O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi tomonidan Rossiya Federatsiyasi ishbilarmon doiralari delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifi tashkil etildi.
Tashrif doirasida 26 sentyabr soat 10-00 da «International Hotel Tashkent» mehmonxonasida ikki davlat ishbilarmon doiralari ishtirokida “Hamkorlikning yangi istiqbollari” mavzuidagi II O'zbekiston-Rossiya ishbilarmonlik forumi bo'lib o'tdi.
Ushbu tadbirni o'tkazishdan ko'zlangan maqsad O'zbekiston va Rossiya kompaniyalari o'rtasida savdo aloqalari yo'lga qo'yilishini qo'llab-quvvatlash, yangi qo'shma korxonalarni tashkil etish va yangi qo'shma loyihalarni amalga oshirishga oid masalalarni ko'rib chiqishdan iborat edi.
Tadbirda kimyo, yengil, mashinasozlik, qishloq xo'jaligi, aviatsiya, oziq-ovqat, farmatsevtika sanoatlari, metallurgiya, tibbiyot vositalari, ishlab chiqarishga mo'ljallangan mahsulotlar, yo'l-qurilish texnikasi, neft-gaz qurilmalarini ishlab chiqarish, energetika, gidrotexnika kabi 30 dan ortiq Rossiya kompaniyalarining ishtirokida tashkil tnb
Ishbilarmonlik uchrashuvi chog'ida ikki davlat tadbirkorlari o'rtasidagi o'zaro munosabatlarni mustahkamlash bo'yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, tadbirda quyidagi mavzular bo'yicha 3 ta seksiya majlisi o'tkazildi: I Seksiya. O'zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o'rtasidagi o'zaro manfaatli mintaqalararo hamkorlikni kengaytirish va rivojlantirish («Samarqand» zali); II Seksiya. Turizm - hududlar iqtisodiyotini rivojlantiruvchi kuch sifatida («Buxoro» zali); III Seksiya. Mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishda transport va logistika («Xiva» zali).
Ishbilarmonlik forumi doirasida O'zR SSP va RF SSP o'rtasida xalqaro tijorat arbitraji va mediatsiya sohasida hamkorlik to'g'risidagi Bitim, shuningdek, 2018-2019 yillarda Rossiya-O'zbekiston ishbilarmonlik kengashi va O'zbekiston-Rossiya ishbilarmonlik kengashi o'rtasida hamkorlik to'g'risidagi Memorandum nizomlarini amalga oshirish bo'yicha chora-tadbirlar Rejasi (“Yo'l xaritasi”) imzolandi.
Qayd etish kerakki, 2016 yil yakunlari bo'yicha mahsulotlar aylanmasi 4 237,5 mln. dollarni (2014 yilga nisbatan -4,9%), jumladan eksport 1 842,4 mln. dollarni (+1,2%), import - 2 395,1 mln. dollarni (-9,1%) tashkil etdi.
Asosiy eksport pozitsiyalari: tabiiy gaz (26,6%), to'qimachilik mahsuloti (24,7%), transport xizmatlari (21,1%), yangi va qayta ishlangan meva-sabzavot mahsulotlari (8,0%), kimyoviy mahsulotlar (3,1%), sink (1,5%).
Import: qora va rangli metallar (17,0%), yog'och (15,2%), neft va neft mahsulotlari (14,6%), mexanik qa elektr qurilmalar (13,1%), oziq-ovqat mahsulotlari (10,1%), kimyoviy mahsulotlar (3,6%), qog'oz buyumlar (3,3%), farmatsevtika vositalari (3,0%), transport vositalari (2,6%) va h.k.
2016 yil davomida jalb etilgan Rossiya investitsiyalarining hajmi 1 292,8 mln. dollarni, jumladan neftgaz tarmog'idagi loyihalarda - 1 204,8 mln. dollarni (93,2%) va telekommunikatsiya sohasida - 84,7 mln. dollarni (6,5%) tashkil qildi.
O'zbekiston Respublikasida Rossiya sarmoyasi ishtirokidagi 961 ta korxona faoliyat yuritib, ulardan 810 tasi qo'shma korxona va 151 tasi 100% Rossiya kapitaliga ega. Mamlakatimizda Rossiyaning 64 ta firmasi va kompaniyasi vakolatxonalari akkreditatsiyadan o'tgan.
O'z navbatida, Rossiya hududida O'zbekiston Respublikasi rezidentlari ishtirokidagi 569 ta korxona tashkil etilgan.

В Ташкенте прошел II Узбекско - Российский деловой-форум
Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан организован визит делегации деловых кругов Российской Федерации в Республику Узбекистан.
В рамках визита 26 сентября в 10:00 часов в гостинице «International Hotel Tashkent» прошел II Узбекско - Российский деловой форум на тему: «Новые горизонты сотрудничества» с участием деловых кругов двух стран.
Целью проведения мероприятия являлось содействие налаживанию торговых связей между узбекскими и российскими компаниями, проработка вопросов создания новых совместных предприятий и реализация новых инвестиционных проектов.
На мероприятии приняли участие более 30 российских компаний, занятых в сфере химической, легкой, машиностроительной, сельскохозяйственной, авиационной, пищевой, фармацевтической промышленности, металлургии, производства медицинских препаратов, товаров производственного назначения, дорожно-строительной техники, нефтегазового оборудования, энергетики, гидротехники и др.
Во время деловой встречи были обсуждены вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран. На мероприятии также было проведено 3 секционных заседания на темы: Секция I. Расширение и развитие взаимовыгодного межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией (зал «Самарканд»); Секция II. Туризм как драйвер развития экономики регионов (зал «Бухара»); Секция III. Транспорт и логистика в развитии межрегионального сотрудничества (зал «Хива»)
В рамках делового форума были подписаны Соглашения между ТПП РУ и ТПП РФ о сотрудничестве в области международного коммерческого арбитража и медиации, а также подписание Плана мероприятий («Дорожная карта») по реализации положений Меморандума о сотрудничестве между Российско-Узбекским деловым советом и Узбекско - Российским деловым советом на 2018-2019 гг.
Надо отметить что, по итогам 2016 г. товарооборот составил 4 237,5 млн. долл. (-4,9% по сравнению с 2014г.), в том числе экспорт 1 842,4 млн. долл. (+1,2%), импорт-2 395,1 млн. долл. (-9,1%).
Основные позиции экспорта: природный газ (26,6%), текстильная продукция (24,7%), транспортные услуги (21,1%), свежая и переработанная плодоовощная продукция (8,0%), химические продукты (3,1%), цинк (1,5%).
Импорт: черные и цветные металлы (17,0%), древесина (15,2%), нефть и нефтепродукты (14,6%), механическое и электрическое оборудование (13,1%), продовольственные товары (10,1%), химическая продукция (3,6%), бумажные изделия (3,3%), фармацевтические препараты (3,0%), транспортные средства (2,6%) и т.д
За 2016г. объемы привлеченных российских инвестиций составили 1 292,8 млн. долл., в том числе 1 204,8 млн. долл. (93,2%) - проекты в нефтегазовой отрасли и 84,7 млн. долл. (6,5%) - в сфере телекоммуникаций.
В Республике Узбекистан осуществляет  деятельность 961 предприятия с участием российской стороны, в том числе 810 совместных и 151 предприятие со 100% российским капиталом. Аккредитованы представительства 64 фирм и компаний РФ.
В свою очередь, на территории России создано 569 предприятий при участии резидентов Республики Узбекистан.