Yoshlarning startap-tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashga oid uch oylik dasturning yakuniy bosqichi shu yilning 29 noyabr kuni bo‘lib o‘tdi. Dasturning ikkinchi davri finaliga 19 ta jamoa muvaffaqiyatli o‘tgan bo‘lib, ulardan 12 tasi «DemoDay» maxsus tadbirida o‘z startap-loyihalarini salohiyatli investorlar hamda manfaatdor tashkilotlarga taqdim etish imkoniyatini qo‘lga kiritdi.
Yosh tadbirkorlar tomonidan yaratiladigan startaplarni shakllantirish va rivojlantirish yangi ilg‘or g‘oyalarni hosil qilish, milliy iqtisodiyot tarmoqlarining raqobatbardoshligini mustahkamlaydigan muhitni yaratish hamda mamlakatimizning innovatsion salohiyatini oshirish imkoniyatini beradi. Tadbirkorlikni rivojlantirishda yoshlarning ishtiroki ularning ijodiy salohiyati rag‘batlantirilishining innovatsion taraqqiyotini kuchaytirishga yo‘l ochadi.
O‘zbekiston aholisining 60 foizdan ortig‘ini tashkil etuvchi yoshlar innovatsion loyihalar yordamida mamlakat rivojlanishiga o‘z hissasini qo‘shishga qodir harakatga keltiruvchi kuch sanaladi. Xususan, “Startap-tashabbuslar” Dasturi O‘zbekistonda yoshlarning loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan va davlat sektori ko‘magida tashkil etilgan dastlabki g‘oya bo‘ldi. Dastur “O‘zbekiston biznes-forumi (III-bosqich)” loyihasi doirasida Savdo-sanoat palatasi va BMTTD tomonidan Fan va texnologiyalar agentligi, Yoshlar ittifoqi, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi va Janubiy Afrikaning «Sasol» kompaniyasi hamkorligida amalga oshirilmoqda.
Dastur oliy ta’lim muassasalarining talabalari va professor-o‘qituvchi tarkiblari uchun mo‘ljallangan. Joriy yilda dasturning ikkinchi davri o‘tkazilgan bo‘lib, unda O‘zbekistonning barcha hududlari qamrab olindi. Mamlakatning 57 ta oliygohidan kelib tushgan 419 ta arizadan ko‘p sonli tanlov saralashidan o‘tgan 40 ta loyiha ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
Uch oylik dastur doirasida ishtirokchilar trekerlar (shaxsiy murabbiylar) rahbarligi ostida o‘z nazariyalarini sinovdan o‘tkazdilar, minimal ish modellarini yaratib, ularni amaliyotda tekshirib ko‘rdilar, maqsadli auditoriyani o‘rganib, tavsiyalarni oldilar, dastlabki “qo‘l” savdosini sinovdan o‘tkazib, loyihaning kamchiliklarini tahlil qildilar va uni takomillashtirdilar. O‘zbekistondagi muvaffaqiyatli tadbirkorlar, jumladan, StartupFactory tashkilotchilari, MyTaxi, Paynet, LeBazar, Korzinka.uz asoschilari, O‘zbekistondan Amazon kompaniyasiga sotilgan birinchi startapning asoschisi, to‘lov tizimlarining mutaxassislari ma’ruzachilar, murabbiylar va trekerlar sifatida o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Dastur ishtirokchilari «tejamkor startap» (Lean Startup) metodologiyasini izohlash, startapni rivojlantrish va muvaffaqiyatli biznesga aylantirish asoslarini o‘rganishga qaratilgan besh kunlik ish seminarida ishtirok etdilar. Shuningdek, qo‘shimcha tarzda biznesni ro‘yhatdan o‘tkazishning yuridik masalalari, soliqqa tortish va intellektual mulk muhofazasi masalalari, texnopark, innovatsion markaz va Yuksak texnologiyalar markazining imtiyozlari bo‘yicha to‘qqiz nafar ekspert ishtirokida mahorat maktablari tashkil etildi.
Amaliyotda eng yaxshi natijalarni namoyon eta olgan 19 ta loyiha dasturning final bosqichiga yo‘llanma oldi va ulardan 12 tasi investitsiyalarni jalb qilish yoki biznesni qo‘shma rivojlantirish uchun maxsus tashkil etilgan «DemoDay» tadbiri doirasida o‘z loyihalarini salohiyatli investorlar va bozorning mahoratli ishtirokchilariga taqdim etdilar.
“Startap-tashabbuslar” Dasturi O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha harakatlar strategiyasi, shuningdek, BMTga a’zo davlatlar tomonidan qabul qilingan Barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishishga oid Global tartibga muvofiq amalga oshirilmoqda. Qo‘llab-quvvatlash dasturi – yoshlarning g‘oyalarini muvaffaiyatli startaplarga aylantirishda ularni qo‘llab-quvvatlash uchun ishlab chiqilgan texnologik tadbirkorlikni rivojlantirishning yangi va istiqbolli modelidir. O‘z navbatida, dasturning muvaffaqiyatga erishishi tarixi – yangi ish o‘rinlarining yaratilishi va innovatsiyalarni rivojlantirish bilan bir qatorda, tadbirkorlik madaniyatini ilgari surish va yoshlarni yangi g‘oyalar amalga oshirilishiga ko‘proq jalb qilish, va nihoyat shahsiy startaplarini ishlab chiqishlariga ko‘maklashishdir.

12 КОМАНД ПРЕДСТАВИЛИ СВОИ СТАРТАПЫ ИНВЕСТОРАМ НА «DEMO DAY»
29 ноября 2017 года состоялся заключительный этап трехмесячной программы поддержки молодежных стартап-инициатив. 19 команд успешно прошли в финал второго цикла программы и 12 из них получили возможность представить свои стартап-проекты потенциальным инвесторам и заинтересованным организациям на специальном мероприятии «Demo Day».
Формирование и развитие стартапов, создаваемых молодыми предпринимателями, позволяют генерировать новые передовые идеи и создать среду для укрепления конкурентоспособности секторов национальной экономики и повышать инновационный потенциал нашей страны. Участие молодежи в развитии предпринимательства позволяет усилить инновационное развитие стимулировать их творческий потенциал.
В Узбекистане молодежь, составляет более 60% населения, является движущей силой, способной через инновационные проекты вносить вклад в развитие страны. В Узбекистане первой инициативой, направленной на поддержку молодежных стартапов и организованной при содействии государственного сектора, стала Программа «Стартап-инициативы». Программа реализуется Торгово-промышленной палатой и ПРООН в рамках проекта «Бизнес-форум Узбекистана (фаза-III)», а также при поддержке Агентства по науке и технологиям, Союза молодежи, Посольства Великобритании в Узбекистане и южноафриканской компании «Sasol».
Программа ориентирована на студентов и профессорско-преподавательский состав высших образовательных учреждений. В этом году был проведен второй цикл программы и охватил все регионы Узбекистана. Из 419 заявок из 57 вузов страны, пройдя многоступенчатый конкурсный отбор, в программе смогли принять участие 40 проектов.
В рамках трехмесячной программы участники под руководством трекеров (индивидуальных наставников) тестировали свои гипотезы, создавали минимальные рабочие модели, апробировали их на практике, изучали целевую аудиторию, получали отзывы, тестировали первую «ручную» продажу, анализировали недостатки проекта и совершенствовали его. Своим опытом в качестве лекторов, менторов и трекеров делились успешные предприниматели Узбекистана: организаторы Startup Factory, основатели MyTaxi, Paynet, LeBazar, Korzinka.uz, основатель первого стартапа, проданного компании «Amazon» из Узбекистана, эксперты платежных систем.
Участники программы посещали пятидневный рабочий семинар, направленный на разъяснение методологии «бережливого стартапа» (Lean Startup), изучение основ развития стартапа и превращения его в успешный бизнес. Дополнительно проведены мастер-классы с участием девяти экспертов по юридическим вопросам регистрации бизнеса, вопросам налогообложения и защите интеллектуальной собственности, льготах технопарка, инновационного центра и Центра высоких технологий.
19 проектов, продемонстрировавших лучшие результаты своей работы, прошли в финал программы и 12 из них представили свои проекты потенциальным инвесторам и профессиональным участникам рынка в рамках специально организованного мероприятия «Demo Day» для привлечения инвестиций или совместного развития бизнеса.
Программа «Стартап-инициативы» реализуется в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана, а также Глобальной повесткой по достижению Целей устойчивого развития, принятой государствами-членами ООН. Программа поддержки – это новая и перспективная модель развития технологического предпринимательства, созданная для поддержки молодежи в превращении идей в успешные стартапы. В свою очередь, истории успеха программы – это не только новые рабочие места, развитие инноваций, но и возможность продвигать культуру предпринимательства и привлекать больше молодежи к реализации новых идей, и, в конечном счете, созданию собственных стартапов.