O'zbekiston-Koreya biznes-forumi
Joriy yilning 7-11 noyabr kunlari Koreya Respublikasi ishbilarmon doiralari delegatsiyasi Kichik va o'rta biznes federatsiyasi raisining o'rinbosari Li Xong Vu rahbarligida O'zbekistonda bo'lib turadi.
Xususan, mazkur tashrif doirasida 2017 yil 8 noyabr kuni O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan ikki davlat tadbirkorlari ishtirokidagi O'zbekiston-Koreya biznes-forumi va kooperatsiya birjasi o'tkaziladi. Ushbu tadbir ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirish, shuningdek qo'shma loyihalarni amalga oshirish maqsadida chet el investitsiyalarini jalb qilish uchun qo'shimcha rag'bat sifatida xizmat qiladi.
Forumda qurilish, oziq-ovqat sanoati, savdo, zargarlik buyumlari, tibbiyot anjomlari, shaxsiy gigiena buyumlari, gazballon uskunalari, qishloq xo'jaligi mashinalarini ishlab chiqarish, AKT, qadoqlash materiallari, to'qimachilik va to'qimachilik qurilmalari, logistika, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash hamda tayyor mahsulotlarni chiqarish kabi sohalarda faoliyat yuritayotgan Janubiy Koreyaning yirik kompaniyalaridan kelgan 50 ga yaqin vakil, shuningdek, O'zbekiston Respublikasining turli viloyatlarida joylashgan yirik korxonalar va kompaniyalarning 150 dan ortiq vakillari ishtirok etmoqda.
Ishbilarmonlik uchrashuvi chog'ida ikki davlat tadbirkorlari o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni mustahkamlash bo'yicha masalalar muhokama qilinadi.
Shu bilan birga, tadbir davomida o'zbek kompaniyalari vakillarining e'tiboriga Koreyaning «EKSIMBANK»i tomonidan O'zbekiston Milliy bankiga koreys kompaniyalari qurilmalarini xarid qilish uchun ajratiladigan kredit liniyalari taqdim etiladi.
Biznes-forum doirasida hamkorlikka oid qator kelishuvlarning imzolanishi kutilmoqda. Koreya Respublikasi ishbilarmon doiralari delegatsiyasi shuningdek «O'zbekistonda ishlab chiqarilgan» ko'rgazma-yarmarkasiga ham tashrif buyuradi.
O'zbekiston Respublikasiga jalb qilingan Koreya Respublikasining to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalari hajmi 7 mlrd. AQSH dollaridan oshdi.
Bugungi kunda O'zbekiston Respublikasida koreys kapitali ishtirokidagi 461 ta korxona faoliyat yuritmoqda (386 ta qo'shma korxona va 75 ta 100% koreys kapitaliga ena korxona). O'zbekistonda 75 ta koreys kompaniyasining vakolatxonasi akkreditatsiyadan o'tgan.
Ushbu kompaniyalar faoliyatining asosiy yo'nalishlari: neftgaz, neftkimyo va kimyo sohalari, qazib chiqarish, mashinasozlik, elektr texnik, to'qimachilik, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, transport va logistika, turizm, qurilish materiallarini ishlab chiqarish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va boshqalar

В Ташкенте прошёл Узбекско-Корейский бизнес-форум.
Делегация деловых кругов Республики Корея во главе заместителя председателя Федерации малого и среднего бизнеса Ли Хонг Ву прибыл в Узбекистан в период с 7 по 11 ноября 2017 года.
В рамках визита 8 ноября 2017 года Торгово-промышленной палатой совместно с Национальным банком внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан прошёл Узбекско-Корейский бизнес-форум и кооперационная биржа c участием предпринимателей двух стран, которая послужила дополнительным стимулом для развития делового сотрудничества, а также привлечения иностранных инвестиций с целью реализации совместных проектов.
На форуме приняли участие около 60 представителей крупных южнокорейских компаний занятые в сфере строительства, пищевой отрасли, торговли, производства ювелирных изделий, медицинского оборудования, средства личной гигиены, газобаллонного оборудования, сельскохозяйственных машин, ИКТ, упаковочные материалы, текстиля и текстильного оборудования, логистики, переработки плодоовощной продукции и выпуск готовых изделий, а также более 150 представителей крупных предприятий и компаний из различных регионов Республики Узбекистан.
В ходе мероприятия, на внимание узбекских компаний были представлены кредитные линии «ЭКСИМБАНК» Кореи в Национальном банке Узбекистана, выделяемых для приобретения оборудования корейских компаний.
Делегация деловых кругов Республики Корея также посетила выставку-ярмарку «Сделано в Узбекистане».
В рамках визита 9 ноября 2017 года Делегация деловых кругов Республики Корея планирует посетить свободную индустриальную зону «Коканд», специализирующаяся на производстве строительной, пищевой, химической, текстильной, кожгалантерейной, обувной продукции, которая послужит дополнительным стимулом для развития делового сотрудничества, а также привлечения иностранных инвестиций с целью создания совместных производств.
Надо отметить что, Узбекистан является основным торговым партнёром Кореи среди стран Центральной Азии — на республику приходится свыше половины товарооборота Республики Корея с государствами региона.
Объём прямых инвестиций Республики Корея, привлеченных в экономику Республики Узбекистан, превысил 7 млрд. долл. США.
В настоящее время в Республике Узбекистан функционируют 461 предприятий с участием корейского капитала (386 совместные и 75 предприятия со 100% корейским капиталом). В Узбекистане аккредитованы представительства 75 компании Кореи.