SEMINAR-TRENING “HAKAMLIK SUDI FAOLIYATINI TASHKIL QILISH”
O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi Ijroiya qo'mitasining hakamlik sudlari faoliyatini takomillashtirish bo'yicha qarorlari ijrosi yuzasidan 2018 yil 20 fevralda Urgench shaharida “Hakamlik sudi faoliyatini tashkil qilish” mavzusida seminar-trening o'tkazildi.
Seminar-treningda O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi huzuridagi Hakamlik sudining raisi, Xorazm viloyat hududiy boshqarmasi mas'ul xodimlari ishtirok etdilar.
Treningda hakamlik sudi - fuqarolik huquqiy munosabatlaridan kelib chiquvchi nizolarni, shu jumladan tadbirkorlik sub'ektlari o'rtasida vujudga keluvchi iqtisodiy nizolarni hal etuvchi nodavlat organ bo'lib, yuridik shaxs maqomiga ega emasligi; doimiy faoliyat ko'rsatuvchi hakamlik sudi yuridik shaxs tomonidan tashkil etilishi mumkin va uning huzurida faoliyat ko'rsatishi; u o'z nomi yozilgan blanka va yumaloq muhrga, O'zbekiston Respublikasi hududida hisob-kitob varaqlari, valyuta hisobvaraqlariga hamda boshqa bank hisobvaraqlariga ega bo'lishi mumkinligi; adliya boshqarmalari tegishli hududlarda doimiy faoliyat ko'rsatuvchi hakamlik sudlari hisobini ro'yxatdan o'tkazishi amalga oshirishi ta'kidlandi.
Shuningdek, trening ishtirokchilarining e'tibori doimiy faoliyat ko'rsatuvchi hakamlik sudi tashkil etgan yuridik shaxs uning hisobini ro'yxatdan o'tkazishni amalga oshirish uchun adliya organiga hakamlik sudyalari diplomlari va mehnat daftarchalari (mavjud bo'lganda) taqdim qilishi hamda adliya organlari tomonidan ularning nusxalar olinib, asli qaytarib berilishi lozimligi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 20 dekabrdagi 1001-sonli qarori bilan belgilanganligiga qaratildi. Ilgari mazkur hujjatlarning notarius tomonidan tasdiqlangan nusxalari taqdim qilinishi lozim edi.
Trening ishtirokchilari tomonidan palataning Xorazm viloyat hududiy boshqarmasi huzuridagi Hakamlik sudining ikki yildan buyon faoliyat yuritmayotganligi sabablari atroflicha muhokama qilindi hamda hakamlik sudyalari ro'yxatini yuqori malakali mutaxassislar bilan to'ldirish, hakamlik sudining nizomlari va reglamentining yangi tahririni muhokama qilgan holda tasdiqlab, adliya organlariga yuborish maqsadga muvofiqligi qayd qilindi.

СЕМИНАР-ТРЕНИНГ “ОРГАНИЗАЦИЯ РАБОТЫ ТРЕТЕЙСКОГО СУДА”
20 февраля 2018 года в городе Ургенч организован семинар- тренинг на тему “Организация работы  третейского суда” во исполнение решений Исполнительного комитета Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан по совершенствованию деятельности третейских судов.
В работе семинара-тренинга  приняли участие председатель Третейского суда при Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, ответственных работники территориального  управления ТПП по Хорезмской области.
Как отмечалось в тренинге третейский суд – это негосударственный орган, разрешающий споры, вытекающие из гражданских правоотношений, в том числе экономические споры, возникающие между субъектами предпринимательства, но не является юридическим лицом; постоянно действующий третейский суд может быть образован юридическим лицом и действует при нем; он может иметь бланк и круглую печать со своим наименованием, расчетные, валютные и другие банковские счета на территории Республики Узбекистан; управления юстиции осуществляют на соответствующих территориях учетную регистрацию постоянно действующих третейских судов.
Обращено особое внимание участников семинара на то, что согласно постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 декабря 2017 г. № 1001 дипломы  (при наличии высшего юридического образования) и трудовые книжки третейских судей (при наличии) представляется в управления юстиции, а они снимают их копии, а подлинники возвращают. Ранее необходимо было представлят нотариально удостоверенные копии дипломов и трудовых книжек третейских судей.
Участники семинар-тренинга всесторнее обсуждали причины без действия Третейского суда при территориальном  управлении ТПП по Хорезмской области в последние годы, рекомендовали обновить список третейского суда высококвалифицированными специалистами, подготовить и направить в управление юстиции положения и регламент третейского суда в новой редакции.