Бизнесни рўйҳатдан ўтказиш энди: ҚУЛАЙ, ИШОНЧЛИ, ТЕЖАМКОР
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббусига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, электрон хукумат маркази, Адлия вазирлиги, Иқтисодиёт вазирлиги, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси, Давлат солиқ қўмитаси, Давлат статистика қўмитаси, Марказий банки ҳамкорлигида ва БМТ Тараққиёт дастури кўмагида бизнесни рўйҳатдан ўтказишга доир янги тизим ишлаб чиқилди.
Тадбиркорлик субъектларини рўйҳатдан ўтказиш бўйича янги тизим ПҚ-2646 ва ВМҚ-66 ҳужжатларига мувофиқ 2017 йилнинг 1 апрелидан ишга туширилиб, натижада бизнесни давлат рўйҳатидан ўтказиш механизми тўлиқ такомиллаштирилди.
Мазкур тизимнинг асосий афзал томонлари шундаки, унда реал вақт режимида ҳам юридик шахс мақомига эга субъектлар, ҳам юридик шахс мақомини олмаган якка тартибдаги тадбиркорлар ўз бизнесларини очишлари мумкин. Хусусан, саноқли сониялар давомида захирага олинган фирма номларидан кўпи билан 5 тасини 60 кун муддатга танлаш мумкин. Шунингдек, автоматлаштирилган тизим тизимли равишда шакллантирилган таъсис ҳужжатларини олиш, рўйҳатдан ўтиш учун давлат божини тўлаш ва гувоҳнома олиш имконини беради.
Қайд этиш керакки, бу тизим фойдаланувчиларни “OneID” орқали идентификациялаб, Сизнинг шахсий маълумотларингиз (паспорт, СТИР, электрон рақамли имзо ва ҳ.к.) текширилади ва зарур тасдиқ олинганидан сўнггина бизнесингизни рўйхатдан ўтказа оласиз. Таъкидлаш зарурки, id.gov.uz сайтида рўйхатдан ўтиш – келажакда барча электрон хизматларда жорий этиладиган ягона идентификациялаш тизимидир. Янги тизим бизнесни Вазирлар Маҳкамасининг 66-сонли қарорида белгиланган исталган ташкилий-ҳуқуқий шаклда рўйҳатдан ўтказиш имконини беради. Булар, якка тартибдаги тадбиркорлар, МЧЖ, оилавий тадбиркорлик ва ҳ.к.
Яратилган тизимдаги янгиликлардан бири – тўлов учун имтиёзлардир. Агар Сиз бизнесингизни реал вақт режимида мустақил равишда рўйҳатдан ўтказаётган бўлсангиз, белгиланган қийматнинг 50 фоизи тўланади. Тўловлар банклар орқали амалга оширилади, лекин вақтни тежаш учун «UPay» тўлов тизими орқали онлайн тўлаш имконияти ҳам мавжуд.
Муҳими, Сиз босқичма-босқич жараён ёрдамида ҳукумат маълумотлар базасида онлайн реестр орқали рўйҳатдан ўтасиз. Гувоҳномалар QR-кодлар билан тақдим этилади ва бу тадбиркорлик субъектининг ҳақиқийлиги, мақоми ва барча маълумотларини текшириш имконини беради. Эслатиб ўтамиз, барча амалдаги тадбиркорлик субъектлари янги намунадаги гувоҳнома олиш ҳуқуқига эга.
Рўйҳатдан ўтишдаги барча босқичлар – даъвогарга оид маълумотни олиш, ташкилий-ҳуқуқий шаклни, фирма номини танлашдан тортиб, то гувоҳнома олишгача бўлган жараён – автоматлаштирилган. Қайд этиш керакки, фаолият турини танлашда Давлат статистика қўмитасининг янги классификатори қўлланилади.
Тизимнинг фарқи шундаки, юридик шахсни ташкил этишда бирдан ортиқ муассис иштирок этган тақдирда, ҳар бир муассис рўйҳатдан ўтказилаётган тадбиркорлик субъектининг муассислар таркибига киришга розилигини тасдиқлайди. Бунда, ҳар бир муассисга тасдиқлаш учун электрон хабар юборилади ва муассис унга розилик беради.
Ушбу тизим электрон ҳукумат тизимига тўлақонли интеграллаштирилган бўлиб, турли ташкилотларнинг бошқа ахборот тизимлари ўртасида маълумотлар алишиш имконини беради. Масалан, мустақил равишда банк ҳисоб рақами очилганида тадбиркорлик субъекти ҳақидаги маълумотлардан фойдаланиш мумкин бўлиб, барча зарур маълумотлар автомат равишда Давлат солиқ қўмитаси, Давлат статистика қўмитасига давлат рўйҳатига қўйиш учун юборилади.
Айтиш лозимки, тизим ишга туширилганидан 3 кун ўтибоқ тақдим этилган аризалар сони 885 етган бўлиб, улардан 709 таси шахсан ташриф ва 176 таси онлайн аризалардир.

Регистрация бизнеса стала: УДОБНОЙ, НАДЕЖНОЙ, ЭКОНОМНОЙ
По инициативе Президента Республики Узбекистан Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством юстиции, Министерством экономики, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Государственным налоговым комитетом, Государственным комитетом по статистике, Центральным банком, Центром "Электронное правительство", а также при содействии Программы Развития ООН разработана новая система по регистрации бизнеса.
Новая система по регистрации субъектов предпринимательства запущена 1 апреля 2017 года, согласно ПП-2646 и ПКМ-66. Механизм государственной регистрации бизнеса был полностью усовершенствован.
Основные преимущества данной системы заключается в том, что в режиме реального времени можно открыть свой бизнес, как для субъектов с образованием юридического лица, так и индивидуальных предпринимателей без образования юридического лица. Можно в считанные секунды выбрать фирменное наименование. Также автоматизированная система позволяет получить системный сгенерированный учредительные документы, оплатить госпошлину за регистрацию и получить свидетельство в режиме реального времени.
Надо отметить, что данная система включает в себя идентификацию пользователей через «OneID» (Единой системе идентификации), которая полностью идентифицирует ваши персональные данные (паспорт, ИНН, электронная цифровая подпись и т.д), и только после вашего подтверждения вы регистрируете свой бизнес. Важно отметить, что регистрация на сайте id.gov.uz - это единая идентификационная платформа, которая внедряется в "электронное правительство". Новая система предоставляет возможность зарегистрировать бизнес в любых организационно-правовых формах, предусмотренных в ПКМ-66, это индивидуальные предприниматели, ООО, семейное предприятие и т.д.
Одним из новшеств созданной Системы - это льготы на оплату. Если вы регистрируете бизнес в режиме реального времени самостоятельно, то оплачивается 50% суммы от назначенной стоимости. Оплата производится через банки, но кроме того установлена онлайн оплата через платежную систему UPay.uz, что даёт возможность съэкономить вам время.
Самое важное это то, что по шаговому процессу вы регистрируетесь через онлайн реестр в правительственных базы данных. Свидетельства выдаются вместе с QR-кодом, что даёт возможность проверить действительность, статус и все данные субъекта предпринимательства. Напомним, что все действующие субъекты предпринимательства имеют право на получение свидетельства нового образца.
Все этапы при регистрации максимум автоматизированы от получения информации о заявителе, выбора организационно-правовой формы, фирменного наименования, до получения свидетельства. Важно отметить, что при выборе вида деятельности используется новый классификатор Государственного комитета по статистике.
Отличие системы в том, что если в создании юридического лица участвуют более одного учредителя, каждый учредитель сам подтверждает, что согласен выступить в состав учредителем регистрируемого субъекта предпринимательства. При этом каждому учредителю отправляется электронное сообщение для подтверждения, после чего учредитель даёт своё согласие.
Очень важно, что данная система полностью интегрирована в систему электронного правительства которая даёт возможность обмениваться данными между другими информационными системами различных организаций. Например, при открытии банковского счёта банки самостоятельно получают доступ к информации о субъекте предпринимательства, а также вся необходимая информация автоматически направляется в Государственный налоговый комитет, Государственный комитет по статистике для постановки на государственный учет.
Важно отметить, что за 3 дня после запуска системы количество полученных свидетельств составило 885 из них 709 явочные заявки и 176 онлайн заявки.