“HAKAMLIK SUDLARI: MUAMMOLAR VA YECHIMLAR” MAVZUIDA VIDEOKONFERENSIYA O'TKAZILDI
Mamlakatimizda tadbirkorlik, tijorat va xususiy sektorga nisbatan munosabatlarni tubdan o'zgartirish, ularning huquqlarini poymol qilinishiga yo'l qo'ymaslik, qonuniy manfaatlari himoyasini ta'minlashga qaratilgan huquqiy himoya qilish tizimi shakllantirildi va uning tashkiliy mexanizmi takomillashib bormoqda. Bu borada nizolarni muqobil hal etishda asosiy nodavlat organ sifatida faoliyat yuritib kelayotgan Hakamlik sudlarining o'ziga xos o'rni bor.
Shuning uchun ham O'zR SSP Ijroiya qo'mitasining qarori bilan tadbirkorlik sub'ektlari huquqiy himoyasini kuchaytirish, nizolarni hal qilishning muqobil usullaridan keng foydalanish, palata a'zolari va xodimlarining bu boradagi huquqiy bilimlarini oshirish maqsadida Palata tizimida har oyning so'nggi seshanba kuni "Hakamlik sudi" kuni deb belgilangan.
Shu munosabat bilan 2018 yil 27 fevral kuni Palata raisining birinchi o'rinbosari I.K.Jasimov raisligida video-konferensiya tashkil qilindi. Unda palata tizimidagi barcha Hakamlik sudlarining sudyalari, Palataning hududiy boshqarmalarga biriktirilgan mas'ul xodimlari, matbuot xizmati va hududiy boshqarmalar boshliqlari, yuridik bo'lim xodimlari ishtirok etishdi.
Video-konferensiyada Jizzax, Sirdaryo, Xorazm va Toshkent viloyatlari hududiy boshqarmalari huzuridagi Hakamlik sudlari faoliyatini tashkil qilish bo'yicha olib borilayotgan ishlar to'g'risidagi axborotlari tinglandi.
Mazkur Hakamlik sudlarida o'tgan ikki yil davomida umuman ishlar ko'rilmaganligi yoki ularning soni kamayib borayotganligining sabablari joylarga chiqib o'rganilganda quyidagilar aniqlangan. Boshqarmalar ijaraga olingan binolarda joylashganligi sababli Hakamlik sudlari uchun yetarli darajada sharoit yaratilmagan, alohida sud majlisi zali ajratilmagan, shtatlar jadvaliga Hakamlik sudining mas'ul kotibi lavozimi kiritilmagan, hakamlik muhokamasining afzalliklarini tadbirkorlarga targ'ibot va tashviqot qilish tizimli ravishda yo'lga qo'yilmagan, nizolarni hal qilish bo'yicha mediatsiya jarayoniga hakamlik sud'yalari jalb qilinmagan.
Tadbirda so'zga chiqqanlar yuqoridagi kamchiliklarni barataraf qilish bo'yicha o'z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Xususan, hakamlik sudlari to'g'risidagi normativ-huquqiy hujjatlar va lokal hujjatlarning mazmuni, mohiyati va ahamiyatini ko'rgazmali vositalar orqali tushuntirish; tadbirkorlik sub'ektlari o'rtasida yuzaga kelgan nizolarni hakamlik sudlarida hal qilishning afzalliklari va o'ziga xos xususiyatlarini ommaviy axborot vositalarida muntazam yoritish; hakamlik sudlari bilan iqtisodiy sud va fuqarolik ishlari bo'yicha sudlar hamkorligida seminarlar tashkil qilish; hakamlik sudlari moddiy-texnika bazasini mustahkamlash lozimligini ta'kidlandi.

ТРЕТЕЙСКИЕ СУДЫ:ПРОБЛЕМЫ И ПУТИ ИХ РЕШЕНИЯ
В Узбекистане сформирована система правовой защиты, направленная на коренное изменение отношения к предпринимательству, бизнесу и частному сектору, предотвращение нарушения их прав и законных интересов, совершенствуется его организационный механизм. В этой сфере особое место занимает Третейский суд, как альтернативный негосударственный орган, разрешающий споры.
Решением исполнительного комитета ТПП последний вторник каждого месяца объявлен «днем Третейского суда» в целях усиления защиты прав субъектов предпринимательства, широкого использования альтернативных методов разрешения споров, а также повышения правовых знаний сотрудников и членов Палаты.
В связи с этим 27 февраля 2018 года под председательством первого заместителя председателя Торгово-промышленной палаты И.К.Жасимова была организована видеоконференция. В нем приняли участие третейские судьи всех Третейских судов системы Палаты, закрепленные за территориальными управлениями ответственные работники исполкома ТПП, начальники и сотрудники территориальных управлений, а также сотрудники юридических служб.
На видеоконференции выслушаны информации Третейских судов при территориальных управлениях Джизакской, Сырдарьинской, Хорезмской, Ташкентской областей об осуществляемых работах по организации деятельности Третейских судов. Изучение деятельности третейских судов с выездом на места выявило, что в вышеуказанных третейских судах за прошедшие два года не рассмотрено ни одного дела или сократилось их количество, причинами чему явились расположение управлений в арендованных зданиях, отсутствие необходимых условий и отдельного зала для судебных заседаний, не выполнение поручения исполкома о введении должности ответственного секретаря в штатном расписании третейских судов, слабая организация пропаганды и агитации преимуществ третейского разбирательства, не привлечение третейских судьей в процессе медиации.
Участники конференции выразили свои мнения и предложения по устранению вышеперечисленных проблем. В частности, предложено усилить работы по системному разъяснению через средств массовой информации содержание и сущности нормативно-правовых и локальных актов о третейских судах, особенностей и преимуществ разрешения споров в третейских судах, организацию совместных семинаров третейских, экономических судов и судов по гражданским делам, а также укреплению материально-технической базы третейских судов.
Участники видеоконференции единогласно пришли к выводу, что Третейские суды в текущем году увеличат как минимум в два раза количество рассматриваемых дел, руководствуясь в своей деятельности принципами законности, независимости, конфиденциальности, независимости судей, диспозитивности разбирательства и равноправия сторон.