O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 19 iyunda qabul qilingan PF-5087-sonli “Biznesning qonuniy manfaatlari davlat tomonidan muhofaza qilinishi va tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirish tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-3068-sonli “Savdo-sanoat palatasining faoliyatini tashkil etishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorini ijrosini ta’minlash maqsadida, joriy yilning 13 iyul kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan mutassadi vazirlik va idora vakillari hamda tadbirkorlik sub’ektlari ishtirokida Ekspert kengashining yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mazkur tadbirni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 19.07.17 dagi №5087 sonli Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida tayyorlangan ikkita Qonun loyihasini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi, bular – “Savdo-sanoat palatasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasi hamda Prezident Farmoniga asosan “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasi.
Qayd etish kerakki, “Savdo-sanoat palatasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasi davlat va biznes-jamiyat o‘rtasida samarali muloqot va sog‘lom hamkorlikning amaliy mexanizmlarini ta’minlash, xususiy mulk va tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlari muhofazasi kafolatlarini kuchaytirish, aholiga shaxsiy biznesini tashkil etish va yuritishda har tomonlama ko‘mak berish, tadbirkorlik sub’ektlarining tashqi iqtisodiy faoliyatini rivojlantirish, chet el investitsiyalarini jalb qilish maqsadida tayyorlangan.
Tadbir chog‘ida ta’kidlanganidek, ushbu hujjatga binoan Palataning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat bo‘ladi:
- tadbirkorlik sub’ektlarini, ayniqsa ularning faoliyati yo‘lga qo‘yilayotgan davrda qo‘llab-quvvatlashning samarali tizimini yaratish, ularning huquqlari va qonuniy manfaatlari muhofazasi kafolatlarini kuchaytirish, xususiy mulk va tadbirkorlikning jadal rivojlanishi, ustuvor rolga ega bo‘lishi, shuningdek daxlsizligini ta’minlashga har tomonlama ko‘mak ko‘rsatish, respublikaning tumanlari va shaharlaridagi aholini tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb qilish;
- tadbirkorlik faoliyati sohasidagi qonunchilikni yanada takomillashtirish, tadbirkorlik sub’ektlarini ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilashga doir chora-tadbirlarni ishlab chiqish jarayonlariga, tadbirkorlik faoliyati sohasida qabul qilingan me’yoriy-huquqiy hujjatlarning amaliy ijrosi ustidan jamoatchilik ekspertizasini tashkil etish va jamoatchilik nazoratini kuchaytirishga keng jalb qilish;
- tadbirkorlik sub’ektlariga biznesni tashkil etish, yuritish va kelgusida rivojlantirishda amaliy yordam berish, davlat organlari va bozor infratuzilmasi sub’ektlarining barcha ko‘lamdagi xizmatlaridan foydalanish uchun sharoitlar yaratish va imkoniyatlar taqdim etish, konsulьtativ yordam va axborot ta’minotini taqdim etish;
- davlat hokimiyatining barcha– qonun chiqaruvchi, sud va ijro etuvchi tarmoqlari, shuningdek bank-moliya tashkilotlari va bozor infratuzilmasining boshqa sub’ektlari bilan o‘zaro hamkorlikning yuqori mobilligi va samaradorligiga xizmat qiladigan samarali ta’sir etish tizimi va yangi ish shakllarini joriy etish;
- tadbirkorlik tuzilmalari uchun kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash tizimining sifatini tubdan oshirish, iqtisodiyot tarmoqlarining ehtiyojlaridan kelib chiqib, ta’lim yo‘nalishlari va ixtisosliklari bo‘yicha o‘quv dasturlarini takomillashtirish, har bir tuman va shaharda kadrlarning malakasini oshirish va qayta tayyorlash doimiy kurslarini tashkil etish;
- respublikaning tadbirkorlik sub’ektlarini xalqaro ishbilarmonlik jamiyatiga integrallashtirish, mahalliy tashkilotlarning mahsulotlari tashqi bozorlarga chiqishini tashkil etish, chet elda milliy brendlarni faol ilgari surish, mahalliy va chet el investitsiyalarini, shuningdek zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish.
Aytish joizki, Savdo-sanoat palatasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Biznesning qonuniy manfaatlari davlat tomonidan muhofaza qilinishi va tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirish tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq, tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlari ta’minlanishi samaradorligini oshirish va kafolatlarini kuchaytirish maqsadida yangi huquqlar va vakolatlarga ega bo‘ladi.
Xususan, Palataga quyidagi huquqlar taqdim etilmoqda:
- me’yoriy-huquqiy hujjatlarning loyihalari, noaniqliklar va kamchiliklarni barataraf etish bo‘yicha ko‘rsatmalar, shuningdek tadbirkorlik faoliyatiga to‘sqinlik qilayotgan qonunchilik hujjatlarini bekor qilishga oid takliflarni muvofiq idoralarga taqdim etish;
- yuzaga kelayotgan nizolarni tartibga solish uchun vositachi sifatida tegishli ma’lumot va materiallarni olish;
- jinoyat ishlarining ko‘rilishi jarayonida, shuningdek istalgan bosqichdagi sud tekshiruvlarida jamoat himoyachisi sifatida ishtirok etish;
- davlat aktivlarini xususiylashtirish va alohida xizmatlarni xususiy sektorga topshirish bo‘yicha takliflarni taqdim etish;
- tadbirkorlik tuzilmalari ishchilarini o‘qitish va malakasini oshirish bo‘yicha vazifalarni samarali bajarish maqsadida o‘quv markazlari va ta’lim muassasalari faoliyatini tashkil etish.
- Shu bilan birga, tadbir chog‘ida “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasi ko‘rib chiqildi.
Ekspert Kengashi a’zolari tomonidan ikkita qonun loyixalari bo‘yicha takliflar berildi, bu esa o‘z navbatida mazkur qonun loyixalarini qayta tayyorlashda xisobga olinadi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, mazkur tadbirning axamiyatli jixati shundaki, Palataning qonunchilik faoliyatiga tadbirkorlik sub’ektlari ham jalb qilindi, bu esa ularga qonunchilikni takomillashtirishda ishtirok etish imkoniyatini berdi.

Экспертный совет обсудил законопроект «О Торгово-промышленной палате»
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 19 июня 2017 г. №УП- 5087 «О мерах по коренному совершенствованию системы содействия развитию предпринимательской деятельности и защиты законных интересов бизнеса» а также Указа Президента Республики Узбекистан №УП-3068 от 19.06.2017г. «О мерах по организации деятельности Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан» 13 июля текущего года в Торгово-промышленной палате Узбекистана проведено заседание Экспертного совета с участием представителей соответствующих государственных органов и заинтересованных субъектов предпринимательства.
Целью проведения данного мероприятия являлось обсуждение двух законопроекта разработанных во исполнения Указа:
- проект Закона Республики Узбекистан «О Торгово-промышленной палате»;
- проект Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», вытекающие из Указа Президента Республики Узбекистан от 19.07.17. № 5087.
Надо отметить что, данный законопроект «О Торгово-промышленной палате» был подготовлен в целях обеспечения эффективного диалога и действенных механизмов здорового партнерства между государством и бизнес-сообществом, усиления гарантий защиты прав и законных интересов субъектов частной собственности и предприниматель-ства, оказания всестороннего содействия населению в организации и ведении собственного бизнеса, развития внешнеэкономической деятельности субъектов предпринимательства, привлечения иностранной инвестиций.
В ходе мероприятия отмечалось, что согласно этому документу основными задачами Палаты будут являться:
- создание эффективной системы поддержки субъектов предпринимательства, особенно в период становления их деятельности, усиление гарантий надежной защиты их прав и законных интересов, всемерное содействие в ускоренном развитии, обеспечении приоритетной роли, а также неприкосновенности частной собственности и предпринимательства, широком вовлечении населения в предпринимательскую деятельность в районах и городах республики;
- дальнейшее совершенствование законодательства в сфере предпринимательской деятельности, широкое привлечение субъектов предпринимательства в процессы разработки мер по дальнейшему улучшению делового климата, организацию общественной экспертизы и усиление общественного контроля за практической реализацией принятых нормативно-правовых актов в сфере предпринимательской деятельности;
- оказание практической помощи субъектам предпринимательства в организации, ведении и дальнейшем развитии бизнеса, создание условий и предоставление возможности получения всего спектра услуг государственных органов и субъектов рыночной инфра-структуры, оказание консультационной помощи и информационного обеспечения;
- внедрение эффективной системы взаимодействия и новых форм работы, способствующих высокой мобильности и результативности взаимодействия со всеми ветвями государственной власти — законодательной, судебной и исполнительной, а также банковско-финансовыми организациями и другими субъектами рыночной инфраструктуры;
- кардинальное повышение качества системы подготовки и переподготовки кадров для предпринимательских структур, совершенствование учебных программ по направлениям и специальностям образования с учетом потребностей отраслей экономики, организацию постоянных курсов повышения квалификации и переподготовки кадров в каждом районе и городе;
- интеграцию субъектов предпринимательства республики в международное деловое сообщество, обеспечение выхода продукции отечественных организаций на внешние рынки, активное продвижение национальных брендов за рубежом, привлечение отечественных и иностранных инвестиций, а также современных технологий.
Важно отметить, что Торгово-промышленная палата наделяется новыми правами и полномочиями в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы содействия развитию предпринимательской деятельности и защиты законных интересов бизнеса» в целях повышения эффективности и усиления гарантий обеспечения прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
В частности, Палата наделяется правами по:
- внесению проектов нормативно-правовых актов в соответствующие инстанции, предписаний по устранению неясностей и разночтений, а также предложений по отмене актов законодательства, препятствующих предпринимательской деятельности;
- получению соответствующей информации и материалов для урегулирования возникающих споров в качестве посредника;
- участию в процессе рассмотрения уголовных дел в качестве общественного защитника, а также в судебного разбирательства в любой стадии их проведения;
- внесению предложений по приватизации государственных активов и передаче отдельных услуг в частный сектор;
- созданию и организации деятельности учебных центров и образовательных учреждений в целях эффективной реализации задач по обучению и повышению квалификаций работников предпринимательских структур.
Также в ходе мероприятия рассмотрен проект Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан». Участники Экспертного Совета по обеим проекта дали свои предложения, которые будут учтены при доработке проектов.
Необходимо особо отметить, что важность и значение этого мероприятия заключается в том, что в законотворческую деятельность Палаты были привлечены предприниматели, которые имели возможность участвовать в совершенствовании законодательства.