AQShga qishloq xo'jaligi mahsulotlarini eksport qilish bo'yicha logistika va bojxona muammolarini muhokamasiga bag'ishlangan "davra suxbati"
O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan Amerika-O'zbekiston savdo palatasi hamkorligida shu yilning 10 noyabr kuni respublikamizning barcha viloyatlaridan kelgan tadbirkorlar ishtirokida videoanjuman shaklidagi navbatdagi davra suhbati o'tkazildi.
Mazkur davra suhbatining asosiy mavzusi AQShga qishloq xo'jaligi mahsulotlarini eksport qilish bo'yicha logistika va bojxona muammolarini muhokama qilishdan iborat bo'ldi.
Kun tartibi loyihasidan ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yo'lga qo'yish istiqbollari, shuningdek, AQShga qishloq xo'jaligi mahsulotlarini eksport qilish bo'yicha logistika va bojxona muammolarini hal qilish kabi masalalar o'rin oldi.
Ta'kidlash kerakki, mamlakat aholisi uchun qayta ishlangan qishloq xo'jaligi mahsulotlarining xavfsizligini ta'minlash, ichki bozorlarni hamyonbop va sifatli qayta ishlangan qishloq xo'jaligi mahsulotlari bilan yanada to'yintirish, aholi ehtiyojlaridan ortadigan mahsulotlarni xorijga eksport qilish hajmlarini kengaytirish va qishloq hududidagi aholining daromadlarini oshirish, shuningdek, hamyurtlarimizning turmush darajasini oshirish uchun aholining tomorqa maydonlaridan samarali foydalanish o'ta muhim ahamiyat kasb etadi.
Davra suhbati chog'ida qayd etilganidek, O'zbekiston qishloq xo'jaligi sohasida ko'p yillik boy tajriba hamda yuksak ilmiy salohiyatga ega.
Shu bilan birga, ishbilarmonlik uchrashuvi davomida ikki davlat tadbirkorlari o'rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash bo'yicha o'zaro manfaatli hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Xususan, O'zbekistonga Amerika biznesini jalb qilish hamda ikki davlat ishbilarmonlik doiralari o'rtasida samarali muloqotni tashkil etishda 1993 yilda tashkil topgan Amerika-O'zbekiston savdo palatasi (AO'SP) o'ziga xos o'rin tutadi.
Aytish zarurki, 2016 yilda qo'shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish yordamida ikki davlat o'rtasidagi o'zaro mahsulotlar aylanmasini 70 foizga oshirib, 454 million dollarga yetkazishga erishildi.

"Круглый стол" по обсуждению логистических и таможенных проблем по экспорту сельхозпродукции в США.
10 ноября Торгово-промышленной палатой Узбекистана совместно с Американо-Узбекской торговой палатой проведен очередной «круглый стол» в формате видеоконференции.
Основной темой данного "круглого стола" является обсуждение логистических и таможенных проблем по экспорту сельхозпродукции в США.
В проект повестки дня были включены такие вопросы, как перспективы налаживания двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также решение логистических и таможенных проблем по экспорту сельхозпродукции в США.
Надо отметить, обеспечение безопасности переработанной сельскохозяйственной продукции для населения страны, дальнейшее обогащение внутренних рынков доступной и качественной переработанной сельскохозяйственной продукцией, расширение объема экспорта продукции, превышающей потребности населения за рубеж и повышение доходов жителей сельской местности, а также эффективное использование придворных участков населения для повышения жизненного уровня наших соотечественников имеет важнейшее значение.
В ходе «круглого стола» было отмечено, что Узбекистан имеет многолетний богатый опыт и высочайший научный потенциал в сфере сельского хозяйства.
Во время деловой встречи также были обсуждены вопросы взаимного сотрудничества по укреплению взаимодействия между предпринимателями двух стран.
В привлечении в Узбекистан американского бизнеса и организации эффективного диалога между деловыми кругами двух стран играет созданная в 1993г. Американо-Узбекская торговая палата (АУТП).
Важно отметить, что в 2016 году благодаря разработке и реализации совместных проектов с указанными компаниями удалось увеличить взаимный товарооборот на 70 процентов и довести до 454 миллионов долларов США.
Сегодня в нашей стране действуют 164 предприятия с участием американского капитала, а объёмы инвестиций из США в экономику Узбекистана превысили 1 миллиард долларов США.