Milliy hunarmandchilik va amaliy san'at mahsulotlari ko'rgazmasi
Joriy yilning 28 yanvar kuni poytaxtimizdagi Milliy liboslar galereyasida xalq badiiy hunarmandchiligi va amaliy san'ati mahsulotlarining ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston Respublikasi xalq ustalari, hunarmandlari va musavvirlari “Hunarmand” uyushmasi Savdo-sanoat palatasi hamkorligida o'tkazilgan ko'rgazmada Qoraqalpog'iston Respublikasi, Toshkent shahri va barcha viloyatlardan tashrif buyurgan usta-hunarmandlar o'zlari yaratgan milliy hunarmandchilik mahsulotlari bilan ishtirok etishdi.
Hunarmandlar tomonidan ishlab chiqarilgan milliy hunarmandchilik mahsulotlarining ichki va tashqi bozorlardagi savdosiga ko'maklashish, ularni xorijiy davlatlarda o'tkaziladigan xalqaro miqyosidagi ko'rgazma va festivallarga keng jalb qilish, chet ellarda milliy hunarmandchilik mahsulotlari bilan savdo qiluvchi do'konlar va savdo uylarini tashkil qilish maqsadida o'tkazilgan ko'rgazmada mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan diplomatik korpus vakillari, xorijiy davlatlarning mamalakatimizdagi favqulodda va muxtor elchilari, shuningdek, O'zbekistonning jorijiy davlatlardagi favqulodda va muxtor elchilari,  turli tashkilot va idoralar xodimlari, keng jamoatchilik, ommaviy axborot vositalari xodimlari qatnashdilar.
Ko'rgazmada yog'och o'ymakorligi, miniatyura, zardo'zlik, zargarlik, milliy liboslar, kulollik, kandakorlik kabi 20 dan ortiq yo'nalishlardagi amaliy san'at mahsulotlari namoyish etildi.
Shuningdek, ko'rgazma doirasida turli madaniy-ma'rifiy tadbirlar o'tkazildi. O'zbekistonlik dizayner-hunarmandlar ishtirokida milliy liboslar namoyishi tashkil etildi.  “Usta-shogird” maktabi an'analari asosida hunar o'rgangan yosh hunarmandlar va mahoratli ustalar tomonidan milliy hunarmandchiligimizning turli yo'nalishlarida mahorat darslari namoyish etildi.
Hunarmandchilikni rivojlantirish yo'lidagi mavjud muammo va to'siqlarni tizimli bartaraf etish, O'zbekiston xalqlarining boy madaniy merosi va tarixiy an'analarini to'liq saqlab qolish va yanada boyitish, hunarmandchilikni keng miqyosda qo'llab-quvvatlash hamda hunarmandchilik bilan shug'ullanishga aholini, ayniqsa, yoshlar, ayollar va kam ta'minlangan oilalarni jalb qilishga rag'batlantirish maqsadida 2017 yilning 17 noyabrida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “Hunarmandchilikni yanada rivojlantirish va hunarmandlarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash chora-tadbirlari to'g'risida”gi Farmoni va “Hunarmand” uyushmasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi PQ-3393-sonli  Qarori qabul qilindi.
Farmon bilan respublikada milliy hunarmandchilikni rivojlantirishning asosiy yo'nalishlari etib hunarmandlarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash, ularga yer maydonlari va binolar ajratish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulash, imtiyozli kreditlar berish, hunarmandchilik mahsulotlarini sotish va eksport qilish, shuningdek, respublikamizning tuman va shaharlarida hunarmandchilikni rivojlantirish markazlarini tashkil etish va «Usta-shogird» maktablari faoliyatini takomillashtirish ishlari belgilandi.
Shu bilan bir qatorda, hunarmandlarga o'z mahsulotlarini eksport qilishdan tushgan xorijiy valyutani erkin tasarruf etish, shu jumladan, bank hisobraqamlaridan chet el valyutasini naqd shaklda yechib olish huquqi berildi.

Выставки изделий национальных ремесел и прикладных исскуств
28 января в Национальной галерее одежды в Ташкенте состоялась выставка произведений народного творчества и прикладного искусства.
На выставке организованной с помощью народных мастеров Республики Узбекистан, Ассоциации “Хунарманд” и Торгово-промышленной палаты, со своими национальными изделиями принимали участия мастера-ремесленники из города Ташкента, Республики Каракалпакистан и всех областей.
Представители дипломатического корпуса, Чрезвычайные и полномочные послы за рубежом, сотрудники различных организаций и агентств, государственные служащие и сотрудники СМИ приняли участие на выставке, направленной на содействие ремесленникам в продвижении народных ремесленных изделий на внутреннем и внешнем рынке, а также создание торговых площадок и торговых домов с национальными ремесленными изделиями за рубежом.
На выставке были представлены изделия прикладного искусства, более чем 20 направлениях, таких как резьба по дереву, миниатюра, золотая вышивка, украшения, национальные костюмы и керамика.
Также в рамках выставки были проведены различные культурные и образовательные мероприятия. Было организовано представление национальных платьев с участием узбекских дизайнеров и мастеров. Молодые мастера и ремесленники, которые овладели традициями “Уста – шогирд”, представили мастер-классы в различных областях народных промыслов.
С целью устранение существующих проблем и барьеров на пути развития ремесленничества, полное сохранение и обогащение богатого культурного наследия и исторических традиций народа Узбекистана, поддержка ремесленничества и популяризация населения, особенно молодежи, женщин и малообеспеченных семей 17 ноября 2017 года Президент Республики Узбекистан подписал поставновление « О мерах по дальнейшему развитию ремесленничества и всесторонней поддержке ремесленников» и указ “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности ассоциации «Хунарманд».
Основными направлениями развития национального ремесла в республике являются всесторонняя поддержка ремесленников, распределение им земельных участков, зданий, инженерных сетей и коммуникаций, льготное кредитование, продажа и экспорт изделий кустарного промысла, а также центры по развитию мастерства в регионах и городах Республики, а также совершенствование деятельности школ «Уста-шогирд».
В то же время ремесленники получили право свободно распоряжаться иностранной валютой, в том числе денежными средствами от экспорта своей продукции, изъятием иностранной валюты с банковских счетов наличными.