Palata rahbariyati ishtirokida matbuot anjumani o‘tkazildi
Joriy yilning 24 avgust kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan Milliy matbuot markazida “Tadbirkorlik sub’ektlarini himoya qilishning yangi tartib tamoyillari: tajriba, amaliyot va muammo” mavzuidagi matbuot anjumani o‘tkazilgan bo‘lib, unda 40 dan ortiq OAV vakillari hamda O‘zSSP rahbarlari ishtirok etdilar.
Respublikamizda kichik biznes va hususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirish uchun maksimal darajada qulay sharoitlarni yaratish, xususiy mulk muhofazasi va dahlsizligi kafolatlarining huquqiy mexanizmlarini yanada mustahkamlash, tadbirkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish, investitsiyaviy iqlim va ishbilarmonlik muhitini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Mustaqillik yillarida O‘zbekistonda hususiy mulkdorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlari, davlat, huquqni muhofaza qilish va nazorat organlari bilan o‘zaro munosabatlarda tadbirkorlarning huquqlari ustuvorligi muhofazasini ta’minlab beradigan mustahkam qonuniy baza, shuningdek, tadbirkorlik sub’ektlarining faoliyatiga asossiz aralashuvlarning oldini olishga qaratilgan ishonchli huquqiy kafolatlar ishlab chiqilgan. Hozirda mamlakatda 600 mingdan ortiq tadbirkorlik sub’ekti faoliyat yuritmoqda. Xususan, mamlakat yalpi ichki mahsulotining 56%dan ortig‘i kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ishlab chiqarilayotgan bo‘lib, ular respublikadagi 78%dan ziyod mehnatga layoqatli aholining bandligini ta’minlamoqda.
Matbuot-anjumanida qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 19 iyunda qabul qilingan Farmoni va Qarorida belgilangan chora-tadbirlarning amalga oshirilishi tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlari muhofazasi kafolatlarining kuchaytirilishini ta’minlash, ularni qo‘llab-quvvatlash samaradorligini oshirish, ularga biznesni tashkil qilish va yuritishda har tomonlama ko‘mak berish, sifatli davlat xizmatlarini taqdim etish, biznes-muhitni takomillashtirish masalalari bo‘yicha tadbirkorlar bilan axborot almashishning samarali kanalini joriy etish, shuningdek, mamlakatimizda xususiy mulk va tadbirkorlikni yanada rivojlantirish, chet el investitsiyalarini keng jalb qilish va mahalliy ishlab chiqaruvchilarning tashqi bozorlarga chiqishiga imkon yaratdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan qisqa fursat ichida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilgan. Xususan, huquqlari va qonuniy manfaatlarining ishonchli himoyasi kafolatlarini kuchaytirish maqsadida, tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish sohasida:
Savdo-sanoat palatasi tomonidan ikki oy davomida jami bo‘lib 150 ta hujjat, xususan: qonunlar loyihalari (23), O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari loyihalari (21), hukumat qarorlari loyihalari (56) va boshqa hujjatlar (50).
SSP mutaxassislari Respublika nazorat organlari faoliyatini muvofiqlashtirish kengashi tomonidan tasdiqlangan 833 ta tekshiruvning 653 tasida ishtirok etib monitoring o‘tkazdilar. Shuningdek, Palata xodimlari rejadan tashqari tekshiruvlarda ishtirok etgan bo‘lib, avgust oyida noqonuniy tekshiruv holati aniqlanib, bartaraf etildi.
Tadbirkorlik sub’ektlarining manfaatlari himoyasi bo‘yicha murojaatlarning ko‘rib chiqilishi natijalari bo‘yicha SSP tomonidan sudlarga 13,654 ta shikoyat arizasi taqdim etilgan.
Bundan tashqari O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va uning hududiy boshqarmalari huzurida tashkil qilingan 15 ta hakamlik sudlari tomonidan joriy yilning 6 oyi davomida da’vo summasi 21,9 mlrd. so‘m bo‘lgan 708 ta ishlar ko‘rib chiqilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich 2016 yilning shu davriga nisbatan 146 ta va summasi 3,7 mlrd so‘mga ko‘pdir.
Ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash sohasida:
Tadbirkorlik sub’ektlarini ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish jarayonlariga keng jalb qilish maqsadida SSP qoshida belgilangan vazifalardan kelib chiqqan holda, ekspert kengashlari tashkil etildi. Jumladan, tadbirkorlik faoliyatining huquqiy masalalari bo‘yicha 8 ta ekspert kengashi ish boshlagan bo‘lib, natijada 5 ta xulosa taqdim etilib, tegishli tashkilotlarga yuborildi.
Bundan tashqari, muqobil energetika, AKT, TIF, transport, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, bank-moliya masalalari, savdo, qurilish, sanoat, innovatsiyalar, yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish, hududlarda tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘llab-quvvatlash kabi masalalar bo‘yicha xam ekspert kengashlari tashkil etildi.
Tadbirkorlik sub’ektlariga biznesni tashkil etish, yuritish va yanada rivojlantirishda amaliy yordam ko‘rsatish maqsadida, respublika bo‘ylab tadbirkorlik sub’ektlaridan kelib tushgan 6085 ta murojaatning 4852 tasi ko‘rib chiqildi. Yagona telefon xizmati liniyasi (Call-center) bo‘yicha 7 675 ta qo‘ng‘iroq qabul qilindi.
Tadbirkorlik faoliyatiga ko‘maklashish sohasida:
«O‘zbekiston biznes-forumi (III-faza)» loyihasi doirasida innovatsion tadbirkorlik joriy etilishini faol qo‘llab-quvvatlash, «startup»-loyihalar, yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini amalga oshirish maqsadida «Start-Up» loyihalarni saralash bosqichlari o‘tkazildi. Oliygohlarda ta’lim olayotgan talabalardan kelib tushgan 419 ta loyihadan 30 ta loyiha tanlab olinib, kelgusi ko‘rib chiqish uchun qayta yo‘naltirilgan.
Yoshlarni kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasiga jalb qilish, ularga tizimli ko‘mak ko‘rsatish maqsadida, joriy yilning 12 avgustida O‘zbekiston Yoshlar uyushmasi bilan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolangan.
Shu bilan birga, iqtisodiyotning turli sohalarida tadbirkorlik faoliyatini boshlash uchun amaliy qo‘llanmalarni tayyorlash bo‘yicha ishlar amalga oshirildi. Xususan, kollej o‘quvchilari hamda hududiy kasb-hunar tayyorlash markazlarining tinglovchilari uchun “Biznes bilan tanishuv” kompleks modul o‘quv qo‘llanmalarining loyihasi ishlab chiqildi.
2017 yilning iyulь-avgust oylari davomida Respublikada 300 ta tadbirkorlik sub’ekti Palata a’zoligiga jalb etilib, tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha xizmatlar taqdim etilgan. Bugungi kunda SSP a’zolarining soni 30 000 ga yaqin tadbirkorni tashkil etadi.
Davlat organlari bilan o‘zaro hamkorlik sohasida:
Davlat hokimiyatining barcha tarmoqlari bilan o‘zaro hamkorlikning samarali tizimini va yuqori mobillik hamda samaradorlikka xizmat qiladigan yangi ish shakllarini joriy etish maqsadida, SSP zimmasiga yuklangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha parlament, davlat, sud va huquqni muhofaza qilish organlari bilan bevosita hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Oliy Majlis Senati va Qonunchilik Palatasi, MB, TIV, TSV, OO‘MTV, DSQ, Investitsiya qo‘mitasi, Raqobat qo‘mitasi, Bosh prokuratura, “O‘zekspomarkaz” AJ va boshqalar bilan hamkorlik to‘g‘risida memorandumni imzolash masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Tijorat banklari tomonidan kreditlar taqdim etishdagi byurokratik to‘siqlar va ortiqcha qog‘ozbozlikni bartaraf etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi va Vazirlar Mahkamasiga taqdim etilgan.
Hisobot davrida (iyunь-iyul) barcha hududiy bo‘linmalarga xizmat safar amalga oshirilib, hududiy bo‘linmalar va Tadbirkorlarga ko‘maklashish markazlarini (TKM) joylashtirish, shuningdek kadrlar tanlash maqsadida o‘rganish ishlari olib borildi. Hududlarga xizmat safari chog‘ida 300 ta tadbirkorlik sub’ekti bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Bir vaqtning o‘zida, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik Palatasi deputatlari bilan birgalikda xizmat safari uyushtirish amaliyoti joriy etilgan bo‘lib, ushbu safarlar davomida 74 ta muammoli masalani joyida hal etilishiga yordam ko‘rsatilib, tadbirkorlik sub’ektlaridan olingan 15 ta taklif qabul qilindi.
Xususiylashtirish qo‘mitasining hududiy vakillari ishtirokida Norin tumani (Namangan) va Xonobod shahridagi (Andijon) bo‘sh turgan va samarasiz ishlayotgan ob’ektlar, binolar va er maydonlari inventarizatsiyasi o‘tkazildi. Huddi shu kabi ishlar Parkent tumanida (Toshkent viloyati) ham yakuniga etkazilmoqda.
Shu bilan birga, har bir ob’ektning pasporti va ularni kelgusida samarali qo‘llash, yangi ish o‘rinlarini yaratish uchun tumanning (shaharning) namuna xaritasini ishlab chiqish maqsadida bo‘sh turgan va samarasiz ishlayotgan ob’ektlar, binolar va er maydonlari inventarizatsiya qilish bo‘yicha ishlarni amalga oshirish maqsadida har bir viloyat markazida bittadan tuman tanlab olindi. Joriy yilning oxirigacha respublikaning butun hududi bo‘yicha ushbu ishlarni yakunlash ko‘zda tutilgan.
Tadbirkorlik sub’ektlarini o‘qitish va kadrlar tayyorlash sohasida:
Tadbirkorlik tuzilmalari uchun kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash tizimining sifatini tubdan oshirish maqsadida, Savdo-sanoat palatasi hududida 42 nafar rahbar kadr uchun o‘quv seminari tashkil etilgan bo‘lib, unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 19 iyundagi PF-5087 sonli “Biznesning qonuniy manfaatlari davlat tomonidan himoya qilinishi tizimini tubdan takomillashtirish va tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni mavzusi ko‘rib chiqildi. Bugungi kunda shu kabi seminarlarni tadbirkorlikka ko‘maklashish markazlarining 388 xodimi uchun o‘tkazish rejalashtirilgan.
Avvalroq xalqaro moliya va donor tashkilotlar ko‘magida ishlab chiqilgan tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha o‘quv qo‘llanmalarining elektron bazasi shakllantirilib, ishda qo‘llash hamda tadbirkorlik sub’ektlari orasida tarqatish uchun SSPning barcha hududiy bo‘limlariga topshirilgan.
Evropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan «Boshqaruv kadrlarini tayyorlash dasturi” doirasida tadbirkorlarni Evropa Ittifoqi mamlakatlaridagi xorijiy amaliyotlarini tashkil etish maqsadida joriy yilning 18 avgustiga qadar tanlov e’lon qilindi, bugunga qadar 80dan ortiq tadbirkorlik sub’ektlari hujjat topshirgan.
Germaniya Hukumatining moliyaviy ko‘magida amalga oshirilayotgan «Boshqaruv kadrlarini tayyorlash dasturi» doirasida 18 nafar tadbirkorlar Germaniyada malaka oshirish uchun yuborilgan.
Mahalliy tadbirkorlarni xorijda amaliyot o‘tab kelishini tashkil etish bilan birga o‘qitish bo‘yicha 3 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Shuningdek, BMTTD, EXXT va Global ekologik fond bilan SSP, hududiy boshqarmalar va joylardagi ko‘mak markazlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlashga qaratilgan yana 3 ta loyihani (1,8 mln. AQSh dollari) amalga oshirishga doir kelishuvga erishilgan. Bundan tashqari, Toshkent, Andijon, Urganch shaharlaridagi o‘quv markazlarini, shuningdek, respublikaning viloyat markazlaridagi biznes-inkubatorlarni jihozlash bo‘yicha hind tomoni va KOIKA bilan 2 ta loyiha ishlab chiqilmoqda.
Tashqi iqtisodiy faoliyat va investitsiyalarni jalb qilish sohasida:
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida Xorijiy davlatlar diplomatik korpuslari vakillari bilan 7 ta, xorijiy tashkilotlar va kompaniyalar vakillari bilan 13 ta uchrashuv tashkil etildi. Jumladan, Yaponiya, Evropa Ittofoqi, Hindiston, Indoneziya, Gruziya, Qirg‘izston va Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchilari bilan kelajakdagi rejalar va ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikrlar almashildi. Xorijiy tashkilotlar vakillaridan esa Afg‘oniston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari, Tojikiston Savdo-sanoat palatasi raisi, Qirg‘izston Iqtisodiyot vaziri o‘rinbosari, Xitoyning Landjou shahri meri, Yunnan provintsisi maslahatchisi, Yanpu provintsiyasi xorijiy davlatlar bilan do‘stlik kengashi rahbari, Yaponiyaning “Uno” korporatsiyasi prezidenti bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ikki tomonlama takliflar muhokama qilindi.
Birgina misol, 18-20 iyun kunlari Tomsk viloyati Savdo-sanoatpalatasi (Rossiya Federatsiyasi) bilan hamkorlikda Rossiya ishbilarmon doiralarining O‘zbekistonga tashrifi amalga oshirildi. Tashrif doirasida O‘zbekiston-Rossiya biznes-forumi, bir qator vazirlik va idoralarda urashuvlar tashkil etildi.
5 iyul kuni Savdo-sanoat palatasida Saudiya Arabistoni Qirolligida yashovchi etnik o‘zbek biznes vakillari va o‘zbek korxonalari ishtirokida kooperatsion birja tashkil etildi. Tadbir yakuni bo‘yicha «Abdullatif Trading Co. Ltd.» korxonasi va «Arfitex Group» MChJ o‘rtasida Toshkent shahrida kottejlar qurish uchun 2 mln. AQSh doll. miqdorida investitsiya ajratish bo‘yicha kelishishuvga erishildi.
Undan tashqari, TIV, TSV va boshqa manfaatdor tashkilotlar bilan Savdo-sanoat palatasining ikkinchi yarim yillikka mo‘ljallangan xalqaro tadbirlar rejasi ishlab chiqildi va Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritildi.
Bugungi kunda SSP tomonidan Avstriya, Germaniya, Hindiston, Qozog‘iston, Kanada va Rossiya kabi davlatlar bilan biznes-forumlarni tashkil qilish bo‘yicha faol ishlar amalga oshirilmoqda.
Tadbirkorlik sub’ektlariga mustaqil ravishda interaktiv shaklda zamonaviy xorijiy uskunalar va mini-texnologiyalarni izlash imkoniyatini beruvchi axborot tizimi ishlab chiqilmoqda. O‘zbekiston Respublikasidagi tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan ishlab chiqiladigan eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlar haqidagi ma’lumotlar bazasi shakllantirilmoqda.
Mahalliy tashkilotlar mahsulotlarining tashqi bozorlarga chiqishini ta’minlash, milliy brendlarni xorijda faol ilgari surish maqsadida:
- 18 nafar tadbirkorning Turkmanistonda bo‘lib o‘tgan (20-22 iyun) “Buyuk ipak yo‘li – do‘stlik va qardoshlik yo‘li” xalqaro ko‘rgazmasiga tashrifi uyushtirilib, tashrif yakunlari bo‘yicha alyuminiy profillarni etkazib berishga oid eksport shartnomasi imzolandi. Hozirda maishiy texnika, oziq-ovqat mahsulotlarini etkazib berish bo‘yicha eksport shartnomalarini tuzishga oid muzokaralar olib borilmoqda.
- 86 nafar tadbirkorning Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan (27 – 29 iyulь) ko‘rgazmada ishtirok etish uchun Tojikistonga tashrifi tashkil etilib, tadbir yakunlari bo‘yicha umumiy qiymati 4,7 mln. AQSh dollariga teng 20ta eksport shartnomasi tuzildi.
-15 nafar o‘zbek kompaniyasi vakillarining Erevan shahriga (7-9 iyulь) tashrifi uyushtirilib, natijada uskuna etkazib berish bo‘yicha 10 ta import shartnomasini imzolash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
- 3 nafar o‘zbek kompaniyasi vakillarining Turkiyaga (19-21 iyulь) safari tashkil etilgan bo‘lib, natijada 1 000 000 AQSh dollariga teng shartnomani imzolash to‘g‘risida kelishuvga erilishdi.
Investitsiyalarni jalb qilishga ko‘maklashish:
Mahalliy va xorijiy investitsiyalarni, shuningdek zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish maqsadida, Savdo-sanoat palatasi tomonidan chet el kapitali ishtirokida 6 ta qo‘shma korxonani tashkil etishda yordam ko‘rsatildi. Ulardan 1 tasi oziq ovqat ishlab chiqarish, 1 tasi savdo uskunalarini ishlab chiqarish, 2 tasi qurilish mollari, 1 tasi tekstilь ьaxsulotlari ishlab chiqarish, 1 tasi boshqa soxalardagi ishlab chiqarish faoliyatiga qaratilgan.
25 ta korxonaga umumiy qiymati 4,055 mln. AQSh dollariga teng mini-texnologiyalar va uskunalarni topish va xarid qilishda bevosita yordam ko‘rsatilgan. Etkazib berilgan qurilmadan 2 tasi to‘qimachilik mahsulotlari, 6 tasi qurilish materiallari, 8 tasi oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish, 4 tasi qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va 5 tasi boshqa sektorlar bo‘yicha. Asosiy ta’minotchi davlatlar XXR, EI va boshqa davlatlar. Qurilmani izlashda asosiy ko‘mak mexanizmi SSP tomonidan xorijda ishbilarmon tashriflar, tadbirkorlarning xorijiy ko‘rgazmalar va biznes-uchrashuvlarda, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasidagi ko‘rgazmalarda ishtirokini tashkil etishdan iborat.

Состоялась пресс-конференция с участием руководства ТПП
24 августа в Национальном Пресс центре Торгово-промышленной палатой проведена пресс-конференция на тему: «Новые принципы защиты прав субъектов предпринимательства: опыт, практика и проблемы», в которой приняли участие свыше 40 представителей СМИ, а также руководители ТПП РУз.
В республике последовательно реализуются меры, направленные на создание максимально благоприятных условий для ускоренного развития малого бизнеса и частного предпринимательства, дальнейшее укрепление правовых механизмов защиты и гарантий неприкосновенности частной собственности, ликвидации бюрократических преград на пути развития предпринимательства, улучшения инвестиционного климата и деловой среды.
За годы независимости в Узбекистане создана прочная законодательная база, обеспечивающая защиту прав и законных интересов частных собственников, приоритет прав предпринимателей во взаимоотношениях с государственными, правоохранительными и контролирующими органами, а также надежные правовые гарантии от необоснованного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства. В настоящее время в стране функционирует более 600 тысяч субъектов предпринимательства. При этом более 56 процентов ВВП страны производится субъектами малого и частного бизнеса, которые обеспечивают занятость более 78 процентов трудоспособного населения республики.
На пресс-конференции отмечалось, что реализация мер, предусмотренных принятыми Указом и Постановлением Президента Республики Узбекистан от 19.06.17г., позволили обеспечить усиление гарантий защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства, повысить эффективности их поддержки, оказывать им всестороннего содействия в организации и ведении бизнеса, предоставить качественные государственные услуги, внедрить эффективный канал обмена информацией с предпринимателями по вопросам совершенствования бизнес-среды, а также способствовать дальнейшему развитию частной собственности и предпринимательства в нашей стране, широкому привлечению иностранных инвестиций и выходу отечественных производителей на внешние рынки.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан қисқа фурсат ичида кенг кўламли ишлар амалга оширилган. В частности, в целях усилении гарантий надежной защиты их прав и законных интересов в сфере защиты прав субъектов предпринимательства:
За два месяца Торгово-промышленной палатой было рассмотрено в общей сложности 150 документов, в частности: проекты законов (23), проекты решений Президента Республики Узбекистан (21), проекты решений правительства (56) и прочие документы (50).
Специалисты ТПП приняли участие и провели мониторинг 653 проверок из 833, утвержденных Республиканским советом по координации деятельности контролирующих органов. Также сотрудники Палаты приняли участия во внеплановых проверках, где в августе был выявлен и предотвращен факт незаконной проверки.
По результатам рассмотрения обращений в защиту интересов субъектов предпринимательства со стороны ТПП внесены в суды 13,654 исковых заявлений.
Кроме того, за 6 месяцев текущего года со стороны 15 арбитражных судов, организованных при Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан и ее территориальных управлениях рассмотрено 708 дел с общей претензионной стоимостью в размере 21,9 млрд. сум. Отметим, что данный показатель превышает результаты соответствующего периода 2016 года на 146 дел и 3,7 млрд. сум
В сфере улучшения деловой среды и инвестиционного климата
В целях широкого привлечения субъектов предпринимательства в процессы разработки мер по дальнейшему улучшению делового климата при ТПП созданы экспертные советы с учетом возложенных задач, в т.ч. начали функционировать
8 экспертных советов по юридическим вопросам предпринимательской деятельности по результатам которых были даны 5 заключения и направлены в соответствующие организации.
Кроме того, созданы экспертные советы по вопросам альтернативной энергии, ИКТ, ВЭД, транспорта, текстиля, переработки сельхозпродукции, банковско-финансовым вопросам, торговле, строительству, промышленности, развитию инноваций, молодёжного предпринимательства, поддержке субъектов предпринимательства в регионах и др.
В целях оказания практической помощи субъектам предпринимательства в организации, ведении и дальнейшем развитии бизнеса по республики рассмотрены 4 852 из 6 085 поступивших обращений от субъектов предпринимательства. По линии единой телефонной службы (Call-center) приняты и обработаны 7 675 звонков.
Кроме того, установлено сотрудничество между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Виртуальной приемной Президента Республики Узбекистан. На сегодняшний день сотрудниками Палаты приняты обращения 69 посетителей Виртуальной приемной Президента. Из них, 17 обращений входят в компетенцию Палаты, остальные 52 обращения - соответствующих государственных органов.
В сфере содействия предпринимательской деятельности
В целях активной поддержки внедрения инновационного предпринимательства, реализации «startup» — проектов, предпринимательских инициатив молодежи в рамках проекта «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)» проведены этапы отбора «Start-Up» проектов. Из 419 проектов, поступивших от студентов, обучающихся в ВУЗах, отобраны 30 проектов и перенаправлены для дальнейшего рассмотрения.
В целях привлечения молодежи в сферу малого бизнеса и частного предпринимательства, оказания системной поддержки 12 августа текущего года подписан меморандум о взаимосотрудничестве с Союзом молодежи Узбекистана.
Также выполнены работы по подготовке практических пособий для начинания предпринимательской деятельности в разных сферах экономики. Разработан проект комплексных модульных учебных материалов «Бизнес билан танишув» для учеников колледжей и слушателей региональных центров профессиональной подготовки».
В течение месяцев июль-август 2017 года по Республике было привлечено 300 субъектов предпринимательства в членство палаты и оказаны услуги по развитию предпринимательской деятельности. На сегодняшний день количество членов ТПП составляет около 30 000 предпринимателей.
В сфере взаимодействия с государственными органами:
В целях внедрения эффективной системы взаимодействия и новых форм работы, способствующих высокой мобильности и результативности взаимодействия со всеми ветвями государственной власти уделяется особое внимание вопросам налаживания прямого взаимодействия с парламентом, государственными, судебными и правоохранительными органами в деле реализации поставленных перед ТПП задач. Прорабатывается вопрос подписания меморандума о сотрудничестве Сенатом и Законодательной палатой Олий Мажлиса, ЦБ, МИД, МВТ, МВССО, ГНК, Госкоминвестиции, Госкомконкуренции, Генпрокуратурой, АО НВК «Узэкспоцентр» и др. Разработаны предложения по устранению бюрократических препятствий и бумажной волокиты при выдаче кредитов коммерческими банками и внесены в КМ.
За отчетный период (июнь – июль) осуществлен выезд во все территориальные подразделения и проведено изучение с целью размещения и обустройства территориальных подразделений и ЦСП, а также подбора кадров. В ходе выезда на территории проведены встречи с 300 субъектами предпринимательства.
Одновременно, введена практика организации выезда в регионы совместно с депутатами Законодательной Палаты и членами Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, в ходе которых оказано практическое содействие в решении 74 проблемных вопросов на местах и приняты 15 предложений от субъектов предпринимательства.
Проведена инвентаризация пустующих и неэффективно работающих объектов, зданий и земельных площадей в Норынском районе (Наманган) и г. Хонабод (Андижан), проводимая с территориальными представителями Госкомприватизации. Аналогичная работа завершается в Паркентском районе (Ташкентская область).
Одновременно, отобраны по одному району в каждом областном центре с целью проведения работы по инвентаризации пустующих и неэффективно работающих объектов, зданий и земельных площадей для создания образцовой карты районы (города) с паспортами каждого объекта и конкретными предложениями по их дальнейшему эффективному использованию и созданию новых рабочих мест. В дальнейшем до конца текущего года планируется завершить данную работу по территории всей республики.
В сфере обучения субъектов предпринимательства:
В целях кардинального повышения качества системы подготовки и переподготовки кадров для предпринимательских структур был организован учебный семинар 42 руководящим кадрам на территориях Торгово-промышленной палаты на тему указа Президента Республики Узбекистан от 19 июня 2017 года № УП-5087 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственной защиты законных интересов бизнеса и дальнейшего развития предпринимательской деятельности». На сегодняшний день такие семинары планируются провести 388 сотрудникам центров содействия предпринимательству.
Сформирована электронная база учебных пособий по осуществлению предпринимательской деятельности, ранее разработанных при содействии международных финансовых и донорских организаций, и переданы всем территориальным подразделениям ТПП для использования в работе и распространения среди субъектов предпринимательства.
В рамках «Программы подготовки кадров менеджмента», осуществляемой при финансовой поддержке Евросоюза, объявлен конкурс с целью организации стажировки предпринимателей в странах Евросоюза до 18 августа текущего года. На конкурс поступило более 80 заявлений от субъектов предпринимательства.
В рамках «Программы подготовки кадров менеджмента», осуществляемой при финансовой поддержке Правительства Германии, организованы стажировки 18 предпринимателей в Германии.
Начата реализация 3 проектов по обучению отечественных предпринимателей с организацией стажировок за рубежом. Достигнута договоренность с ПРООН, ОБСЕ и Глобальным экологическим фондом о реализации еще 3 проектов (1,8 млн. долл.), направленных на укрепление материально-технической базы ТПП, территориальных управлений и центров содействия на местах. Ведется проработка 2 проектов с индийской стороной и КОИКА по созданию и оснащению учебных центров в г. Ташкент, Андижан, Ургенч, а также бизнес-инкубаторов в областных центрах республики.
В сфере внешнеэкономической деятельности и привлечения инвестиций
В Торгово-промышленной палате Узбекистана организовано 7 встреч с представителями дипломатических корпусов зарубежных стран и 13 встреч с представителями иностранных организаций и компаний. В частности, состоялся обмен мнениями по ожидаемым планам и перспективам двустороннего сотрудничества с послами Японии, Евросоюза, Индии, Индонезии, Грузии, Кыргызстана и Казахстана в Узбекистане. Кроме того, в ходе встреч, состоявшихся с заместителем председателя Торгово-промышленной палаты Афганистана, председателем Торгово-промышленной палаты Таджикистана, заместителем Министра экономики Кыргызстана, мэром города Ланджоу Китая, советником провинции Юннан, руководителем Совета дружбы с зарубежными странами провинции Янпу, президентом японской корпорации «Уно», обсуждены двухсторонние предложения по развитию сотрудничества.
В частности, 18-20 июля осуществлен визит в Узбекистан российских деловых кругов при поддержке Торгово-промышленной палаты Томской области. В рамках визита организованы бизнес-форум Узбекистан-Россия, а также ряд встреч в министерствах и ведомствах.
5 июля текущего года в Торгово-промышленной палате организована кооперационная биржа с участием представителей этнического узбекского бизнеса, проживающих в Королевстве Саудовской Аравии и узбекских предприятий. По итогам мероприятия между предприятием «Abdullatif Trading Co. Ltd.» и ООО «Arfitex Group» достигнуто соглашение по выделению инвестиции в размере 2 млн. долларов США для строительства коттеджей в городе Ташкент.
Кроме того, в сотрудничестве с МИД, МВТ и другими заинтересованными организациями разработан план международных мероприятий Торгово-промышленной палаты на второе полугодие и внесен на утверждение в Кабинет Министров.
На сегодняшний день в ТПП идет активная работа по организации бизнес-форумов с такими странами, как Австрия, Германия, Индия, Казахстан, Канада и Россия.
Разрабатывается информационная система, позволяющая субъектам предпринимательства самостоятельно в интерактивной форме осуществлять поиск современного зарубежного оборудования и мини-технологий. Формируется база данных экспортоориентированной продукции, производимой субъектами предпринимательства Республики Узбекистан.
В целях обеспечения выхода продукции отечественных организаций на внешние рынки, активное продвижение национальных брендов за рубежом
- организована поездка 18 предпринимателей в Туркменистан (20-22 июнь) Международной выставки «Великий шелковый путь – путь дружбы и братства», по итогам подписан экспортный контракт по поставке алюменивых профилей. В настоящее время ведутся переговоры по заключению экспортных контрактов по поставке бытовой техники, пищевой продукции и др.
- организована поездка 86 предпринимателей в Таджикистан для участия на выставке в г. Душанбе (27 – 29 июль), по итогам которого подписаны 20 экспортных контрактов на общую сумму 4,7 млн. долл. США,
- организована поездка 15 узбекских компаний в г.Ереван (7-9 июль) по итогам которого была достигнута договоренность о подписании 10 импортных контрактов на поставку оборудования.
- организована поездка 3 узбекских компаний в Турцию (19-21 июль) по итогам была достигнута договоренность о подписании соглашения (франчайзинговый контракт) на 1 000 000 долл.США.
Содействие в привлечении инвестиции:
В целях привлечения отечественных и иностранных инвестиций, а также современных технологий Торгово-промышленной палатой оказано содействие в организации деятельности 6 совместных предприятий с участием иностранного капитала. Из них, 1 предприятие направлено на производство продовольственной продукции, 1 – торгового оборудования, 2 – строительных материалов, 1 – текстильной продукции, 1 – по другому направлению.
К тому же, Палатой оказано прямое содействие 25 предприятиям в поиске и приобретении мини-технологий и оборудования на общую сумму 4,055 млн. долларов США, в частности, 2 оборудования предназначены для производства текстильной продукции, 6 – строительных материалов, 8 – продовольственной продукции, 4 – переработки сельскохозяйственной продукции и 5 – по другим секторам. Основными странами-донорами являются КНР, ЕС и другие страны. Основным механизмом поддержки ТПП в поиске оборудований является организация деловых визитов в зарубежные страны, организация участия предпринимателей в зарубежных и местных выставках, а также бизнес-встречах.