва қоидаларни ишлаб чиқиш; маъмурий суд ижрочилигига соҳасидаги муносабатларни тартибга соладиган меъёрларни битта маъмурий-ҳуқуқий ҳужжатда унификациялаш ва тизимлаштириш; мазкур соҳадаги халқаро тамойиллар ва стандартлар, шунингдек, ижобий хорижий тажриба ва ишланмаларни имплементациялаш.
Ушбу Концепциянинг ишлаб чиқилиши Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 5 октябрдаги ПФ-4848 сонли Фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикасида тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланиши, хусусий мулкнинг ҳар томонлама ҳимоя қилиниши ва ишбилармонлик муҳитининг сифати яхшиланишини таъминлашнинг комплекс чора-тадбирлари дастури”нинг 6-бандида назарда тутилган “Маъмурий тартиб-тамойиллар тўғрисида”ги қонун лойиҳасини тайёрлаш бўйича ишларнинг мантиқий давоми ҳисобланади.
“Маъмурий тартиб-тамойиллар тўғрисида” ва “Маъмурий суд ижрочилиги тўғрисида”ги қонунларнинг параллел равишда қабул қилиниши маъмурий-ҳуқуқий муносабатларнинг тизимли ва комплекс тартибга солинишини таъминлаш, маъмурий тартиб-тамойилларни амалга ошириш ва маъмурий суд ижрочилигини юбориш учун мустаҳкам замин яратиш имконини беради. Кўп сонли ривожланган демократик давлатларнинг тажрибасига мувофиқ, маъмурий тартиб-тамойиллар ва маъмурий суд ижрочилиги ҳокимият тармоқлари ўртасида чеклаш ва қарши туришга оид самарали тизимни шакллантириш, давлат органлари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва назорат тузилмаларининг фаолиятида қонунийликни таъминлаш механизмларини яратиш механизмларидан бири саналади.
Улар фуқаролар ва юридик шахсларнинг у ёки бу давлат хизматидан фойдаланиш учун (маъмурий тартиб-тамойиллар) давлат органларига мурожаат этиши, шунингдек, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари ва уларнинг масъул шахслар томонидан ҳуқуқлари поймол этилгани юзасидан шикоят қилишлари (маъмурий суж ижрочилиги) каби ҳуқуқларида ўз аксини топади.
Хусусан, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятида қонун устуворлиги ва қонунийликни таъминлаш, давлат ҳокимияти тизимида ўзига хос чеклашлар тамойилини амалга ошириш бўйича асосий вазифа ҳам айнан шу маъмурий-ҳуқуқий институтларнинг зиммасига юкланади.
Одатда махсус маъмурий судлар томонидан амалга ошириладиган маъмурий суд ижрочилиги ҳаракатлари туфайли фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, юридик шахсларнинг қонуний манфаатлари бузилаётган маъмурий органлар ва фуқаролар (юридик шахслар) ўртасида юзага келадиган маъмурий-ҳуқуқий низоларни кўриб чиқишга қаратилган.
Бунда, манфаатдор вазирликлар ва идоралар билан келишилган ҳамда махсус Комиссия томонидан маъқулланган “Маъмурий тартиб-тамойиллар тўғрисида”ги қонун лойиҳасида маъмурий органлар сифатида оммавий ҳуқуқий фаолият соҳасида маъмурий-ҳуқуқий ваколатга эга бўлган шахслар, хусусан, давлат бошқаруви органлари, жойлардаги давлат ижро этиш органлари, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари, шунингдек, мазкур фаолиятни амалга ошириш ваколатига эга бўлган бошқа ташкилотлар ва махсус тузилган комиссиялар белгиланган.
Концепция лойиҳасида фуқароларнинг маъмурий органлари билан муносабатларидаги ҳуқуқлари ва эркинлиги ҳимоя қилинишининг хусусиятларидан келиб чиқиб, маъмурий суд ижрочилигини амалга ошириш тартибини бошқарадиган меъёрларни кодлаштириш таклиф этилмоқда.

Эксперты обсудили проект Концепции Закона «Об административном судопроизводстве»
15 февраля 2017 года в Ташкентском Государственном Юридическом Университете состоялось заседание экспертного совета с целью широкого общественного обсуждения проекта Концепции Закона «Об административном судопроизводстве».
В мероприятие приняли участие и.о. заместителя председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов, представители государственных органов, органов судебной системы Республики Узбекистан, ответственных за регулирование вопросов административного судопроизводства, а также представители соответствующих научных, учебных заведений, адвокатов и субъектов предпринимательства.
Следует отметить что, в целях максимального учета мнения представителей бизнеса при разработке документа, проект был размещен на ЕПИГУ, а также на сайте ТПП РУз и телеграмм-группах ТПП РУз (Ссылка группы goo.gl/NF0gpM).
Целью разработки проекта является создание эффективных организационно-правовых механизмов отправления административного судопроизводства посредством: совершенствования административно-правовых институтов; выработки общих принципов и правил административного судопроизводства; унификации и систематизации в одном нормативно-правовом акте норм, регулирующих отношения в области административного судопроизводства; имплементации международных принципов и стандартов, а также положительного зарубежного опыта и наработок в данной области.
Разработка данной Концепции является логическим продолжением работы по подготовке проекта Закона «Об административных процедурах», предусмотренного пунктом 6 Программы комплексных мер по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата в Республике Узбекистан, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2016 года № УП-4848.
Параллельное принятие Закона «Об административных процедурах» и «Об административном судопроизводстве» позволит обеспечить системность и комплексность регулирования административно-правовых отношений, заложить прочные основы для осуществления административных процедур и отправления административного судопроизводства. Как свидетельствует опыт большинства развитых демократических государств одним из механизмов формирования эффективной системы сдержек и противовесов между ветвями власти, создания действенных механизмов обеспечения законности в работе государственных органов, правоохранительных и контролирующих структур являются административные процедуры и административное судопроизводство.
Они выражаются в праве граждан и юридических лиц обращаться в государственные органы для получения тех или иных государственных услуг (административные процедуры), а также подавать жалобы на нарушение их прав органами государственной власти и управления и их должностными лицами (административное судопроизводство).
Именно на данные административно-правовые институты ложится основная задача по обеспечению верховенства закона и законности в деятельности органов государственной власти и управления, реализации принципа сдержек и противовесов в системе государственной власти.
Административное судопроизводство, которое отправляется, как правило, специальными административными судами, призвана рассматривать споры административно-правового характера, возникающие между гражданами (юридическими лицами) и административными органами, действиями и решениями которых нарушаются права и свободы граждан, законные интересы юридических лиц.
При этом, в качестве административных органов в согласованном с заинтересованными министерствами и ведомствами и одобренном специальной Комиссией проекте Закона «Об административных процедурах» приведены лица, наделенные административно-управленческой компетенцией в сфере публично правовой деятельности, включая органы государственного управления, органы исполнительной власти на местах, органы самоуправления граждан, а также иные организации и специально образованные комиссии, уполномоченные на осуществление данной деятельности.
В проекте концепции предлагается кодифицировать нормы, регулирующие порядок отправления административного судопроизводства с учетом особенностей защиты прав и свобод граждан в их отношениях с административными органами.