O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligida ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar jarayonida aholining ish bilan bandligidagi sifat o‘zgarishlari hamda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarning samaradorligiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Mehnatga layoqatli yoshga yetmaganlar 1990-yilda mamlakatimiz aholisining 42,9 foizini tashkil etgan bo‘lsa, 2015-yilga kelib bu ko‘rsatkich 30 foizni tashkil qilgan. Mehnatga layoqatli yoshdagilar esa mos ravishda 49 foizdan 61 foizgacha oshgan.
Mehnat bozoridagi muvozanatning barqarorligini saqlash va fuqarolarning bandligini ta’minlash borasida tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Aholi bandligini ta’minlashga qaratilgan vazifalarni samarali amalga oshirish maqsadida har yili Oliy Majlis palatalari tomonidan aholi bandligi dasturi tasdiqlanib, amalga tatbiq qilinmoqda.
Iqtisodiyotni tarkibiy o‘zgartirish siyosatini bosqichma-bosqich amalga oshirish natijasida bandlikning sohalar bo‘yicha tarkibida ijobiy tendensiyalar kuzatilmoqda. 1991-yilda ish bilan band bo‘lganlarning 42 foizi qishloq xo‘jaligida faoliyat ko‘rsatgan bo‘lsa, so‘nggi yillarda xizmat ko‘rsatish va transport sohalarida band bo‘lganlar qariyb 50 foizga yetgan.
Aholi bandligidagi kuzatilayotgan sifat o‘zgarishlarida mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, sohani jadal rivojlantirish yuzasidan amalga oshirilayotgan islohotlar muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Iqtisodiy o‘sishning asosiy harakatlantiruvchi kuchi sifatida xususiy tadbirkorlik yuqori o‘sish sur’atlariga erishish va iqtisodiyotni jadal diversifikatsiyalashda muhim rol o‘ynadi. Mustaqillikning dastlabki yillarida O‘zbekistonda xususiy tadbirkorlik deyarli bo‘lmagan. Bugunga kelib mamlakat yalpi ichki mahsulotining yarmidan ko‘pi kichik biznes sohasida yaratilmoqda. Ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotlarining 40 foizidan ortig‘i, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining 98 foizi shu soha hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Bugungi kunda ish bilan band aholining 78 foizi xususiy sektorda mehnat qilayotgani, aholi jami daromadlari tarkibida tadbirkorlik faoliyatidan olinayotgan daromadlarning ulushi 52 foizdan oshayotgani sohaning ahamiyati salmoqli bo‘layotganidan dalolat beradi.
Ishbilarmonlik muhitini takomillashtirish, kichik biznesni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va rivojlanishini rag‘batlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar samarasida 2016-yilning 11 oyi davomida 29,2 mingta yangi kichik biznes subyekti ro‘yxatga olindi. Ularning ko‘pchiligi sanoat va qurilish sohasiga taalluqlidir.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 5-oktabrdagi «Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi farmonining ahamiyati alohida qayd etildi.
– Mazkur hujjat xususiy mulk himoyasi kafolatlarini yanada kuchaytirish, tadbirkorlik rivoji yo‘lidagi to‘siq va g‘ovlarni bartaraf etish, davlat organlari mansabdor shaxslarining ular faoliyatiga to‘sqinlik qilgani va noqonuniy aralashuvi uchun javobgarlik muqarrar ekanini ta’minlashga qaratilgan, – deydi Iqtisodiyot vazirligi boshqarma boshlig‘i D.Abduazizov. – Farmon bilan beshta ustuvor yo‘nalish bo‘yicha 42 aniq chora-tadbirni amalga oshirishni nazarda tutuvchi dastur tasdiqlandi.
Farmon doirasida yangi qonunlar, jumladan, «Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida», «Ma’muriy tartib-taomillar to‘g‘risida», «Davlat xaridlari to‘g‘risida» va «Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida»gi qonunlar, shuningdek, sohani yanada rivojlantirishga qaratilgan 30 dan ziyod normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish va tasdiqlash bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.

Благоприятная деловая среда – важный фактор обеспечения занятости населения
В Министерстве экономики Республики Узбекистан прошла пресс-конференция, посвященная качественным показателям занятости населения и эффективности осуществляемых реформ по динамичному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства.
В 1990 году доля не достигшего трудоспособного возраста населения в Узбекистане составляла 42,9 процента, в 2015 году этот показатель составил 30 процентов. Доля населения трудоспособного возраста выросла соответственно с 49 до 61 процента.
Принимаются соответствующие меры по сохранению стабильности на рынке труда и обеспечению занятости граждан. В целях эффективного выполнения этих задач ежегодно палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан утверждается программа занятости населения.
В результате поэтапной реализации политики структурных преобразований в экономике наблюдаются положительные тенденции в структуре занятости. В 1991 году 42 процента трудоспособного населения работало в сельском хозяйстве, в последние годы почти 50 процентов населения трудится в сферах оказания услуг и транспорта.
Важную роль в наблюдаемых в занятости населения качественных изменениях играют осуществляемые реформы по всемерной поддержке субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, ускоренному развитию этой сферы.
Частное предпринимательство как основная движущая сила экономического развития играет важную роль в достижении высоких темпов роста и диверсификации экономики. В первые годы независимости частного предпринимательства в Узбекистане практически не существовало. В настоящее время более половины валового внутреннего продукта создается малым бизнесом. На его долю приходится более 40 процентов производимой промышленной продукции и 98 процентов - сельскохозяйственной продукции.
Тот факт, что сегодня 78 процентов занятого населения трудится в частном секторе, а доля доходов населения от предпринимательской деятельности превышает 52 процента от общего объема доходов, свидетельствует о значимости данной сферы.
В результате проводимой работы по улучшению деловой среды, всесторонней поддержке и стимулированию малого бизнеса в течение 11 месяцев 2016 года было зарегистрировано 29,2 тысячи новых субъектов малого бизнеса, преимущественно в промышленности и строительной сфере.
На мероприятии особо подчеркнута значимость Указа Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года.
- Данный документ направлен на дальнейшее укрепление гарантий защиты частной собственности, устранение препятствий и преград на пути развития предпринимательства, обеспечение неотвратимости ответственности за воспрепятствование и незаконное вмешательство в его деятельность со стороны государственных органов и должностных лиц, - говорит начальник управления Министерства экономики Республики Узбекистан Д.Абдуазизов. - Указом была утверждена программа, предусматривающая принятие 42 конкретных мер по пяти приоритетным направлениям.
В соответствии с указом ведется разработка новых законов, в том числе “О противодействии коррупции”, “Об административных процедурах”, “О государственных закупках” и “О государственно-частном партнерстве”, а также более 30 нормативно-правовых актов, направленных на дальнейшее развитие сферы.