Жорий йилнинг 8 август куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Ҳиндистон ва Ўзбекистон тадбиркорлик субъектлари билан "видеоконференция" форматида учрашув бўлиб ўтди
Ҳиндистон Ўзбекистоннинг Жануб Осиёдаги асосий савдо-иқтисодий ҳамкорларидан бири ҳисобланади. Икки мамлакат ўртасида бир қатор масалалар юзасидан барқарор, дўстона ва кўп томонлама муносабатлар
йўлга қўйилган.
2017 йилнинг якунларига кўра, товар айланмаси ҳажми 323,6 млн. АҚШ долларини ташкил қилган. Шундан экспорт ҳажми -  32,5 млн. доллар, импорт эса - 291,1 млн. долларга тенг.
Ўзбекистон Республикаси ҳамда Ҳиндистон Республикаси ўртасидаги икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамда инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида, жорий йилнинг 8 август куни Ўзбекистон Савдо-саноат палатасида Ҳиндистон Республикасининг Тошкентдаги элчихонаси билан ҳамкорликда ўзбек ва ҳинд тадбиркорлари учрашуви ташкил этилди.
Тадбирда ҳозирда Ўзбекистон делегацияси таркибида Ҳиндистоннинг Деҳли шаҳрида ташрифда бўлган Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Адхам Икрамов видеоконференция орқали қатнашди, шунингдек Ҳиндистон Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулотда ва Мухтор Элчиси Винод Кумар ҳам иштирок этди.
Учрашувда икки давлат тадбиркорлик субъектлари фаолияти давомида тўқнаш келаётган муаммоли масалалар муҳокама қилиниб, тадбиркорларнинг Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни жадал ривожлантириш бўйича таклифлар ва тафсиялар тингланди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси иштирокчиларга жорий йилнинг 6-7 август кунлари Деҳли шаҳрида бўлиб ўтган Ҳиндистоннинг вазирлик, ташкилотлар ва йирик корхоналари билан учрашув ва музокаралар якунлари бўйича ахборот берди.
Хусусан, 6 август куни Деҳли шаҳрида Ҳиндистондаги Ўзбекистон Республикасининг элчихонаси томонидан Ўзбекистон Республикаси инвестициялар бўйича давлат қўмитаси ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси билан ҳамкорликда 150 дан ортиқ Ҳиндистон корхоналари иштирокида 3 та бизнес-форум бўлиб ўтди. Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раисининг Ҳиндистон саноат конфедерацияси, Ҳиндистон савдо-саноат палаталари федерацияси, Ҳиндистон кичик ва ўрта бизнес Ассоциацияси ва тадбиркорлик субъектлари билан учрашувлар бўлиб ўтди.
Юқорида қайд этилган учрашувлар доирасида томонлар жорий йилнинг 16-18 август кунлари Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги Савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва унинг доирасида ташкил қилинувчи Ўзбек-Ҳинд бизнес форуми масалаларини муҳокама қилдилар.
Ҳиндистон Республикасининг Фавқулотда ва Мухтор Элчиси Винод Кумар ўтказилинаётган тадбирлар икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга ижобий таъсир кўрсатишини қайд этиб ўтди.
Шунингдек, ўзбек-ҳинд муносабатларининг ҳозирги ҳолати тўғрисида қисқача маълумот бериб, ҳиндистонлик тадбиркорларни ўзбек компаниялари билан муносабатларни ривожлантиришга чарқирди.
Видеоконференцияда икки мамлакат ишбилармон доираларининг савдо-сотиқ, фармацевтика, тўқимачилик, тиббиёт, туризм, логистика каби соҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича таклиф ва тафсиялари тингланди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан ҳар бир таклиф ҳинд ҳамкор ташкилотларини жалб этган ҳолда қўшимча равишда ўрганиб чиқилиб, уларнинг ечими бўйича маълумотлар Кўшма савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияга кўриб чиқиш учун юборилиши таъкидланди.
Бугунги кунда, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан Ҳиндистон саноат конфедерацияси, Ҳиндистон савдо-саноат палаталари федерацияси, Ҳиндистон экспорт ташкилотлари федерацияси, Умумҳиндистон саноат ассоциацияси, Ҳиндистон тадбиркорликни ривожлантириш институти ва Ҳиндистон кичик бизнес миллий корпорацияси билан яқин ҳамкорлик муносабатлари ўрнатилган.
Шу билан бирга, Ҳиндистон тадбиркорликни ривожлантириш институти билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида ва республика ҳудудларида “Тадбиркорликни ривожлантириш ўзбек-ҳинд марказларини” ташкил этиш устида иш олиб борилмоқда.
2018 йилда Ўзбекистон савдо-саноат палатаси томонидан икки давлат йирик корхоналари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш мақсадида Ҳиндистон саноат конфедерацияси билан, кичик ва ўрта бизнес ҳамкорлигини мустаҳкамлаш мақсадида эса Ҳиндистон савдо-саноат палаталари федерацияси билан Ўзбек-Ҳинд ишбилармонлар кенгашларини таъсис этиш режалаштирилган.
Ўз навбатида ушбу кенгашлар келажакда ўзбек ва ҳинд корхоналари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича фикр ва таклифлар алмашиш учун муҳим майдонга айланиши кутилмоқда.

8 августа 2018 года состоялась встреча предприятий Узбекистана и Индии, организованной в ТПП при содействии Посольства Республики Индия в Республике Узбекистан
Индия является одним из важных партнёров Узбекистана в южно-азиатском регионе. Между нашими странами установлены стабильные, дружественные и многосторонние отношения между нашими странами. По итогам 2017г. товарооборот составил $323,6 млн., в том числе экспорт – $32,5 млн., импорт – $291,1 млн.
В целях дальнейшего расширения двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Индия 8 августа 2018г. в Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан при содействии Посольства Республики Индия в г. Ташкенте организована встреча представителей узбекских и индийских деловых кругов.
На мероприятие посредством видеоконференции также принял участие председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана Адхам Икрамов, прибывший в г. Дели в составе делегации Республики Узбекистан. Индийская сторона была представлена во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Индия в Республике Узбекистан Винодом Кумаром.
В ходе мероприятия обсуждены проблемные вопросы, представителей бизнеса, их предложения и рекомендации по дальнейшему развитию торгово-экономических и инвестиционных отношений между Узбекистаном и Индией.
Председатель ТПП информировал участников о проведённых встречах и переговорах с представителями министерств, ведомств, а также крупных компаний Индии в период с 6 по 7 августа 2018г. в городе Дели.
В частности, 6 августа в городе Дели Посольством Республики Узбекистан в Индии при содействии Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям и Торгово-промышленной палаты Узбекистана и проведены 3 бизнес форума с участием представителей более 150 индийских компаний и представителей министерств/ведомств Узбекистана.
В рамках визита организованы встречи председателя ТПП с главами Конфедерации промышленности Индии, Федерации Торгово-промышленных палат Индии, Ассоциации Торгово-промышленных палат, Торгово-промышленной палаты «Индия –СНГ» и министерством малого и среднего бизнеса.
В рамках вышеуказанного визита сторонами обсуждены вопросы по организации бизнес-форумов в рамках предстоящих
16-18 августа 2018г. очередного заседания межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Узбекистаном и Индией, а также Государственного визита Президента Республики в Республику Индия в 2018г.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Индия в Республике Узбекистан Винод Кумар отметил, что проводимые мероприятия несомненно сыграют значительную роль в положительной динамике развития двусторонних отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Индия, а также проинформировал о текущем состоянии двусторонних узбекско-индийских отношениях, призвав представителей бизнеса Индии
к расширению сотрудничества с узбекскими компаниями.
В ходе видеоконференции были заслушаны предложения представителей деловых кругов по дальнейшему расширению сотрудничества между Узбекистаном и Индией в таких сферах, как торговля, фармацевтика, текстиль, медицина, туризм и логистика.
По итогам мероприятия отмечено, что все представленные предложения будет дополнительно изучены совместно с партнерскими организациями ТПП в Индии, информация по итогам рассмотрения будет передана в совместную межправительственную комиссию по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Узбекистаном и Индией.
Сегодня ТПП установлено сотрудничество с Конфедерацией индийской промышленности, Федерацией торгово-промышленных палат Индии, ТПП Индия-СНГ, Федерацией экспортных организаций Индии, Всеиндийской ассоциацией промышленности, Институтом развития предпринимательства Индии, Национальной корпорацией малого бизнеса Индии, а также Федерацией экспортных организаций Индии.
Совместно с Институтом развития предпринимательства Индии осуществляется проект по созданию «Узбекско-Индийского центра развития предпринимательства» в г. Ташкенте и регионах Узбекистана.
ТПП Узбекистана ведется работа по учреждению Узбекско-Индийских деловых советов совместно с Конфедерацией промышленности Индии, который в перспективе станет важной площадкой для обмена идеями и предложениями для крупных отраслевых предприятий двух стран, а также с Федерацией торгово-промышленных палат Индии для расширения сотрудничества между малым и средним бизнесом двух стран.