Innovatsiyalar diversifikatsiyalangan va raqobatbardosh iqtisodiyotni qurish yo‘lida asosiy o‘rin tutadi. O‘zbekistonda ham shakllanib borayotgan kichik innovatsion kompaniyalar va startap-harakatlar innovatsiyalarni rivojlantirish va joriy etishning harakatga keltiruvchi kuchiga aylanmoqda.
Bugungi kunda yaqinda tashkil topgan va rivojlanish bosqichida turgan yosh kompaniyalar startap deb nomlanadi. Odatda, startap-loyihalarning zamirida aholi yoki tashkilotlarning ehtiyojlarini yangi, avval mavjud bo‘lmagan shaklda qondirilishiga qaratilgan yangilik g‘oyasi turadi.
Startaplar biznesning turli sohalarida yaratilishiga qaramay, axborot texnologiyalari sohasidagi loyihalar ko‘proq ommalashgan. Yirik moliyaviy investitsiyalarni talab etmaydigan, zamonaviy texnologiyalarga asoslangan, shuningdek, Google, Facebook kabi jadal o‘sib borayotgan korporatsiyalarga ayolanish imkoni bo‘lgan IT-startaplar tobora ko‘proq tashabbuskor, ijodkor yoshlarni o‘ziga jalb qilmoqda.
Jahon tajribasiga ko‘ra, startaplarning muvaffaqiyatli rivojlanishi samarali iqtisodiy siyosatning mujassamligi, davlat-xususiy sherikligining qo‘llab-quvvatlanishi, mahsulotni ilgari surish va ilmiy-tadqiqot faoliyatidan tortib to iqtisodiyotning tarmoqlarida yangi texnologik innovatsiyalarni joriy etishgacha bo‘lgan turli yo‘nalishlarda qo‘llab-quvvatlash dasturlarini amalga oshirishda yordam ko‘rsatilishiga asoslanadi.
Misol tariqasida Bloomberg global innovatsiyalar indeksidagi innovatsion davlatlar reytingida beshinchi o‘rinni egallab turgan Isroil innovatsiyalar ekotizimining noyob tajribasini keltirish mumkin. Bundan jadallashuvga Isroilning hukumat dasturlari imkon yaratib bergan bo‘lib, ular xususiy investitsiyalar oqimini rag‘batlantirib, salmoqli soliq imtiyozlari, shuningdek, loyihalarni bevosita moliyalashtirishda davlat ishtirokini ta’minlab beradi.
Yoshlar startap-tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash dasturi O‘zbekistonda davlat sektori hamkorligida tashkil etilgan birinchi tashabbus bo‘ldi. Ushbu dastur O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va BMTTD o‘rtasidagi “O‘zbekiston biznes-forumi (3-bosqich)” qo‘shma loyiha doirasida amalga oshirilmoqda. Loyiha mutaxassislari mazkur sohadagi xalqaro tajribani o‘rganib, startapni g‘oyadan tortib to «seed funding», ya’ni loyihani ishga tushirish uchun “ekiladigan” investitsiyalarni jalb qilish bosqichigacha rivojlantirish uchun metodik bazani ishlab chiqdilar.
Dastur poytaxtdagi oliy o‘quv yurtlarining talabalari va professor-o‘qituvchilar jamoalari uchun mo‘ljallangan. Bu tabiiy, chunki oliy o‘quv yurtlari tashabbuskor, iste’dodli yoshlarning “xabi” hisoblanib, unda noyob innovatsion g‘oyalar, texnologiyalar va loyihalar mahsul bo‘ladi.
Dasturga saralab olish jarayoni joriy yil avvalida boshlangan. Dastur boshlanganligi haqidagi e’lon chiqqanidan so‘ng bir oy davomida Toshkent shahri va O‘zbekiston viloyatlaridagi 33 ta oliy o‘quv yurtidan 308 ta ariza qabul qilindi. Dastlabki saralash natijalariga ko‘ra, 196 ta loyiha egalari intervyudan o‘tkazilib, ulardan 66 tasi loyihalarni taqdim etish ko‘nikmalarini rivojlantirish bo‘yicha seminarlarda ishtirok etdilar va individual trekerlar bilan ish olib bordilar. 57 ta loyiha final bosqichdan o‘tib, ekspertlardan iborat keng auditoriya oldida taqdimotlar o‘tkazdilar. Vazirliklar va idoralar, davlat muassasalari, xususiy sektor, NNT sohasidan taklif etilgan ekspertlar qo‘llab-quvvatlash dasturiga loyihalarni saralash va ularni rivojlantirish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdilar.
Dasturning asosiy maqsadi universitetlarda tajribani yanada oshirish hamda oliy o‘quv yurtlarining xususiy sektor bilan hamkorligi mexanizmlarini takomillashtirish uchun yoshlarda IT-loyihalar bilan ishlash tamoyillarini rivojlantirishdan iborat bo‘ldi.
Yosh startaplarni “tejamkor startap” (Lean Startup) metodologiyasini tushuntirish, startapni rivojlantirish va biznesga aylantirish asoslarini o‘rgatish bilan bog‘liq boy dastur qamrab oldi. Tadbirkorlik sohasidagi ekspertlar ishtirokida o‘tgan seminarlar chog‘ida dastur ishtirokchilari tadbirkorlik sub’ektini ro‘yxatdan o‘tkazish, soliqqa tortish, veb va mobil ilovalarni ishlab chiqish, startapni ilgari surish va rivojlantirishga oid strategiyani ishlab chiqishga doir masalalarni o‘rgandilar. Ishtirokchilar shaxsiy murabbiylar rahbarligi ostida loyihalarning gipotezalarini yaratib, sinovdan o‘tkazdilar, o‘z mahsulotlari/xizmatlarining minimal ishchi modelini yaratib, dastlabki sotuvlarni amalga oshirdilar.
Natijada, Loyihalar dasturiga saralab olingan 33 ta loyihadan 13 tasi finalga chiqib, o‘z loyihasini «Demo Day» tadbirida taqdim etish imkoniyatini qo‘lga kiritdi. Dastur finalchilari tarkibidan ta’lim, sog‘liqni saqlash, moda, umumiy ovqatlanish, moliyaviy va jamg‘arma tizimlarini yaratish, transport xizmatlarini rivojlantirish sohasidagi loyihalar o‘rin oldi.
Yosh avlodning tadbirkorlikni rivojlantirishdagi ishtiroki uning innovatsion yo‘nalishini kuchaytirish, shuningdek, faol yoshlar ijodini rag‘batlantirish imkonini beradi. Shu ma’noda, yosh tadbirkorlar tomonidan yaratilayotgan startaplarni shakllantirish va rivojlantirishga salmoqli o‘rin ajratilayotgan bo‘lib, ular yangi ilg‘or g‘oyalarni takomillashtirish qatorida, milliy iqtisodiyot sektorlarining raqobatbardoshligini mustahkamlash va mamlakatimizning innovatsion salohiyatini oshirish imkoniyatini beradi.
Qo‘llab-quvvatlash dasturi – texnologik tadbirkorlikni rivojlantirishning yangi va istiqbolli modeli bo‘lib, g‘oyalarni muvaffaqiyatli starptaplarga aylantirishda yoshlarni qo‘llab-quvvatlash uchun yaratilgan. O‘z navbatida, dastur muvaffaqiyatining tarixi – nafaqat yangi ish o‘rinlari, innovatsiyalar rivojlanishi, balki tadbirkorlik madaniyatini ilgari surish va yangi g‘oyalarni amalga oshirishda ko‘proq yoshlarni jalb qilib, oxir-oqibat, mustaqil startaplarini yaratish imkonidir.
Ta’kidlash joizki, mazkur tashabbus yangi ish o‘rinlarini yaratish, yoshlar bandligini oshirish va aholining turmush darajasini yaxshilashga qaratilgan inklyuziv biznes-modellarni ilgari surishga oid ishlar doirasida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va BMTTD o‘rtasidagi “O‘zbekiston biznes-forumi (3-bosqich)” qo‘shma loyihasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Loyihani moliyaviy qo‘llab-quvvatlash «Sasol» kompaniyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi hamda Yevropa Iitifoqining “Menejmentni o‘qitish dasturi (MO‘D) – O‘zbekiston Respublikasida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik korxonalari rahbarlarining salohiyatini mustahkamlash” loyihasi tomonidan amalga oshirilmoqda.

13 СТУДЕНЧЕСКИХ КОМАНД ПРЕДСТАВИЛИ СВОИ СТАРТАП-ПРОЕКТЫ НА «DEMO DAY»
На пути к построению диверсифицированной и конкурентоспособной экономики инновации играют ключевую роль. Движущей силой развития и внедрения инноваций становятся малые инновационные компании и стартап-движения, которые формируются и в Узбекистане.
Сегодня стартапами называют недавно созданные молодые компании, находящиеся на стадии своего развития. Как правило, в основе стартап-проектов лежит новаторская идея, направленная на удовлетворение потребностей населения или организаций в новой, ранее не существовавшей форме.
Несмотря на то, что стартапы создаются в различных сферах бизнеса, проекты в сфере информационных технологий являются наиболее популярными. Не требующие крупных финансовых инвестиций, основанные на современных технологиях, а также с перспективой перерасти в быстрорастущие корпорации как Google, Facebook, IT-стартапы привлекают все больше инициативной, творческой молодежи.
Мировой опыт показывает, что успешное развитие стартапов основывается на сочетании эффективной экономической политики, поддержки государственно-частного партнерства, помощи в продвижении продукта и в реализации программ поддержки в различных направлениях, начиная от научно-исследовательской деятельности до внедрения новых технологических инноваций в отраслях экономики.
В качестве примера можно привести уникальный опыт израильской экосистемы инноваций, которая в глобальном индексе инноваций Bloomberg занимает пятое место в рейтинге инновационных государств. Такой прогресс стал возможным благодаря правительственным программам Израиля, которые стимулируют приток частных инвестиций и обеспечивают значительные налоговые льготы, а также участие государства в непосредственном финансировании проектов.
В Узбекистане первой инициативой, организованной при содействии государственного сектора, стала Программа поддержки молодежных стартап-инициатив. Программа реализуется в рамках совместного проекта Торгово-промышленной палаты и ПРООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)». Специалисты проекта изучили мировой опыт в этой сфере и разработали методическую базу для развития стартапа от идеи до «seed funding» (стадия привлечения «посевных» инвестиций для запуска проекта).
Программа ориентирована на студентов и профессорско-преподавательский состав высших образовательных учреждений столицы (ВОУ). Это не удивительно, поскольку ВОУ являются «хабом» инициативной, талантливой молодежи, где продуцируются уникальные инновационные идеи, технологии и проекты.
Отбор в программу стартовал в начале этого года. В течение месяца после объявления о начале программы было получено 308 заявок из 33 высших образовательных учреждений (ВОУ) г.Ташкента и регионов Узбекистана. По результатам предварительного отбора 196 проектов были проинтервьюированы, 66 из них посетили семинары по развитию навыков презентации проектов, работали с индивидуальными трекерами. 57 проектов прошли в финальный этап и выступили со своими презентациями перед расширенной аудиторией экспертов. Приглашенные эксперты из министерств и ведомств, государственных учреждений, частного сектора, ННО дали свои рекомендации по отбору проектов в программу поддержки и их развитию.
Цель Программы в основном заключалась в отработке принципов работы с ИТ проектами молодежи для дальнейшей репликации опыта в стенах университетов и усовершенствования механизмов взаимодействия ВОУ с частным сектором.
Молодых стартаперов ожидала насыщенная программа с разъяснением методологии «бережливого стартапа» (Lean Startup), изучением основ развития стартапа и превращения в бизнес. Во время семинаров с участием экспертов в области предпринимательства участники программы изучали вопросы регистрации субъекта предпринимательства, налогообложения, разработки веб и мобильных приложений, разработки стратегии по продвижению и развитию стартапа. Под руководством индивидуальных наставников участники разрабатывали и тестировали гипотезы проектов, создавали минимальную рабочую модель своего продукта/услуги и осуществляли первые продажи.
В результате из 33 отобранных в Программу проектов 13 удалось выйти в финал и получить возможность представить свой проект на «Demo Day». В состав финалистов программы вошли проекты в сфере образования, здравоохранения, моды, общественного питания, создания финансовых и накопительных систем, развития транспортных услуг.
Участие молодого поколения в развитии предпринимательства позволяет усилить его инновационное направление, а также стимулировать творчество активной молодежи. В этой связи, значимая роль отводится формированию и развитию стартапов, создаваемых молодыми предпринимателями, которые не только позволяют генерировать новые передовые идеи, но и создать среду для укрепления конкурентоспособности секторов национальной экономики и повышать инновационный потенциал нашей страны.
Программа поддержки – это новая и перспективная модель развития технологического предпринимательства, созданная для поддержки молодежи в превращении идей в успешные стартапы. В свою очередь, истории успеха программы – это не только новые рабочие места, развитие инноваций, но и возможность продвигать культуру предпринимательства и привлекать больше молодежи к реализации новых идей, и, в конечном счете, созданию собственных стартапов.
Отметим, что инициатива реализуется совместным проектом Торгово-промышленной палаты Узбекистан и Программы развития ООН «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» в рамках работы по продвижению инклюзивных бизнес-моделей, ориентированных на создание новых рабочих мест, повышение занятости молодежи и улучшение уровня жизни населения. Финансовую поддержку программе оказывают представительство компании «Sasol» в Узбекистане, посольство Великобритании в Республике Узбекистан и проект «Программа обучения менеджменту (ПОМ) – Укрепление потенциала руководителей предприятий малого бизнеса и частного предпринимательства в Республике Узбекистан» Европейского Союза.